Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Вже більше року значна частина українців через обставини збройного конфлікту з боку РФ, вимушена жити за межами вітчизняної української території. Разом із тим через таке вимушене переселення більша частина соціальних питань для українців була вирішена за допомогою волонтерів та з боку державних органів інших країн.
- Але разом із тим, деякі питання потребують юридичного врегулювання, зокрема, і основні аспекти легалізації українських документів для їх використання за кордоном.
- Передусім це потрібно для того, аби документи, які були видані особі на території України, отримали законну силу (легальну), у разі, якщо така особа буде перебувати на територіях інших країн. Така процедура і називається легалізацією, а у разі потреби Вам може допомогти консультація юриста на юридичному маркетплейсі «Консультант».
- Правовий аналіз ситуації показує, що для того, аби українські документи були легалізованими та мали відповідну юридичну силу, особливо в державах, де існує спрощена система легалізації, потрібно ставити на документах відповідну позначку – апостиль.
- Позначка апостиль повинна ставитися на спеціальних офіційних документах, зразок яких затверджений в Україні. Даний штамп підтверджує посаду та підпис людини, якою було підписано документ. Крім того, це говорить і про те, що така людина мала право на ці повноваження.
- Отже, далі варто відзначити, на яких саме документах потрібно ставити таку позначку апостиль.
- Аналіз документів свідчить, що зазначена офіційна позначка проставляється на таких офіційних документах, які видаються органами державної реєстрації актів цивільного стану, українськими судами чи Міністерством юстиції України.
Можна зробити юридичний висновок, що це мають бути такі документи, як:
- документи, що підтверджують факт народження чи смерті людини (відповідне свідоцтво);
- документи, що підтверджують факт укладання або розірвання шлюбу (свідоцтво);
- свідоцтво, що підтверджує факт зміни імені особи;
- витяги з реєстру органів державної реєстрації актів цивільного стану;
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- судовий документ: рішення, ухвала, постанова чи вирок, наказ та інше.
Окрім того апостиль ставиться і на документах які були оформлені за допомогою нотаріусів зокрема це такі:
- договори (які потребують нотаріального посвідчення, до прикладу, це може бути догові купівлі-продажу нерухомості, договір оренди приміщення тощо);
- довіреності;
- заяви, які також оформлюються за допомогою нотаріуса відповідно до чинного законодавства;
- афідевіти;
- свідоцтва (право власності тощо);
- документи, які засвідчують копії документів (паспорту, перекладу тощо).
Здійснення дій, пов’язаних з проставленням апостилю на документах належить до компетенції нотаріусів. Для того, аби здійснити таку процедуру, потрібно надати нотаріусу наступні документи:
- паспорт чи інший документ, що посвідчує особу;
- документ (оригінал чи копія засвідчена), на якому буде стояти апостиль.
Така процедура легалізації українських документів займає певний час, отже терміном проставлення апостилю є від двох до двадцяти робочих днів.
Також слід відзначити, що апостиль на виписках з єдиних державних реєстрів нотаріусом проставляється лише у випадках, коли цей нотаріус сам і сформував таку виписку (в якості державного реєстратора).