Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
Війна і юрист для військовозобов'язаних - це зараз невіддільні одне від одного поняття.
У цій статті я розкажу про хитрі методи, як можна обійти обмеження і зберегти своє право на відстрочку від призову для тих, хто в групі ризику.
Хитрий метод, як обійти обмеження і зберегти право на відстрочку від призову
- Припустимо, Ви проаналізували свою сім'ю і свого інваліда, і, наприклад, дійшли висновку, що Ви в групі ризику. Що Ваша відстрочка втрачається після останніх змін і що все одно у Вас є інший родич, який працездатний і за законом теж зобов'язаний утримувати інваліда.
- Пропоную не панікувати, а шукати можливість законного виходу із ситуації.
- Спосіб обходу обмежень ґрунтується на тому, що зміни було внесено лише до одного з абзаців ст. 23 - до абзацу 11 частини 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", який стосується винятково тих, у кого батьки чи батьки дружини інваліди 1 або 2 групи, або в кого дружина - інвалід 1, 2 або 3 групи.
- Інші абзаци ст. 23 ніхто не змінював і підстави відстрочки від мобілізації за ними залишилися колишніми.
- Тому в деяких випадках у Вас є можливість зробити так, щоб Ваша підстава для відстрочки стосувалася не абзацу 11, а іншого абзацу ст. 23. І оформити відстрочку за іншими підставами.
Тепер розповім на прикладах кілька способів, як це можна зробити.
Перший спосіб.
- Ваш батько або батько дружини, інвалід 1 або 2 групи, або дружина, інвалід будь-якої групи, і 1, і 2, і 3, може отримати довідку лікарської комісії (ЛКК) або довідку МСЕК про те, що потребує стороннього догляду. А можливо, у декого з них уже й так є така довідка.
- Якщо це вдасться зробити або якщо така у Вашого інваліда вже отже є, то все, що Вам залишилося зробити, це оформити догляд на цього інваліда, щоб отримати право на відстрочку від мобілізації.
- Як я вже говорила багато разів, чіткого списку документів, яким можна підтвердити здійснення Вами догляду за інвалідом, законом не передбачено. Відповідно, для цілей відстрочки від мобілізації, це може бути будь-який документ, яким підтверджується догляд.
І, на мій погляд, це можуть бути:
- нотаріальний договір довічного утримання, укладений між Вами і тим, хто потребує догляду. Попереджаю одразу, цей спосіб підходить тільки для мети відстрочки, для виїзду за кордон він не підходить. І більшість нотаріусів візують цей договір тільки якщо в інваліда є майно, яке він Вам може відписати в рахунок Ваших послуг, наприклад, нерухомість або автомобіль;
- акт органів місцевої влади про встановлення факту здійснення догляду Вами за тим, хто потребує догляду. Для виїзду за кордон також підходить. Власне її і придумали для мети виїзду. І процедура його отримання більш спрощена, ніж довідки про компенсацію по догляду, не залежить від Вашого рівня доходу;
- довідка УСЗН про отримання Вами компенсації по догляду за тим, хто потребує догляду. Але цей спосіб підходить не всім, тільки якщо Ваш середньомісячний дохід на кожного члена сім'ї не перевищує 2684 грн. на місяць. Якщо перевищує - спосіб не для Вас. Також спосіб складний, з купою паперової тяганини і залежить не тільки від рівня доходу. Тут доведеться відповідати багатьом параметрам.
У підсумку, якщо Ваш інвалід отримує довідку МСЕК або ЛКК про те, що він потребує стороннього догляду, а Ви оформляєте догляд на нього, то у Вас автоматично з'являється відстрочка від призову. Оскільки йдеться вже не про абзац 11, до якого внесли зміни, а про абзац 10, до якого зміни ніхто не вносив.
І в цьому випадку вже не матиме значення, чи є у Вас інші родичі, здатні здійснювати догляд, чи їх немає.
При цьому звертаю Вашу увагу на те, що це стосується тільки випадку догляду за батьками, батьками дружини або дружиною. У разі догляду за іншими родичами чи інвалідами діють зовсім інші правила.
Другий спосіб.
- Підійде тільки для тих, у кого батько, батько дружини або дружина інвалід 1 групи. Тільки 1. Для 2 і 3 груп інвалідності цей спосіб не годиться.
- Тут навіть не обов'язково цим особам отримувати довідки МСЕК або ЛКК про те, що вони потребують догляду. Цього етапу можна уникнути.
- У разі, якщо вони інваліди 1 групи, достатньо просто оформити на них догляд одним із способів, який я описала вище. І тоді у Вас з'явиться право на відстрочку від мобілізації за абзацом 12 ст. 23, в якому в разі догляду за інвалідом 1 групи, навіть якщо він Вам не родич, не потрібно взагалі доводити наявність або відсутність у нього інших родичів, які можуть здійснювати догляд.
Третій спосіб.
- Після того, як Ви оцінили склад Вашої сім'ї і зрозуміли, хто також, окрім Вас самих, ще є працездатним родичем, здатним здійснювати догляд, і який "заважає" Вашому праву на відстрочку від мобілізації, цей працездатний родич може виїхати з України.
- І тоді він уже не підпадатиме під визначення працездатного згідно із Законом України "Про зайнятість населення", тому що за законом працездатними вважаються тільки особи, які проживають в Україні.
- Але знову ж таки, спосіб поки що ризиковий і не випробуваний на практиці. Але якщо виходу немає, що ж робити.
- Також, якщо у Вашого родича є на те підстави, він може оформити собі інвалідність, якийсь вид пенсії або хоча б отримати довідку ЛКК про те, що він сам потребує догляду. І тоді він теж стає непрацездатним.
- Хоча що стосується довідки ЛКК, спосіб теж не випробуваний на практиці.
Четвертий спосіб.
- Ви можете вступити вчитися кудись на денну форму навчання. Не важливо, перша це освіта чи ні.
- У Вас тоді з'явиться інша нова підстава для відстрочки від мобілізації.
У цій статті я розповіла про хитрі методи, як можна обійти обмеження і зберегти своє право на відстрочку від призову для тих, хто в групі ризику.
Військовий юрист онлайн допоможе Вам розібратись з ВЛК, допоможе у питанні звільнення з ЗСУ та багато у чому іншому.