Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
На сьогодні в Україні продовжено військовий стан. Разом із тим співробітники Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) продовжують здійснювати заходи з вручення чоловікам повісток прямо на вулиці.
- У зв’язку з цим виникає багато питань: як вони повинні виглядати відповідно до норм чинного законодавства та чи правомірно їх вручати на вулиці?
- Для початку слід нагадати про те, що в ЗМІ начальником управління командування штабу Збройних Сил України (Сухопутні війська ЗСУ), було повідомлено, що поки триває дія воєнного стану в Україні, припиняти вручати повістки у місцях громадського скупчення не будуть, а навпаки – поки громадяни самі не будуть з’являтися до ТЦК та СП для уточнення їх даних такі заходи є необхідними.
- Однак варто пам’ятати, що Україна є правовою державою, і навіть такі заходи повинні бути здійсненими відповідно до всіх норм чинного законодавства.
- Саме із цими питаннями будемо розбиратися більш детальніше.
Отже, за словами начальника Сухопутних військ – такі вручення повісток є необхідними моментами мета яких – уточнення всіх персональних даних військовозобов’язаних, чи мають вони право на відстрочку, зміна місц роботи тощо.
Аналіз документів показує, що чинним законодавством України не встановлені обмеження щодо місця вручення таких повісток, отже – вручати їх на вулиці є цілком законно. Але тут існують декілька нюансів, про які і поговоримо.
По-перше повістка не може вручатися через посередників (через дружину, батьків, родичів тощо). Повістку має отримати сам військовозобов’язаний під підпис в особисті руки.
По-друге повістка має бути офіційним документом. Так, Постановою КМУ від 30.12.202022 було затверджено новий формат повістки (додаток 11), отже на сьогодні діє новий формат повістки, а старий бланк вже не має жодної юридичної сили.
Правовий аналіз ситуації свідчить, що у разі, якщо представники ТЦК та СП намагаються вручити старий бланк – пам’ятайте, що він не має юридичної сили та не визнається документом, а тому від такої «старої» повістки можна відмовитися на законних підставах.
По-третє повістка повинна бути виписана на конкретну людину, справа в тому, що підписувати повістку може лише керівник ТЦК та СП, а в документі повинна бути зазначена його посада.
Отже, тут слід сказати, що у разі, якщо повітку виписують при людині, яку зупинили на вулиці, в ній або нема підпису керівника (у такому разі повістка вже не є документом), або є підпис на пустому бланку без зазначення всіх ініціалів, і тоді це можна розцінювати як підробка документів.
Крім того, в повістці повинні бути зазначені наступні реквізити, такі як:
- Назва виду повістки;
- Ініціали особи, на яку вона виписується;
- Адреса реєстрації;
- Реквізити документа;
- Адреса ТЦК та СП;
- Інші ознаки нового виду повістки (зараз повинні зазначати про те, що особа має при собі мати певний перелік документів, це відзначається в додатку Постанови КМУ від 20.12.2022 року.
Також слід відзначити, що ще однією Постановою КМУ від 07.04.2023 були прийняті нові доповнення до чинного законодавства. Зміни стосуються збільшення переліку повноважень осіб, які мають право вручати повістки. Відтепер це можливо незалежно від місця перебування особи на військовому обліку, а у разі виникнення питань, звертайтесь до юридичного маркетплейсу «Консультант». Тут правова консультація юриста або консультація адвоката може Вам допомогти у вирішенні складних питань.