Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Законодавство України передбачає можливість громадян звертатися до державних органів або органів місцевого самоврядування із зверненнями, направляти запити, або скарги на діяльність або бездіяльність цих органів.
Кожен громадянин володіє правом направляти запити на доступ до публічної інформації, також існують журналістські запити, але окремими і більш вагомим видом звернень є адвокатські запити.
Адвокатський запит - це спосіб отримання необхідної для адвоката інформації в процесі здійснення адвокатської діяльності.
- Запити можуть направлятися з метою отримання матеріалів справи, або ж іншої інформації, яка буде корисною при наданні правової допомоги.
- Варто зазначити, що адвокатський запит можуть направляти особи, що мають відповідне свідоцтво, яке підтверджує їх повноваження.
- Значення такого виду запиту полягає в тому, що за безпідставну відмову у наданні інформації, або ж за несвоєчасну відповідь адвокату на запит, передбачається юридична відповідальність.
Кому може адресуватися адвокатський запит?
- органи державної влади
- органи місцевого самоврядування
- посадові і службові особи
- установи, організації, до засновані на державній або комунальній власності та фінансуються з державного бюджету
- юридичні та фізична особи, але Закон не забоав’язує їх надавати відповідь на відміну від вищезазначених суб’єктів
Згідно з ст. 6 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» запитувана інформація не повинна підпадати під ознаку інформації з обмеженим доступом: конфіденційна, таємна та службова.
- Якщо розголошення інформації спричинить шкоду національній безпеці, розкриттю державної таємниці, або викриттю внутрівідомчої кореспонденції держаної установи - в таких випадках розпорядники інформації мають підстави для відмови у відповіді на запит.
- Варто зазначити, що законодавством передбачено п’ятиденний строк протягом якого розпорядник забов’язаний надіслати офіційну відповідь на адвокатський запит.
- Якщо ж потребується час на зібрання та обробку запитуваної інформації термін може бути подовжений до 20 днів.
- Нерідко розпорядники іноформації допускаються порушень щодо надання відповіді на запити: прострочують строки надання, відмовляють у відповіді, або ж будь-яким іншим способом намагаються перешкоджати отриманню запитуваної інформації.
- В такому випадку законодавством передбачається можливість оскарження дій або бездіяльності розпорядників шляхом звернення зі скаргами до уповноваженого верховної ради з прав людини, або до суду в рамках адміністративного судочинства.
- Також варто зазнчити, діїя або бездіяльність зв сторони розпорядників, що порушує правові норми, можна характеризувати як перешкоджання ведення адвокатської діяльності, за що передбачається адміністративна відповідальність у вигляді штрафу розміром від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів громадян.
Адвокатський запит в кримінальному процесі:
Відповідно до ст. 93 КПК захисник має право на збір доказів, копій документів, висновків експертів або ж ініціювати проведення слідчих дій. Допоміжним інструментом у здійсненні адвокатського розслідування є адвокатський запит, що значно спрощує процес з’ясування обставин справи, допомагає зрозуміти що саме може пом’якшити або навпаки обтяжити відповідальність свого клієнта. Отже, вдале використання запитів - це показник професійності адвоката,
Виходячи з усього вищесказаного можна дійти до висновку, адвокатський запит - це дієвий інструмент, завдяки якому адвокат може отримувати необхідну інформацію. яка становить велике значення для вирішення проблем клієнта. Укладаючи договір про надання правової допомоги або довіреність, адвокат отримує повноваження, які дозволяють йому ефективно та швидко вирішувати нагальні проблеми клієнта.