Працюю юристом з 2015 року.
Починаючи з 24 лютого 2022 року, у зв’язку з повномасштабним вторгненням в Україну, бізнес почав активно припиняти свою діяльність.
Закриття фірми в Україні може бути добровільним та примусовим.
Юридична особа може припинити свою діяльність наступними способами:
- ліквідація за бажанням її учасників;
- ліквідація за рішенням суду;
- реорганізація.
Найбільш популярним варіантом закриття юридичної особи - за рішенням (бажанням) засновників.
Тому, в даній статті розглянемо як закрити ТОВ за рішенням учасників. Для того, щоб провести ліквідацію ТОВ необхідно підготувати наступні документи:
- Рішення загальних зборів засновників. На загальних зборах мають бути присутніми учасники, які володіють 50 % голосів. Кожен учасник загальних зборів повинен підписати рішення. Воно викладається українською мовою на нотаріальному бланку та посвідчується нотаріусом.
- Документ, в якому затверджено склад комісії з припинення або ліквідатора. В ньому необхідно вказати прізвище, ім’я, по батькові кожної особи, індивідуальний податковий номер, оголошується строк та порядок заявлення кредиторами своїх вимог, вирішується питання про закриття філій та представництво ТОВ. Зазвичай строк заявлення кредиторами вимог складає від 2 до 6 місяців. Цей документ не підлягає нотаріальному посвідченню та не складається на нотаріальному бланку. Також, можна подати два окремих документи рішення загальних зборів засновників та склад ліквідаційної комісії. Дозволяється, щоб вище перелічена інформація була прописана в одному документі.
- Акт прийняття-передання установчих, бухгалтерських документів, печаток, штампів.
З моменту призначення ліквідаційної комісії, вона має право управляти справами ТОВ.
Надалі необхідно повідомити державного реєстратора про ваш намір закрити ТОВ, подати рішення загальних зборів учасників та рішення про склад ліквідаційної комісії протягом 3 днів з дня прийняття рішення. Якщо документи подає представник, необхідно подати нотаріальну довіреність. Державний реєстратор своєю чергою вносить дані до ЄДР про початок припинення діяльності ТОВ та подає інформацію до державних органів таких як Державна податкова служба, Пенсійний фонд України. Інформація зазвичай вноситься до ЄДР від 2 до 24 годин. Пенсійний фонд подає до ЄДР інформацію про наявність або відсутність заборгованості зі сплати страхових коштів.
Надалі проводиться розрахунки з кредиторами, які мають право направляти свої вимоги. Зазвичай про початок ліквідації повідомляється письмово ТОВ. Кожна вимога розглядається протягом 30 днів.
До банку в якому обслуговується ТОВ треба подати заяву про закриття рахунку. Наступним кроком буде проведення інвентаризації матеріальних цінностей. Також необхідно оформити звільнення найманих працівників. Згідно з законодавством працівників необхідно повідомити за 2 місяці до по початку ліквідації.
Ліквідація ТОВ передбачає подачу в податкову службу ліквідаційного балансу та звітності за поточний рік. Державна податкова служба подає до ЄДР інформацію про наявність або відсутність боргів зі сплати податків.
Також необхідно подати до державного архіву документи ТОВ. Архів видає довідку про прийняття документів ТОВ.
Державні органи повинні видати акти про відсутність заборгованостей.
Надалі необхідно зібрати всі документи та подати державному реєстратору:
- заява про припинення юридичної особи;
- довідки від державної фіскальної служби та Пенсійного фонду про відсутність заборгованостей;
- довідка з державного архіву про прийняття документів ТОВ на зберігання;
- довідка з національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відсутність нескасованих випусків цінних паперів.
Державний реєстратор перевіряє пакет документів та якщо немає зауважень, виключає ТОВ з ЄДР про, що вносить інформацію, що діяльність ТОВ припинена.
Це є основні кроки з припинення діяльності ТОВ.