Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Визначення терміну «договір підряду» та його особливості:
Договір підряду - це домовленість згідно з якою одна сторона, що виступає в якості підрядника забов’язується виконати певну роботу у відповідності до завдання, яке формує інша сторона, а замовник забов’язаний прийняти роботу, якщо вона виконана належним чином та оплатити її.
- Предметом договору можуть виступати різні види робіт: переробка, ремонт, обробка, виготовлення чого-небуть.
- Варто зазначити, що для виконання окремих видів робіт підряднику необхідно мати відповідний дозвіл.
- Відповідно до ст. 838 ЦКУ підряднику дозволяється залучати до виконання робіт інших осіб, які в такому разі будуть мати статус субпідрядників.
- У випадку залучення субпідрядника, замовник не має права заявляти вимоги щодо невиконання умов договору із генеральним підрядником.
- Перед виконанням робіт підрядник забов’язаний попередити замовника про наступні обставини: про непридатність або неналежну якість матеріалу, який надав замовник; про те, що вказівки від замовника можуть вплинути на якість виконання робіт; про інші обставини, які не залежать від підрядника, але значно впливають на процес виконання робіт.
Види договору підряду:
- Договір побутового підряду. Сторонами такого договору є підрядник (бізнес як суб’єкт підприємницької діяльності) та замовник (фізична особа). Предметом договору виступають роботи, що направлені на задоволення побутових потреб замовника. Згідно зі ст. 865 ЦКУ такий тип договору є публічним, тобто підрядник забов’язаний виконувати роботу кожному, хто до нього звертається з однаковими умовами. Роботи виконуються зазвичай із матеріалу самого підрядника, але за бажанням замовник може надати свої матеріали. Факт укладення договору підтверджує видана підрядником квитанція. Розроблення договору може бути як в усній, так і письмовій формі.
- Договір будівельного підряду. За такими договором від замовника вимагається надання наступних документів: проект будівельних робіт, дозвільну документацію та відведений майданчик. Від підрядника вимагається належне виконання робіт згідно з наданим проектом. Укладається такий договір у письмовій формі та повинен містити всі істотні умови. Предметом можуть виступати будівельні роботи: ремонт, будівництво, монтажні послуги або ж реконструкція. Строки виконання будівельних робіт повинні ґрунтуватися на спеціальному графіку, в якому зазначається дата початку виконання та звернення всіх запланованих робіт. Строки можуть бути зміненими, за настанням певних обставин. Щодо ціни, то її визначення буде залежати від того за яких обставин укладався договір. Якщо договір підряду є результатом проведення тендеру, то ціна за виконання будівельних робіт встановлюється у відповідності до тендерної документації. У випадку укладення договору за домовленістю сторін ціна визначається у результаті перемовин та з погодженням відповідного кошторису.
- Договір про проведення проектних або пошукових робіт. За таким договором підрядник забов’язується розробити проект та виконати пошукову роботу у відповідності до завдань, які формує замовник. Замовник в свою чергу забов’язується вчасно оплатити виконану роботу. Виконання роботи повинно повністю відповідати тим умовам, що передбачені у договорі. Законодавством встановлюються наступні обов’язки підрядника: погоджувати всю підготовлену документацію із замовником; не передавати кошторисну документацію третім особам; виконувати роботу відповідно до умов договору; якщо робота була виконана неналежним чином - безоплатно усунути недоліки. Обов’язки замовника: прийняти документацію, розроблену підрядником; надати завдання підряднику щодо виконання робіт; оплатити виконану роботу; не передавати отриману документацію третім особам та використовувати її згідно з умовами договору; надавати послуги при виконанні робіт підряднику; якщо настали обставини, що не залежать від підрядника, але потягнули за собою певні витрати - відшкодовувати витрати
- Договір про виконання робіт науково-дослідного або дослідно - конструкторського характеру. Предметом такого договору є проведення різноманітних досліджень та розроблення необхідної документації. Підрядник може залучати до проведення досліджень третіх осіб тільки за згодою замовника. Перед виконанням робіт сторони погоджують спеціальну програму згідно з якою підрядник повинен виконувати свою частину забов’язань. Замовник зі своєї сторони забов’язаний надати всю необхідну інформацію, що допоможе при проведенні досліджень.
Основні правила написання договору підряду:
- Чітко визначити істотні умови договору (предмет, ціна, строк дії).
- Прописати у договорі процедури формування завдання до підрядника.
- Узгодити що саме є кінцевою метою виконання роботи і як саме замовник буде оцінювати її.
- Передбачити можливість виникнення потреби у додаткових роботах.
- Детально прописати процес прийняття виконаної роботи та встановити відповідні строки.
- Визначити гарантійний строк на виконання робіт.