Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Набуття у власність - це законодавчо визначений процес, отримання права власності особою на рухоме, нерухоме майно, або ж на земельну ділянку.
- Існує багато підстав та способів набуття права власності, але загалом їх можна класифікувати на первісні (здійснюється незалежно від волі минулого власника) та похідні ( процес набуття супроводжується волею власника).
- Однією із первісних підстав є набуття у власність за набувальною давністю.
- Згідно зі ст. 344 ЦКУ встановлюються наступні строки для набувальної давності: 15 років - для земельної ділянки; 10 років - для набуття у власність нерухомості; 5 років - для рухомого майна.
Поряд зі строками діє перелік умов за яких набувальна давність буде вважатися правомірною:
- Добросовісність. Умова за якої особа повинна володіти майном не знаючи при цьому, що факт володіння є незаконним. Тобто особа несвідомо порушила права володіння, що підтверджує її чесність. Вже на момент судового розгляду справ про набуття у власність, суд враховує умову добросовісності на момент початку володіння майном позивачем.
- Відкритість. Особа, що володіє майном не повинна приховувати цього факту. При цьому закон не забов’язує володільця повідомляти про факт володіння інших. Варто зазначити, що заходи із захисту майна не вважаються приховуванням володіння майном.
- Безперервність та дотримання строків набувальної давності. Особа повинна володіти майном безперервно протягом вищезазначених строків.
- Також важливою умовою є безтитульність, тобто володіння, яке не спирається на правові підстави. Якщо у володільця наявний юридичний титул - це унеможливлює застосування інституту набувальної давності.
Найголовнішою підставою набуття у власність в такому випадку є відповідне рішення суду.
Якщо особа, яка володіла майно протягом вищезазначеного строку та дотримувалася при цьому всіх встановлених умов, потрібно звернутися до суду з позовом в рамках цивільного судочинства. Відповідачем по справі повинен буди попередній власник майна, а якщо особа власника не встановлена, то передбачається можливість участі в якості відповідача установи, що управляє цим майном в межах окремої територіальної громади. Варто зазначити, що в такому випадку від позивача вимагається сплата судового збору.
Набувальна давність на земельну ділянку:
Відповідно до ст. 119 ЗКУ громадянам гарантується набувльна давнясть на землю за умови дотримання вищезазначених норм та строків. Факт добросовісності може підтверджуватися сплатою всіх необхідних податків володільцем а також офіційним зверненням до органів державної влади або органів місцевого самоврядування за для отримання документів, що підтверджують право володінння. Загалом розмір ділянки, яка може виділитись громадянину, залежить від її цільового призначення.
Як отримати земельну ділянку за набувальною давністю?
- Звернутися із заявою до місцевої ради про виділення земельної ділянки. Обов’язковим є зазначення площі та цільового призначення.
- Направлення до місцевої ради клопотання про розробку проекту землеустрою. Відповідь заявник повинен отримати протягом місяця.
- Безпосередня розробка проекту шляхом звернення до землевпорядних організацій, або інших суб’єктів,, що вповноважені на розробку таких проектів.
- Розроблений проект землеустрою вимагає подальшого погодження з органами місцевого самоврядування.
- Наступник роком є звернення до реєстратора з метою внесення відомостей про державну реєстрацію земельної ділянки в Державний земельний кадастр.
- Протягом двох тижнів органи державної вади або місцевого самоврядування затверджують проект землеустрою та всю необхідну документацію та приймають рішення про надання у власність земельної ділянки.
- Заключним є етап безпосередньої реєстрації у найближчому ЦНАПі та внесення відомостей у ЄДР.
Допомога юриста в процесі набуття права власності:
Досвідчений юрист допоможе зі зверненням до суду з метою набуття права власності, підготувавши позов та докази дотримання умов набувальної давності. Якщо ж предметом набувальної давності є земельна ділянка, то допомога юриста полягатиме в тому, щоб зібрати всі необхідні документи та забезпечити здійснення всіх вищеописаних стадій без порушення ваших прав та інтересів.