Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Правила накладання арешту: мета, підстави, принципи
Мета. Арешт майна у підозрюваного, обвинуваченого чи засудженого може проводитися з метою вилучення безпосередніх доказів вчинення правопорушення, якщо майно підлягає конфіскації згідно із санкцією правової норми, яку порушив власник майна, або ж якщо в рамках кримінального провадження був поданий цивільний позов - виступати засобом забезпечення позову.
Підстави. Головною підставою є клопотання про накладення арешту, яке може подавати як прокурор, слідчий, так і позивач (ст. 171 КПК).
- Якщо клопотання було подане на стадії досудового розслідування то його розглядатиме слідчий суддя, якщо ж на стадії судового провадження - суд.
- Варто зазначити, що встановлюється строк для розгляду клопотання у два дні.
- Законодавством допускається попередній арешт майна, але за умови звернення протягом 48 годин з клопотанням до слідчого судді або суду.
- Клопотання повинно містити в собі підстави і мету накладення арешту, повне обґрунтування необхідності згідно із встановленими принципами.
Принципи. Це один із найважливіших аспектів накладання арешту, адже якщо дії вповноважених на подання клопотання осіб не відповідають основним принципам та підставам накладення арешту, то його буде легко скасувати власнику арештованого майна, або його захиснику.
- Першим та фундаментальним принципом є обґрунтованість - арешт майна повинен ґрунтуватися не на припущеннях прокурора або слідчого, а на фактичних доказах, які додаються до клопотання.
- Доцільність - досить часто спостерігається відсутність зв’язку між арештованим майном та правопорушенням, що звісно є недопустимим.
- Розумність строків арешту - тимчасове обмеження права володіти, користуватися та розпоряджатися майном не повинно перевищувати встановлені законодавством строки.
Майно на яке може накладатися арешт:
- Рухоме майно, нерухомість, цінні папери, кошти на банківських рахунках, майнові права.
- Грошові кошти, будь-яке інше майно, речі, які є знаряддям вчинення правопорушення та підпадають під критерії речових доказів (ст. 98 КПК).
- Дохід, що був отриманий в результаті вчинення правопорушення.
- Майно, що є предметом кримінального правопорушення.
Способи зняття арешту:
- Згідно з ст. 174 КПК власнику майна надається право заявляти клопотання до слідчого судді, або суду про зняття арешту з майна.
- Головним завданням є доведення підозрюваним, обвинуваченим або захисником невідповідності арешту майна вищеописаним принципам, тобто відсутність підстав та потреб в арешті майна.
- Бувають випадки, коли питання про накладення арешту розглядається без присутності його володільця та з порушеннями практики Эвропейського суду з прав людини та чинного законодавства, в такому разі, необхідно заявити клопотання про скасування арешту, яке розглядатиметься протягом трьох днів.
- Підставами для скасування арешту є: ухвала слідчого судді або суду; постанова про закриття кримінального провадження або ж закінчення строків судового розгляду.
- Відповідно до ст. 309 КПК особи, права чи інтереси яких порушено на стадії досудового розслідування шляхом накладання арешту на їх майно можуть подати апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді про накладання арешту.
- Цей спосіб передбачає дещо складнішу процедуру.
- В апеляційній скарзі потрібно зазначити те, чому власник майна незгоден з ухвалою суду, викласти обставини справи.
- Згідно з ст. 395 КПК встановлюється строк протягом 7 днів, для подання апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції.
Допомога адвоката у знятті арешту з майна:
Будь-яка кримінальна справа вимагає великої уваги та правової оцінки кожної стадії. Якщо на ваше майно безпідставно було накладено арешт, то в такому випадку адвокат зможе повною мірою дослідити всі обстави при яких відбувався арешт, відповідність арешту всім вищеописаним принципам та застосувати засоби зняття арешту.