Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання жіночого рівноправ’я на ряду з чоловічим є основним важелем для становлення сучасної правової держави. Адже даний аспект в юридичному середовищі багатьох країн є ознакою європейських цінностей суспільства.
- Таке питання цікавить соціальні прошарки населення різних країн вже декілька десятиліть, адже до прикладу права жінок на сучасному етапі становлення держав в значній мірі відрізняється від їх обсягу прав ще з часів боротьби жінок за виборчі права.
- В українському законодавстві гарантії прав жінок визначаються в усіх сферах соціального життя, а в деяких навіть трішки відрізняються від чоловічих в сторону певних жіночих «привілеїв».
- Так, дуже чітко це можна віднайти в нормах трудового законодавства, адже саме тут можна віднайти норми, які стають в деяких ситуаціях на сторону жіночих інтересів з метою захисту їх стану та здоров’я.
- Роблячи правовий аналіз документів можна зрозуміти, що трудові норми права забороняють використовувати жіночу працю на роботах, які є важкими, або на роботах, де застосовуються небезпечні чи шкідливі умови праці.
Основна мета – захистити жінок від таких складних умов виконання роботи через можливий негативний вплив на їх здоров’я та життя.
- Також не можна жінкам виконувати певні роботи, які здійснюються в підземному просторі, за умови, що такі роботи є фізичними та складними.
- Але в даній сфері і можлива праця, яка пов’язана з обслуговування на санітарному чи побутовому рівні.
- Крім того, не можна залучати жінок до виконання роботи, що пов’язується з переміщенням тяжких предметів, у разі, коли наявне перевищення певних встановлених та граничних норм.
- Так, можна відзначити, що забороняється підйом та переміщення предметів, загальна маса яких сягає більше семи кілограм, у разі, якщо така робота є регулярною та повинна виконуватися протягом робочих часів (робочої зміни).
- Слід сказати, що до загальної ваги предмету також включається і вага упаковки та самої тари.
- Далі поговоримо чи можна жінкам працювати у період нічних змін.
- Так, відповідно до законодавства робота у такий період часу для жінок не допускається за загальним правилом, але існують певні випадки, коли на важливих галузях це може бути дозволено в якості тимчасової роботи, але у разі, коли у цьому є гостра необхідність.
Здійснюючи правовий аналіз ситуації жіночої праці, слід звернути особливу увагу на врегулювання норм праці для вагітних жінок.
- Так, жінкам, які мають вагітність законодавець заборонив роботу в надурочні часи, у нічні зміни та у вихідні дні.
- Таких жінок не мають права відправляти у відрядження по роботі, як і тих жінок, які мають дітей, вік яких не сягнув трьох років.
- Крім того, варто пам’ятати, що вагітну жінку роботодавець не має права звільнити, адже такі дії будуть порушувати її права в сфері праці вагітних жінок.
- У разі, коли права жінки на робочому місці було порушено, варто відразу реагувати та здійснювати всі заходи аби захистити порушені права.
- Для цього можна звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, які є компетентними в сфері праці.
- До прикладу це може бути територіальний орган Державної служби з питань праці України.
Також не варто забувати про реакцію освітнього омбудсмена. На офіційному його сайті є всі номери «гарячої лінії» чи електронна адреса, куди можна направити скаргу на роботодавця. Також у разі, якщо не буде реагування чи допомоги від зазначених вище інстанцій, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого порушеного права. А у разі, коли Вам може знадобитися допомога письмова консультація чи усна юридична консультація адвоката стане Вам в пригоді.