Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
З розвитком інформаційних технологій та засобів масової інформації, збільшується і кількість випадків застосування дискредитації та недобросовісної конкуренції, що призводить до посягання на ділову репутацію юридичних осіб.
- Конституцією та іншими законами гарантується захист честі та гідності, а також ділової репутації як фізичних, так і юридичних осіб.
- Тому якщо про вашу компанію було поширено неправдиву інформацію, або іншим чином спричинено підрив довіри з боку клієнтів, споживачів, працівників - ви маєте право на захист порушеного права.
- Загалом чинне законодавство на визначає терміну ділова репутація, але виходячи із загальних понять можна дійти до висновку, що ділова репутація - це оцінка підприємницької діяльності, яку здійснює суб’єкт господарювання.
- Якщо ж така оцінка буде ґрунтуватися на неправдивій інформації - це призведе до негативних наслідків.
Захист честі, гідності та ділової репутації: способи та їх особливості
- Нематеріальний. Відповідно до ст. 94 ЦКУ юридична особа має право на недоторканність ділової репутації, а захист такого права здійснюється в такому самому обсязі, що і права фізичної особи. Доцільним є застосування змісту ст. 277 ЦКУ де передбачається можливість спростування недостовірної інформації та право на відповідь особи, про яку поширили інформацію, що порушує ділову репутацію та всіляко обметує честь і гідність. Ви можете висловити свою точку зору з приводу поширеної інформації та обставин, що є її предметом. Не допускається надання відповіді у принизливій або ж образливій формі. Отже, першим кроком у процесі захисту порушеного права є спростування неправдивої інформації. Варто зазначити, що спростування - це обов’язок тієї особи, яка поширила неправдиву інформацію.
- Матеріальний. Якщо посягання на ділову репутацію спричинили збитки для юридичної особи, є можливість стягнути з винуватця відшкодування за завдану моральну та матеріальну шкоду. Для цього необхідно звертатися до суду, та збирати всі необхідні докази поширення інформації та наслідки, які вона спричинила.
- Заборона поширення інформації. Якщо ж порушник масово поширює недостовірну інформацію то можливим є застосування такого методу захисту як заборона на поширення такої інформації. Варто зазначити, що заборона здійснюється на підставі рішення суду.
Захист гідності, честі та ділової репутації у суді:
Перш ніж звертатися до суду варто встановити ряд важливих аспектів: особу відповідача, підсудність справи та необхідний перелік доказів.
Задоволення поданого позову буде можливим якщо наявний склад правопорушення, який визначається наступними критеріями:
- факт поширення інформації, тобто доведення її хоча б одній особі;
- неправдива інформація стосується конкретної особи;
- якщо інформаціє не відповідає дійсності, її предмет становлять обставини, які насправді не відбулися; інформація порушує немайнові права особи.
Згідно зі ст. 268 ЦКУ на спори із захисту порушених немайнових прав, позовна давність не поширюється.
- Відповідачами можуть бути як автор неправдивої інформації, так і особа, яка її поширила.
- Варто зазначити, якщо поширення відбулося через соціальні мережі. то власник соціальних мереж не є відповідачем у даних справах.
- Також можуть бути випадки поширення інформації посадовою особою органів державної влади або місцевого самоврядування, організацій, установ.
- У такому разі необхідно встановити, чи дійсно посадова особа висловлювала власну домку, погляди, або ж діяла від імені органу чи організації чим виконувала свої обов’язки.
- Підсудність у спорі із захисту ділової репутації визначається в залежності від суб’єктів між якими він виникнув.
- Спір в якому і позивач і відповідач є юридичними особами, буде вирішуватися в рамках господарського судочинства. У випадку поширення інформації фізичною особою про суб'єкта господарювання, спір підпадає під юрисдикцію цивільних судів.
Наступним кроком є визначення переліку доказів. Загалом їх можна поділити на такі групи:
- докази, що підтверджують факт поширення інформації
- докази направлені на підтвердження належності відповідача до поширеної інформації
- докази, які підтверджують неправдивість інформації
- для відшкодування моральної шкоди, або ж збитків, необхідно навести докази завдання поширеною інформацією шкоди діловій репутації, честі або гідності.
Допомога адвоката у захисті ділової репутації:
Адвокат із захисту ділової репутації не тільки консультуватиме свого клієнта, але й, якщо це необхідно, захищатиме його інтереси в суді. Варто зазначити, що адвокати мають більше інструментів за допомогою яких можна збирати докази та знають, що саме підтвердить той, чи інший факт порушення ваших прав. Юридична допомога знадобиться і в складанні позовної заяви, визначенні підсудності та багатьох інших процесуальних стадіях.