юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Важливою складовою будь-якого договору є відповідальність за порушення його умов у вигляді покарання. Якщо контрагент з будь-яких причин не дотримується умов договору, штрафи дозволять іншій стороні відшкодувати завдані збитки. Крім того, санкції, прописані в договорі, служать поштовхом до чесності контрагента в договірних відносинах.
Покарання є одночасно грошовими витратами та засобом виконання зобов’язання. Визначення слова «франшиза» в Цивільному та Господарському кодексах України дещо відрізняються.
Так, частиною першою ст. 549 ЦКУ неустойкою (штрафом, процентами) є грошова або інша винагорода, яку боржник повинен передати кредиторові у разі несплати боргу.
Сучасне законодавство передбачає наступні види штрафних санкцій за невиколнання джоговору:
1. Штраф - це покарання, яке призначається у відсотках від нереалізованого або нереалізованого зобов'язання.
2. Пеня - це стягнення, яке обчислюється у відсотках від загальної суми грошового боргу за кожен день додаткового часу, витраченого на борг.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК — Грошові розміри неустойки визначаються розміром грошових коштів (неустойка, пеня, проценти), які зобов’язаний сплатити учасник господарських відносин у разі їх порушення, невиконання або оформлення неналежним чином.
У цьому контексті Вищий господарський суд України у пункті 48 листа № 01-8/211 висловив думку: Оскільки у Цивільному кодексі України відсутні визначення покарання, штрафу чи пені, пов’язаних з невиконанням або неналежним виконанням фінансові зобов'язання, слід виходити з визначень, наданих ЦК України.
Важливо визнати, що неустойка все ще можлива, навіть якщо вона прямо не вказана в умовах контракту. Єдиним винятком є випадки, коли сторони не дотримуються положень письмового договору.
Проте відповідно до частини першої ст. 231 ЦК закон може встановлювати максимальний розмір штрафу за окремі види злочинів, зміна яких не допускається за угодою сторін, це називається «позадоговірне покарання».
Переваги та недоліки конкретних застосувань штрафів.
Штрафні санкції нараховуються лише за невиконання грошових зобов'язань.
Вартість покарання та штраф, пов’язаний з ним, можуть бути стягнені одночасно.
Максимальна сума, яка може бути стягнута як неустойка, обмежена подвійною обліковою ставкою НБУ, яка діяла в період сплати пені (але сторони також можуть домовитися про більшу суму в договорі) .
Відшкодування шкоди також вважається одним із видів економічного покарання (регулюється ст. 22 Ради Громади та гл. 25 групи.
Витрати, пов’язані зі збитками, які сплачує особа, яка порушила господарське правило, становлять:
- Вартість втраченого, пошкодженого чи знищеного майна визначається законом, що вимагає таких критеріїв:
Іншим особам нараховуються витрати на оплату праці, матеріали та додаткові витрати (виплата іншим організаціям, вартість додаткової роботи, додатково придбаних матеріалів тощо). вартість сторони, яка постраждала від несплати другою стороною;
- неотриманий прибуток (упущена вигода), яку сторона, яка втратила гроші, мала право розрахувати, якщо інша сторона сумлінно виконувала свої обов'язки.
- матеріальна компенсація моральної шкоди, передбачена законом.
Збитки підлягають відшкодуванню незалежно від умов договору з цього приводу. Правочин, який виключає або обмежує відшкодування збитків, вважається нікчемним.
Збитки відшкодовуються в тій частині, яка не покривається штрафами, але договір або правовий кодекс можуть мати винятки.
У результаті сторони договору можуть передбачити спеціальний протокол про відшкодування збитків за наявності покарання це може бути 3% щорічно та інфляційне зростання. У зв’язку з цим борг підлягає сплаті за простроченим грошовим зобов’язанням, вимога кредитора вимагає сплати загальної суми боргу відповідно до встановленого рівня інфляції за весь час прострочення (так звана інфляційна) , плюс 3 % річних (так званих річних) від простроченої суми, якщо інша процентна ставка не встановлена договором або законом (ч. 2 ст. 625 ЦКУ).
Плата може бути інфляційною або річною:
• лише за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання;
• за окремою заявою боржника;
незалежно від того, яка умова має відношення до обумовленого договору чи ні.
З практики важливо визнати, що суди дотримуються позиції, згідно з якою інфляційні та річні санкції вважаються не покаранням, а засобом захисту майнових прав та інтересів, які компенсуються кредитором як спосіб відстрочення сплати свою заборгованість за час прострочення.
Юридичний сервіс "Консультант" надасть правовий захист бізнесу та спеціалісти сервісі допоможуть у вирішення таких питань, як захист інтересів бізнесу у суді, оскарження рішення суду про стягнення боргу, стягнення боргу з контрагентів, захист честі гідності та ділової репутації, захист ділової репутації та інші послуги адвоката або юриста для захисту бізнеса.