Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Одним із актуальних соціальних питань сьогодення є пенсійне забезпечення військовослужбовців.
- Чинне законодавство передбачає призначення пенсій виходячи з багатьох умов та особливостей несення служби.
- Особи, що проходили службу в лавах Збройних сил, нацгвардії, в органах внутрішніх справ та інших формуваннях мають право на пенсійне забезпечення, що призначається їм після звільнення зі служби.
- Відповідно до ст. 11 ЗУ «Про загальнообов’язкове держане пенсійне страхування» військовослужбовці починаючи від рядового, закінчуючи начальницьким складом мають право на призначення пенсії. У тому ж законі зазначено необхідність сплати страхових внесків для подальшого призначення пенсії.
Види пенсії для військовослужбовців:
- За вислугу років. Такий вид пенсії призначається довічно для осіб кардового складу та для тих, хто проходив службу за контрактом у розмірі 50% від грошового забезпечення. Головною умовою є наявність мінімум 20 років стажу. Якщо ж особа звільнилася зі служби за віком або за станом здоров’я то розмір пенсії становить 55% її грошового забезпечення та 3% за кожен рік служби більше вищезазначеного. Військовослужбовцям, що несли надстрокову службу, або за контрактом та мають 25 років страхового стажу призначається пенсія розміром 50% від їх грошового забезпечення, та передбачається можливість призначення додаткового 1% за кожен рік вислуги більше 25 років. Варто зазначити, якщо особа брала участь у військових конфліктах на сході нашої країни (АТО/ООС) то зарахування вислуги проводиться за принципом: один місяць дорівнює трьом. Законодавством передбачається максимальний розмір у відсотковому вираженні - 70 % грошового забезпечення, а мінімальний - не менше прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
- Пенсії у випадку отримання інвалідності. Важливим аспектом у призначені такого типу пенсії є момент настання інвалідності. Відповідно до законодавства нарахування пенсії можливе, якщо інвалідність була отримана під час несення служби, або ж протягом трьох місяців з моменту звільнення. Варто зазначити, якщо хвороба, яка була отримана під час несення служби спричинила інвалідність, що настала протягом більшого строку аніж три місяці, така особа має право на призначення пенсії. Для її отримання необхідно встановити інвалідність шляхом проходження комісії МСЕК. Розмір пенсії осіб, що отримали інвалідність внаслідок війни, напряму залежить від групи інвалідності: І група - 100%; ІІ група - 80%; ІІІ група - 60% від заробітку. Для інших осіб встановлюються наступні відсоткові ставки: І група - 70%, ІІ група – 60% та ІІІ група - 40%.
- Пенсії у випадку втрати годувальника. На отримання такої пенсії мають право члени сім’ї військовослужбовця, що загинув під час несення служби, або ж протягом трьох місяців з моменту звільнення. Якщо ж причиною смерті є поранення, контузії, каліцтва або ж хвороби, що виникли під час несення служби, то призначення пенсії можливе і пізніше встановленого строку. Розмір такої пенсії становить 70% заробітку військовослужбовця на одного непрацездатного члена сім’ї та 90% на двох і більше, але встановлюються мінімальний розмір у 40% на кожного члена сім’ї. Загалом розмір пенсії залежить від причини смерті військовослужбовця.
Процедура оформлення пенсії:
- Особа, яка бажає призначення пенсії та входить до законодавчо-встановленого переліку осіб, які мають на це право, повинна зібрати всі необхідні документи включаючи заяви, довідки, клопотання та інші документи, що підтверджують наявність підстав для отримання пенсії та подати зібране до місцевого відділу Пенсійного фонду України. У більшості випадків військові звертаються до уповноважених органів, що займаються оформленням пенсій.
- Наступним кроком є направлення запитів до військової частити, в кій особа проходила службу, з метою зібрання всіх документів і передача їх у Пенсійний фонд. Встановлюється десятиденний строк для прийняття рішення про призначення пенсії. Безпосереднє отримання пенсії здійснюється через банк, який обирає сам військовослужбовець.
Чим може допомогти юрист з пенсійних справ?
Юридична допомога при оформленні пенсії полягає не тільки в процесі збору та подачі документів, а й застосуванні способів підвищення розміру пенсії та написання всіх необхідних заяв, клопотань. Бувають випадки незаконної відмови у призначенні пенсії, в такому разі можна надсилати скарги до вищих органів, але більш дієвим методом є звернення до суду. Адвокат з пенсійних справ допоможе у написані позову та у захисті ваших прав та інтересів, шляхом обрання ефективної стратегії захисту.