Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Нещодавно в сфері військового права відбулися зміни, які стосуються процедури звільнення військовослужбовців з лав Збройних Сил України або отримання відпустки на лікування через проблеми зі здоров’ям.
- Так, Президентом України 28 червня 2023 року був підписаний Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних з проходженням військової служби під час дії воєнного стану».
- Зазначений нормативно-правовий акт прийнятий з метою ввести зміни та доповнення до різних законодавчих актів, які регламентують основні правові аспекти сфери військового права.
- Здійснюючи правовий аналіз ситуації можна зробити юридичний висновок, що в даному документі можна знайти новели для військового права, які визначають спрощену процедуру отримання відпустки через проблеми зі здоров’ям, метою якої є лікування в відповідних закладах охорони здоров’я, визначених чинним законодавством.
- Крім того, також можна спостерігати і нововведення для процедури звільнення з лав Збройних Сил України (також через стан здоров’я). Про ці новітні аспекти, які були прийняті на законодавчому рівні поговоримо більш детальніше.
Отже, Закон регламентує, що на момент дії воєнного стану особи, які є військовослужбовцями і мають право на відпустку, мета якої полягає в лікуванні через поранення, а саме: каліцтва, контузії чи поранення, або особи, які визнані такими, що є непридатними до подальшої військової служби – повинні бути направлені в територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Мета такого направлення – отримання документів, які направляються з самої військової частини. Це повинні бути документи про звільнення, або документів про надання такого виду відпустки для військовослужбовців.
- Слід відзначити, що така процедура стає можливою лише після проходження військовим самої військово-лікарської комісії та отримання відповідного висновку про лікування або висновку про непридатність про подальшу службу.
- Сам порядок зазначеної процедури визначається актами компетентного органу – Міністерства оборони України.
- Тут слід наголосити, що раніше, аби отримати такий документ про звільнення чи лікарняну відпустку, військовослужбовці мати звертатися до самої військової частини.
- Таким чином, здійснюючи аналіз документів можна відзначити, що такі нововведення відносно звернення з зазначеною метою саме до ТЦК та СП, а не до військової частини особою, що є військовослужбовцем, говорить про особливості та спрощення такої зазначеної процедури звільнення або відпустки за станом здоров’я.
- Звернення таких осіб одразу до ТЦК та СП, і не повернення до військової частини говорять саме про спрощення і відсутність зайвих дій з боку військового.
- Зазначена процедура відтепер є можливою саме через існування електронного документообігу між ТЦК та СП та військових частинах, що здійснюються в онлайн форматі.
Але, разом із тим можна зробити юридичний висновок, що такі нові введення та нова процедура не має на меті позбавити право самого військового звертатися безпосередньо до самої військової частини з метою подачі документів та отримання відпустки або звільнення через проблеми зі станом здоров’я, адже основна мета таких нововведень – спрощена процедура для самих військових.