Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
В сьогоденних умовах воєнного стану, збройна агресія РФ по відношенню до України стала особливим жахливим прецедентом та свідоцтвом порушення всіх основних прав та свобод людини і громадянина на території України.
- Нажаль зараз певна частина суверенної української території знаходиться в окупації збройного агресора, а такі території отримали офіційну назву – тимчасово окуповані території.
- З моменту 24 лютого 2022 року і до сьогодні спостерігаються жахливі наслідки такої агресії. Аналіз документів показує, що тут можна сказати і про порушення прав самих дітей, адже позбавлення людини її національної свідомості є однією з причин такого жорстокого поводження з дорослими та дітьми.
- Але говорячи про таку агресію, слід відзначити і юридичні аспекти для осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території.
- Так, питанням, що має важливе значення є і те, що робити батькам у разі, якщо їх дитина була народжена на тимчасово окупованій території. Чи можна отримати українське свідоцтво про народження дитини, та що для цього потрібно? Про це поговоримо в даній статті, а консультація юриста може Вам допомогти вирішити Ваші юридичні питання.
- Правовий аналіз ситуації свідчить, що українська спільнота, включаючи державні органи влади максимально працюють для захисту та відновлення порушених громадянських прав. Так, Міністерством юстиції України було розроблено та впроваджено механізм дії для батьків, чиї діти були народжені в окупованих територіях. Через те, що агресор примушує українців відмовлятися від свого громадянства та здійснює заходи примусу з отримання російських документів, така процедура може бути ускладненою.
- Можна зробити юридичний висновок, що зараз існує механізм, який дозволяє особам, які перебувають на тимчасово окупованих територіях реєструвати факт народження дитини згідно українських норм, та відповідно, отримувати таке свідоцтво про народження.
- Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини було надано офіційні роз’яснення відносно самого алгоритму дій для батьків чи їх представників.
- Батьки або родичі дитини повинні відправити заяву та необхідний перелік документів (їх скан-копії чи фотографії) на адресу електронної пошти birth@cv.minjust.gov.ua
Окрім самої заяви буде потрібно відправити і наступні документи:
- документи медичного характеру про народження дитини (медичні довідки тощо);
- копії ідентифікаційних кодів і паспортів батьків;
- копії документа про шлюб (свідоцтва);
- у разі наявності інших доказів про народження дитини, їх також можна відправити.
Далі відповідні органи здійснюють процедуру реєстрації, і після цього на адресу електронної пошти заявника буде надіслана копія документів, яка встановлює факт народження дитини (свідоцтво).
Для того, щоб отримати оригінал такого документу, батькам дитини (чи представнику) буде потрібно на підконтрольній українській території звертатися до найближчого відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
У разі, якщо отримати такий документ не вийшло (відмовили), тоді особа має право звертатися до суду з метою встановлення факту народження дитини.
Зараз також існує можливість подати заяву до суду в електронному варіанті, через послугу «Електронний суд».