юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Криптовалютна система в Україні офіційно не визнана, її оподаткування також не визначено на законодавчому рівні.
Криптовалюта – це не нова форма інвестування, яка нещодавно виникла в ряді країн світу, законодавство вже визнає її формою інвестування, а також має порядок оподаткування. Як результат, податкові органи дуже зацікавлені в оподаткуванні доходів, пов’язаних з криптовалютою.
Що вважається криптовалютою за податковим законодавством України?
Законодавство, яке б регулювало правові угоди, які виникають щодо передачі віртуальних активів, зокрема криптовалюти, в Україні досі не прийнято.
Обговорюємо Закон України, який був прийнятий 17 лютого 2022 року № 2074-IX щодо «віртуальних активів». Закон набуде чинності з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування віртуальних активів». Законопроект із такою ж назвою, запропонований у Законодавчих Зборах України, досі не прийнятий у Верховній Раді України.
Закон «Про віртуальні активи» визначає віртуальний актив як нематеріальний актив, який має цінність і виражається через набір електронних даних. За забезпечення існування віртуального активу відповідає система забезпечення обертання віртуального активу. Віртуальний актив можна використовувати для аутентифікації майнових прав, зокрема прав вимагати інших об’єктів цивільних прав.
Незважаючи на невизначеність правового статусу, Національне агентство з питань запобігання корупції у положеннях про порядок заповнення декларацій фізичних осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, проте визначає правила декларування криптовалюти та дає визначення криптовалюта, яка відповідає стандартам FATF (протидія відмиванню грошей), що задокументовано в Законі України від 12 червня 2019 року (№ 361-IX щодо запобігання та викорінення легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму, і розповсюдження зброї масового знищення:
Криптовалюта — це віртуальна валюта, виражена в цифровій формі, яку можна передавати або продавати. Його також можна використовувати для інвестицій або оплати.
Податкове законодавство та роз’яснення щодо податкових органів конкретно не описують криптовалюту, ці закони посилаються на відсутність визначеного правового статусу криптовалюти в Україні, зокрема, відсутні рамки для регулювання її класифікації та операцій з нею.
Як щодо оподаткування криптовалют за кордоном?
У ряді країн світу, включаючи США, країни Європейського Союзу, Індію та ін., для своїх платників податків встановлені закони або правила щодо оподаткування доходів від операцій з криптовалютою.
Цікаво, що визначення криптовалюти включає платіж як засіб транзакції, але оподаткування здійснюється відповідно до правил, пов’язаних з іншими інвестиційними активами, такими як акції та інші цінні папери. Тобто для цілей оподаткування визначається прибуток або збиток, пов’язаний з інвестицією, це різниця між доходом від продажу інвестиційного активу та вартістю придбання цього активу.
У США податкові органи вважають криптовалюту активом, який породжує оподатковувані події, коли вона продається або передається іншому інвестиційному засобу.
Також термін володіння криптовалютою залежить від ставки податку, наприклад, термін, який починається з моменту купівлі (отримання) і закінчується з моменту продажу (відчуження):
- Якщо володіння криптовалютою менше року, використовується максимальна ставка приросту до 37%.
Якщо володіння криптовалютою перевищує 1 рік, використовується норма приросту капіталу до 20%.
У Німеччині немає окремого законодавства щодо оподаткування транзакцій з криптовалютою, але є традиція та позиція податківців і судів. У цій країні криптовалюта зазвичай також вважається власністю та оподатковується, якщо тривалість між продажем і купівлею власності не перевищувала один рік.
Дохід, отриманий від продажу активу, не оподатковується, якщо він перебував у власності протягом періоду часу, що перевищує 1 рік. Також звільняється від оподаткування поріг доходу в 600 євро на рік.
У Німеччині ставки податку на доходи від криптовалюти не відокремлені від загальної ставки.
Що з оподаткуванням криптовалют в Україні?
У Податковому кодексі України відсутні окремі норми щодо оподаткування криптовалюти чи віртуальних активів.
Проте податківці уточнюють, що порядок розрахунку доходу фізичної особи від операцій, пов’язаних з криптовалютою, відрізняється від звичайного доходу.
Ці роз’яснення вказують на те, що оподатковуваною подією є момент, коли відбувається оподаткування, тобто пора року, коли продається криптовалюта. Процедура та правила оподаткування залежать від місцезнаходження джерела доходу. Якщо джерело платежу є іноземним, то дохід від продажу криптовалюти вважається частиною загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід. Якщо виплату доходу здійснює фізична особа – резидент на території України, то дохід від продажу криптовалюти вважається іншим доходом.
Базою оподаткування в обох сценаріях є загальна сума коштів, отриманих платником податку від операцій з криптовалютою. Дохід оподатковується за ставкою 18% плюс ставка 1,5% для військових. Декларування доходів проводиться шляхом подання довідки про майновий стан і доходи.
Звіт про майновий стан і доходи оприлюднюється до 1 травня року, наступного за звітним. Податки необхідно сплатити до 1 серпня року, наступного за звітним. Наприклад, дата подання декларації за 2024 рік – 1 травня 2025 року, а дата сплати податків – до 1 серпня 2025 року.
Криптовалютна система в Україні не має визначеного правового статусу, її оподаткування також не визначено на законодавчому рівні. У податківців є опис процесу оподаткування операцій з криптовалютою. На думку податківців, оподатковуваним доходом є виручка від реалізації, а не прибуток від продажу, тобто витрати на придбання не можуть вважатися оподатковуваними. Цей метод не відповідає принципам оподаткування в інших країнах, які отримують лише оподатковуваний прибуток від продажу криптовалюти, і є ймовірність податкових збитків як інвестицій.
В сьогоднішній реаліях, консультація податкового юриста буде доцільна у питаннях з оподаткування бізнесу, у зв’язку з чим Юридичний сервіс «Консультант» підбере спеціаліста для надання фахової консультація юриста з податкових питань також на сервісі можливо отримати консультація податкового юриста онлайн, що заощадить час. Юрист у податкових справах надасть консультація податкового юриста, а також сформує дієву правову позицію та підготовить відповідні документи з питань оподаткування.