Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Сфера трудового законодавства є досить широким колом для вивчення таких галузевих норм.
Такі норми, які регламентуються Кодексом законів про працю України (далі – КЗппУ) є нормами, які розповсюджуються на всі трудові питання різних сфер праці:
- торгівля,
- медицина,
- ресторанна справа,
- освіта та багато інших.
Тому, у разі виникнення питань, в першу чергу слід звертатися саме до цього нормативно-правового акту. Далі вже слід вивчати основи галузевого законодавства. Тут допоможе наша письмова консультація.
- Так, в сфері освітнього середовища, досить поширеними запитами є питання відносно складання відпускних графіків для освітян. Саме тому у цій сфері також варто звертати увагу на статті КЗппУ.
- Аналіз документів визначає, що статтею сімдесят дев’ятою встановлено, що певний проміжок часу щорічної відпустки (його період) повинен бути узгодженим з боку і працівника і роботодавця, але в тих межах, які визначаються графіком відпустки.
- Саме тому в закладах освіти повинні бути складені заздалегідь такі графіки, з якими повинні бути ознайомлені обов’язково всі працівники, включаючи педагогічний та допоміжний персонал.
- Такий графік має враховувати всі зручності чи інтереси самих працівників.
- Також слід сказати і про те, що чинним законодавством не визначається певна конкретна форма такого графіку.
Саме тому цей аспект є досить зручний для кадрових працівників, адже тут такий графік можна складати у довільній формі, але з додержанням всіх вимог законодавства (узгодження, затвердження тощо).
- Також варто вказувати чіткі дати початку та закінчення щорічної відпустки працівника.
- Немає і чіткого визначення в який період календарного року повинен бути складений такий графік.
Правовий аналіз ситуації показує, що для зручності відділи кадрів займаються таким питанням саме на початку календарного року, аби врахувати всі інтереси працівників.
- Варто і згадати про те, що у разі, якщо керівник освітньої установи збирається у відпустку, таке рішення повинно бути прийнято за узгодженням із органами управління (місцеві управління освіти чи відділи освіти).
- Таке правило визначається в Постанові Кабінету Міністрів України за № 346 від 14.04.1997 року.
- Також слід сказати і про те, що можна виокремити два шляхи надання щорічних відпусток за графіками.
По-перше, коли у такому графіку чітко визначаються дати початку і кінця відпустки. Тут навіть можна не писати заяви про надання відпустки. Однак при цьому роботодавцем буде в обов’язковому порядку доведено до працівника про його початок завчасно – за два тижні. У разі порушення строків такого повідомлення або не повідомлення взагалі – може стати підставою для перенесення відпустки працівника.
По-друге в графіку зазначається місяць, в якому працівник піде у відпустку. Тоді завчасно – також за два тижні працівник буде повинен написати заяву на відпустку, із визначенням конкретних дат.
У разі, якщо через поважні обставини, керівник закладу освіти відмовляє у відпустці в зазначені терміни – через інтереси закладу тощо, тоді варто встановити інші дати для щорічної відпустки.
Крім того слід зробити юридичний висновок, що вимагати визначати певні нюанси під час відпустки є незаконними, адже деякі роботодавці вимагають визначати у заяві чи буде виїзд за кордон або інші особисті питання.