Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Договір оренди - спосіб врегулювання суспільних відносин:
Договір оренди - це окремий вид договору, який передбачає передачу майна за певну плану та у встановлений строк.
- Такий вид договору регулює майнові відносини між фізичними або юридичними особами і укладається з метою недопущення порушень прав та свобод учасників правовідносин.
- Бізнес, як суб'єкт господарювання, повинен мати відокремлене майно, але допускається, що таке майно може бути і орендованим, тому договори оренди досить часто використовуються і в підприємництві.
- Сторонами договору є орендодавець - особа, що передає майно у тимчасове користування та орендар - особа, яка отримує майно, та забов’язується сплачувати певну суму, визначену договором.
- Такий договір укладається у письмовій формі та у деяких випадках посвідчується нотаріусом (договір оренди нерухомості строком більше 3 років).
- Згідно з ст. 760 ЦКУ предметом договору оренди виступають неспоживчі речі, тобто ті, які не змінюють свій первісний вигляд у зв’язку з тривалим використанням.
Істотні умови договору оренди:
Загалом істотними умовами визначаються ті, що обов’язково прописуються на етапі розроблення договору та встановлюють основні права та обов’язки для сторін. Варто зазначити, що договір буде вважатися укладеним, тільки якщо сторони договору дійдуть згоди щодо всіх його істотних умов. Відповідно до ст. 284 ГКУ існують наступні істотні умови договору оренди:
- Об’єкт оренди. Умова про об’єкт повинна містити в собі визначення предмету оренди його склад, якість.
- Строк дії. Обов’язковим є встановлення строку протягом якого орендар може користуватися річчю. Законодавство передбачає можливість розірвання договору, або його припинення.
- Орендна плата. Важливим є визначення орендної плати, яка сплачуватиметься за певний період у вигляді грошових коштів, або в натуральній формі. Протягом дії договору дозволяється внесення змін орендної плати за домовленістю сторін. Зазвичай орендна плата вноситься щомісячно, але сторонами можуть встановити й інші строки.
- Використання амортизаційних відрахувань. Орендарю дозволяється за власний рахунок та попередньо узгодивши з орендодавцем проводити реконструкцію, переоснащення та поліпшення об’єкту оренди.
- Відновлення предмету оренди. Після закінчення строку оренди, орендар забов’язаний повернути орендоване майно у тому самому стані, в якому воно було до укладення договору. Якщо ж предмет оренди є пошкодженим або змінений його первинний вигляд та технічні характеристики, то орендар повинен відновити орендоване майно.
Права та обов’язки орендодавця:
- Орендодавець має право вимагати сплати орендної плати.
- Вимагати здійснення ремонту від орендаря протягом тимчасового користування майном.
- Якщо договором визначені інші обов’язки орендаря, вимагати виконання цих обов’язків.
- Орендодавець забов’язаний у вказані у договорі строки, передати майно орендарю.
- Майно, що передається в оренду повинно відповідати всім характеристикам, що зазначаються у договорі. Якщо ж майно має певні недоліки, то в обов’язки орендодавця входить повідомлення орендаря про їх наявність.
- Обов’язковим є повідомлення орендаря про права третіх осіб на предмет оренди.
Права та обов’язки орендаря:
- Орендар має право вимагати своєчасного надання йому у тимчасове користування об’єкту оренди. Якщо ж контрагент порушив умови договору, то передбачається відшкодування шкоди, завданої затримкою у строках на передачу майна. Варто заначити, що таке порушення є підставою для відмови від договору.
- Якщо під час дії договору оренди, відбулися події, на які орендар не має жодного впливу, але які зменшують можливість користування майном, передбачається зменшення орендної плати.
- Якщо договором не покладено обов’язок проводити капітальний ремонт предмету оренди, то у орендаря є право вимагати проведення такого ремонту у орендодавця.
- За згоди з власником майна допускається передача майна у користування іншим особам.
- Головним обов’язком є користування майном згідно з його цільовим призначенням, своєчасна сплата орендної плати та у випадку пошкодження орендованої речі, відновлення її.
Підстави для розірвання або припинення договору оренди:
- Як і будь-який інший договір, договір оренди можна розірвати за настанням певних обставин.
- Загалом договір можна розірвати як за згодою сторін, так і за ініціативою однієї сторони.
- В більшості випадків сторони при укладенні договору зазначають, що його розірвання можливе виключно за згодою сторін.
- Якщо ж сторона договору бажає його розірвання то згідно зі ст. 188 ГКУ така сторона повинна надіслати пропозицію своєму контрагенту.
- Відповідь повинна повинна надійти у двадцятиденний строк.
- Якщо сторони самостійно не можуть вирішити питання про розірвання договору, то зацікавлена у цьому особа має право звернутися до суду.
Законодавство встановлює декілька видів підстав за яких можливе розірвання договору оренди: порушення умов договору; значна зміна обставин, якими сторони керуватися при його укладенні.
Отже, підсумовуючи усе вищесказане, можна зробити висновок, написання договору оренди - це дієвий спосіб для врегулювання правовідносини між орендодавцем та орендарем, що унеможливить порушення у майбутньому їх прав та інтересів. Якщо ж контрагент порушив умови договору, передбачається можливість звернення до суду за захистом своїх прав.