Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Народження дитини – це вагома для значна подія для батьків, у них одразу виникає купа завдань та обов’язків, адже тут вже такі особи набувають батьківського статусу та повинні піклуватися про дитину.
Турбота про дитину – ось основна задача батьківства.
- Така задача вже багато тисячоліть стоїть одним з найважливіших моментів життя батьків.
- Разом із тим, не варто забувати і про те, що такі зобов’язання встановлені і на законодавчому рівні в Україні, адже після свого народження дитина стає повноправним членом спільноти та громадянином України, який також має свої права.
- Аналіз документів визначає, що обов’язок батьківства та відповідальність за його невиконання направлені саме на захист прав дитини, та являє собою певні превентивні заходи, аби батьки не наважувалися порушувати права маленьких українців.
Правовий аналіз ситуації визначає, що багато хто з батьків, через такий великий масив потреб іноді забувають про важливі юридичні аспекти.
- Іноді хтось через певні соціальні проблеми чи потреби також не думає про юридичні процедури, пов’язані з народженням дитини.
- Причин може бути багато, але жодна з них не позбавляє їх відповідальності за свої дії та рішення.
- Отже, чинне законодавство України резюмує, що після народження дитини потрібно здійснити державну реєстрацію її народження протягом місяця після народження.
- Але що робити у разі, коли через певні причини чи проблеми батьки цього не виконали?
- Дана письмова консультація направлена на роз’яснення даного питання.
По-перше варто нагадати, що у разі порушення строку такої процедури, батьки повинні понести відповідальність, що виражається у вигляді штрафних санкцій за прострочення терміну, а виконавчий документ – відповідний протокол будуть складати уповноважені особи органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Але що робити, якщо таку процедуру реєстрації не виконали через дійсно поважні причини?
- Ситуації можуть бути різними. Так, однією з поважних причин можна вважати таку, що батьки дитини знаходилися в певній місцевості, де були відсутні органи ДРАЦС.
- Тому законодавець в таких випадках зареєструвати дитину протягом місяця, після повернення чи переїзду до місцевості, де такі органи наявні та функціонують.
- Слід відзначити, що така процедура реєстрації народження дитина повинна проводитися за місцем, де була народжена дитина.
- Також це можна зробити за місцем реєстрації батьків (на підставі їх заяви).
- У разі, якщо батьки дитини це не можуть зробити через поважні причини, такі як хвороба, смерть тощо, таке право виникає у інших родичів дитини – на підставі їх заяви.
- Ще однією категорією осіб, які це можуть зробити – є уповноважені особи закладів охорони здоров’я, де була народжена чи перебувала на лікуванні дитина.
Слід зробити юридичний висновок, що задля реєстрації треба пред’явити таку документи:
- Свідоцтво про народження дитини;
- Паспортні дані батьків;
- Документ, який визначає підстави батьківства (свідоцтво про укладання шлюбу, заява матері чи обох батьків).
На сьогодні, в сучасних умовах життя та розвитку онлайн сервісів. Таку реєстрацію можна провести за допомогою сервісу єМалятко – через портал Дія.