Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
В цивільно-правовому законодавстві основні аспекти заповіту регламентуються як Цивільним кодексом України, так і галузевими законами, зокрема про «Нотаріат» та іншими нормативно-правовими актами.
- Варто сказати, що заповідальні дії мають особливе значення для осіб, які складають сам заповіт.
- Для початку слід зазначити, посвідчення заповіту є важливим та обов’язковим аспектом для наявної юридичної сили такого заповідального документа.
- Наша письмова консультація саме про такий випадок.
Під посвідченням такого документа варто розуміти передусім підтвердження того, що заповіт складений за всіма юридичними нормами. Особи, які здійснюють таке посвідчення є і нотаріуси і інші уповноважені особи. Посвідчені заповіти відзначаються у відповідному Спадковому реєстрі.
- Сам заповіт повинен бути складений у вигляді письмового документа, в якому відзначається час, місце коли і де він був складений. Важливим аспектом є те, що він має бути обов’язково підписаний особою, яка виражає своє волевиявлення через такий заповіт.
- Отже, посвідчення заповіту належить передусім до компетенції нотаріусів. Крім того, чинним законодавством передбачаються випадки, коли посвідчувати такий документ можна у інших уповноважених осіб, наприклад, у разі, коли поряд немає нотаріуса.
- До переліку таких осіб, які також наділені правом посвідчення заповіту є і місцеві органи самоврядування, якщо це місцевість селищного чи сільського типу. У такому разі здійснити всі заходи допоможуть уповноважені особи селищної сільської ради (у разі відсутності нотаріуса).
- У разі, коли сам заповідач через певні обставини знаходиться за межами території України, склавши заповіт можна звернутися до найближчої консульської установи для його посвідчення.
- Крім того, такою компетенцією також наділяються і працівники медичної сфери, зокрема головний лікар чи заступник, а також лікарі, які перебувають за графіком роботи на чергування в відповідних медичних закладах.
- Особи, які є капітанами українських суден – річкових чи морських також можуть за бажанням особи, яка знаходиться в територіальних водах, здійснювати таке посвідчення.
Ще однією категорією таких уповноважених є і керівники експедиції чи військовослужбовці – під час їх знаходження в військових частинах.
Правовий аналіз ситуації показує, що якщо заповіт був складений особою, яка відбуває покарання в відповідній установі (кримінально-виконавчого типу), начальник такої установи компетентний в даному питанні. Крім того, керівники слідчих ізоляторів також наділені таким правом.
- Важливим нюансом є те, що у разі такого посвідчення зазначеними вище категоріями осіб, потрібно щоб були присутніми принаймні два свідки, відсутність яких ставить під сумнів законність такого документа.
- Разом із тим варто сказати, що особа яку запросили в якості свідка повинна мати повну цивільну дієздатність.
- Аналіз документів свідчить, що закон забороняє бути свідками нотаріусам, та особам, які його посвідчують; спадкоємцям (при спадкуванні за заповітом); родичам таких спадкоємців.
- Крім того можна зробити юридичний висновок, що забороняється бути свідкам і особам, які через певні причини не можуть підписувати та читати заповіт (вади зі здоров’ям тощо).