Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
У цій статті я розповім, чи впливають ці зміни на право на виїзд чоловіків з України. До багатьох адвокатів зараз питання про перетин кордону і супровід стало одним з основних. Виїзд за кордон чоловік, чи змінився він з 28.06.2023
- Ні. Правила виїзду за кордон не змінилися. Які були, такими й залишилися.
- Законопроєктом 9342 внесено зміни до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До постанови КМУ No 57 від 27.01.1995, до Правил перетинання державного кордону громадянами України, жодних змін не вносилося.
- Тому на цей момент часу правила виїзду все ті ж самі.
- Все також можливий виїзд з дружиною інвалідом і 1, і 2, і 3 групи. А також можливий виїзд з батьками інваліда 1 і 2 групи або з батьками дружини, інвалідами 1 і 2 групи.
- Незалежно від того, чи є у цього інваліда інші родичі, здатні здійснювати догляд. І чи збереглося у Вас після останніх змін право на відстрочку від мобілізації. Право виїзду у Вас все одно є.
Коротко озвучу, що для виїзду з дружиною, інвалідом 1, 2 або 3 групи, потрібне свідоцтво про шлюб, документи про її інвалідність (МСЄК не годиться, посвідчення або пенсійне із зазначенням групи, або один із документів з п. 2-1 постанови КМУ No 57 від 27.01.1995 р.), закордонні паспорти і дружина поруч.
- Для виїзду з батьками, інвалідами 1 або 2 групи потрібні Ваше свідоцтво про народження, документи про їхню інвалідність 1 або 2 групи (МСЕК не годиться, посвідчення або пенсійне із зазначенням групи), закордонні паспорти і батьки поруч.
- Також потрібні документи, що підтверджують Вашу спільну реєстрацію за однією адресою (штампи у внутрішніх паспортах з однаковими адресами, довідки ЦНАПу про реєстрацію місця проживання на Вас і на батьків, довідки про реєстрацію Вас та/або батьків як ВПО).
- Якщо спільна реєстрація є - догляду не потрібно. Якщо ні - потрібен або акт встановлення факту здійснення догляду Вами за батьками, або довідка УСЗН про отримання Вами компенсації по догляду за ними.
- Для виїзду з батьками дружини, які є інвалідами 1 або 2 групи, все те саме, що і з Вашими кровними батьками, але додатково має бути свідоцтво про шлюб і свідоцтво про народження дружини, замість Вашого свідоцтва про народження.
- Нічого не змінилося і не довіряйте неперевіреним чуткам.
Чи впливає втрата права на відстрочку від призову та право виїзду з України
- Також, як я вже не раз говорила, військкомат для виїзду за кордон Вам не потрібен.
- І оформляти відстрочку від призову, якщо Ваша мета саме виїзд з України, не обов'язково.
- Військовий квиток або документи про відстрочку на кордоні не потрібні.
- Мені щодня надходить багато відгуків від передплатників, які перетинають кордон, і ще жоден із них не скаржився, що його не пропустили, бо відстрочку у військкоматі не оформив або військовий квиток не в порядку.
- Цього в списку документів для виїзду немає.
Також багато хто вважає, що ті, у кого є відстрочка від призову, у тих автоматично з'являється право виїзду. І навпаки, якщо відстрочка втрачається, то право виїзду зникає. Але це помилкова точка зору.
- Так, підстави для виїзду і для відстрочки від армії схожі. Але вони не ідентичні.
- Не були ідентичними до змін, і зараз теж не такі.
- Приміром, є право на відстрочку від мобілізації у заброньованих, у студентів денної форми навчання, аспірантів, докторантів, а от права виїзду в них немає.
- І навпаки, навіть до змін, було право на виїзд за кордон у тих, хто оформив догляд за стороннім інвалідом 2 групи або за тим, хто потребує постійного догляду, навіть не родичем.
- При цьому, не дивлячись на право виїзду, право на відстрочку від мобілізації у нього автоматично не з'являлося. А виникало тільки тоді, якщо він доведе, що у цього інваліда відсутні інші працездатні родичі, здатні здійснювати догляд.
Чи внесуть зміни до Правил виїзду з України
- Часто мені також ставлять запитання, а раптом внесуть зміни до Правил виїзду теж. І як зрозуміти, внесуть чи ні.
- Відповідь на це запитання може дати тільки ясновидець або ворожка.
- Тож не будемо гадати, що буде, а чого ні.
- Просто відстежуємо зміни в законодавстві.
- Ну і знаючи нашу країну, теорія теорією, а практика практикою.
- Чи вплинуть зміни, якщо вони будуть, на тих, хто вже виїхав з України
- Ні, навіть якщо і внесуть якісь зміни до Правил виїзду з України зараз, і, наприклад, заборонять його тим, у кого не оформлено відстрочки, або якось обмежать коло осіб, у кого буде право виїзду, на тих, хто вже виїхав, це не вплине.
- Ви виїжджали за тими правилами, які діяли на момент Вашого виїзду.
- Тому якщо тоді у Вас усе було за законом, до Вас претензій жодних. Ви нічого не порушили і закон зворотної сили не має.
- У цій статті я розповіла чи впливають останні зміни у праві на відстрочку від мобілізації на право на виїзд чоловіків з України.
- Заборона виїзду за кордон чоловікам сприяє тому, що всі шукають можливі і неможливі шляхи для виїзду за кордон.