Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Визначення терміну «банкрутство» та його особливості:
Банкрутство - це неспроможність боржника виконувати свої договірні забов’язання, через недостатню платоспроможність та безвихідним положенням у процесі повернення боргу кредитору.
- Досить часто фізичні особи потрапляють у життєві ситуації, що унеможливлюють подальше виконання своїх забов’язань у встановлені строки.
- Кредитори, разом з колекторськими компаніями починають всіляко тиснути на боржника і не завжди ці методи впливу є правомірними.
- Банкрутство фізосіб регулюється Кодексом України з процедур банкрутства де передбачається можливість боржника розпочати процедуру банкрутства та дещо поліпшити своє становище у зв’язку із списанням боргів.
- Загалом банкрутство фізичних осіб - це непростий процес, адже передбачається досить велика кількість правових наслідків та особливостей пов’язаних із цією процедурою.
- Тому досить часто потребується юридична допомога з питань банкрутства. Юристи допоможуть на кожнівй із стадій цієї процедури, що унеможливить порушення виших прав та інтересів.
Переваги процедури банкрутства:
- Відповідно ст. 133 КУзПБ вимоги, які боржник не може задовольнити у зв’язку із недостатньою кількістю майна, вважаються погашеними. Отже, намагання витребування виконання забов’язання кредитором від боржника, у якого немає належної кількості майна для його задоволення буде вважатися протиправним. Варто зазначити, що законодавством передбачаються борги, які не підлягають погашенню: борги за аліменти, щодо відшкодування шкоди завданої каліцтвом, борги за сплату ЕСВ та будь-які інші вимоги, що мають особистий характер. Отже, якщо на борги особи накладений судом мораторій, то дії кредиторів, колекторів щодо витребування боргу, будуть вважатися незаконними.
- Якщо ж ініційовано процедуру банкрутства, то всі майнові питання та заборгованості, консолідуються в одну справу про банкрутство. Обмеження боржника щодо користування своїм майном є можливим виключно на підставі судового рішення (ст. 120 КУзПБ).
- Після відкриття справи про банкрутство, накладання штрафів, санкцій або ж пені за інші забов’язання стає неможливим.
- Відбувається списання податкового боргу, який накопичувався протягом 3 років.
- Реструктуризація боргів, а також реалізація майна боржника під контролем суду, що дозволить забезпечити гідні умови життя боржнику.
Недоліки банкрутства:
- Якщо фізичну особу визнано банкрутом, то протягом 5 років така особа не може відкривати за заявою справи щодо неплатоспроможності.
- Особа, яку визнано банкрутом, протягом 5 років забов’язана при укладанні правочинів поруки, позики, кредитів повідомляти контрагента про свою неплатоспроможність.
- Банкрутство фізосіб негативно впливає на їх репутацію.
Покрокова процедура банкрутства: підстави та основні стадії
Варто зазначити, що відповідно до ст. 115 КУзПБ ініціювати процедуру банкрутства може виключно боржник, звернувшись до господарського суду з відповідною заявою. Для ініціювання такої процедури повинні бути підстави, а саме: загальний розмір прострочених забов’язань повинен бути не менше тридцяти 30 мінімальних заробітніх плат громадян; якщо боржник протягом 2 місяців не намагався погасити свої забов’язання, що становлять більше 50% місячних платежів; якщо в рамках виконавчого провадження була винесена постанова судом, про відсутність майна, на яке може накладатися стягнення, або ж якщо існує реальна загроза неплатоспроможності, через життєві обставини боржника.
Основні стадії процедури банкрутства:
- Ініціювання процедури здійснюється шляхом подання заяви до суду. В такій заяві обов’язковим є виклад обставин справи, та перелік документів, які додаються. Загалом до заяви слід додати: план реструктуризації боргів, список кредиторів та загальну суму їх грошових вимог, декларацію про майновий стан.
- Прийнявши заяву, суд призначає особі арбітражного керуючого, що буде займатися процесом санації, реструктуризації та ліквідації.
- Наступним кроком є призначення підготовчого засідання та за його наслідками відкриття провадження.
- Введення мораторію на виконання вимог кредиторів. Варто зазначити, що ухвала суду про відкриття провадження є підставою для зупинення виконавчих дій щодо боржника.
- Проведення зборів кредиторів. Протягом 3 дів з днів після проголошення ухвали за результатами попереднього засідання, арбітражний керуючий повідомляє всіх кредиторів боржника про проведення зборів. Метою таких зборів погодження між кредиторами плану реструктуризації, який боржник додавав до своєї заяви, перегляд звіту керуючого про перевірку декларації. Результатом зборів може бути схвалення плану, або ж у разі незгоди направлення клопотання про погашення боргів або закриття справи.
- Згідно зі ст. 130 КУзПБ якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження збори боржників не буде прийнято рішення то, господарський суд видає постанову про визнання фізичної особи банкрутом.
Відновити платоспроможність боржника можна декількома способами: реструктуризація боргів, закриття справи про банкрутство.
У першому випадку мова іде про домовленість з кредитором про можливе відстрочення оплати забов’язання, списання частини боргу.
Звісно, що кредитори не бажають банкрутства фізичної особи та повне прощення боргів, кращим способом є їх реструктуризація.
Другий спосіб пов’язаний із накладанням стягнення на майно боржника за рахунок якого відбуватиметься погашення боргу особи.