Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Претензія - інструмент досудового врегулювання спору:
- Договірне забов’язання встановлює права та обов’язки кожної з сторін, а саме право кредитора вимагати виконання забов’язання від боржника.
- У випадку невиконання або неналежного виконання умов договору відповідно до 222 ст. ГКУ кредитор має право звернутися до боржника з претензією про виконання покладеного на нього забов’язання.
- Варто зазначити, що досудове врегулювання спорів у більшості випадків не є обов’язковим, тому і направлення претензії є суто проявом права вимоги, а не обов’язком кредитора.
- Від того яким чином буде сформульована претензія буде залежати її значення у врегулюванні спору.
- Згідно із ст. 19 ГПК сторона договору, що порушила права та інтереси іншої сторони повинна поновити їх без пред’явлення претензій чи позову.
- У разі якщо сторона, яка порушила умови договору та не вчиняє ніяких дій задля поновлення порушених прав, є всі підстави для направлення претензії такій особі.
- Загальний строк розгляду претензії становить місяць з дня її направлення контрагенту, але бувають винятки, наприклад, за договором перевезення встановлюється законом строк для відповіді - 3 місяці; а якщо договір регулює перевезення у прямому змішаному сполученні - 6 місяців.
Вимоги до змісту претензії:
- Відповідно до ст. 6 КПК окрім реквізитів, поштового індексу та даних вашого контрагента обов’язково необхідно обґрунтувати вимоги до боржника та викласти всі обставини при яких виникла заборгованість.
- Також, для покращення позитивного результату необхідно зібрати докази невиконання забов’язання згідно з умовами договору.
- У претензії повинна зазначатися чітка сума вимоги, якщо ж мова йде про її грошову оцінку то значення відповідних реквізитів на які буде здійснюватися сплата грошових коштів.
- Важливим є посилання на правові норми, які регулюють відповідні правовідносини.
- Нерідко до претензії прикріпляють додаткові документи, з метою обґрунтування звернення або ж доказування невиконання забов’язання.
Претензії у спорах щодо повернення заборгованості:
- Варто зазначити, що претензія про повернення боргу досить дієвим методом впливу на боржника.
- У випадку договірної заборгованості кредитор має право нагадати про наявність боргу своєму контрагенту та заначити наслідки ігнорування претензії. Загалом вимога про повернення боргу або ж претензія надсилається рекомендованим листом на адресу боржника.
- Нерідко при укладанні договору позики, сторони видають розписки, що виступають підтвердженням надання коштів однією із сторін. У випадку невиконання умов договору позичальником, позикодавцем надсилається претензія про повернення боргу за розпискою.
- Обов'язковий зрозок претензії про повернення боргу законодавством не передбачається, але вимагається дотримання вищеописаних вимог.
- Якщо вирішення спору вимагає звернення до суду в рамках господарського судочинства, то факт ігнорування, або неналежного виконання визначених у претензії вимог боржником, буде тільки підтверджувати наявність боргу та допоможе у вирішення справи судом.
- Нерідко досудове врегулювання спору не дає належних результатів і тому виникає необхідність вирішення спору у судовому порядку.
- В таких справах використовується спеціальна позовна давність строк в 1 рік.
- Варто заначити, якщо у договорі зазначалися засоби забезпечення виконання забов’язання ( штраф, неустойка, пеня та ін.) то відповідно до ст. 232 ГКУ позивач може витребувати сплату штрафних санкції, які нараховувалися протягом 6 місяців з того моменту, коли забов’язання повинно було бути виконаним.
- У позові варто коротко викласти обставини справи, викласти зміст позовних вимог та навести всі докази того, що боржник не виконав покладене на нього забов’язання у встановлений у договорі строк.
- Також варто заначити ціну позову (суму, яку повинен сплатити відповідач).
- Судовий порядок стягнення боргу є більш дієвим так як у випадку задоволення позову а винесення рішення на користь позивача, відкривається виконавче провадження в ході якого, на відповідача покладається обов’язок сплатити певну суму, що зазначена у виконавчому листі.
Допомога юриста у направленні претензії:
Як вже зазначалося зміст претензії напряму впливає на її значення та ефективність у вирішення спору.
Тому варто звертатися до професійних юристів, що допоможуть проаналізувати з правової точки зору вашу ситуацію, використати всі можливі способи досудового врегулювання спору, а також скласти претензію, що міститиме всі необхідні докази, а у випадку судового процесу стане вагомими аргументом на вашу користь.