Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Здійснюючи аналіз документів чинного освітнього законодавства можна сказати, що статтею сьомою Закону України «Про освіту» освітній процес в нашій державі повинен здійснюватися державною мовою – українською.
- На сьогодні таке питання в нашій спільноті розглядається дуже гостро, адже певна частина українського населення в побуті спілкується російською мовою.
- Однак через повномасштабне вторгнення РФ та введення в Україні воєнного стану, українці намагаються відсторонитися від радянської звички спілкування мовою агресора.
- Однак таке питання виникає і в сфері освітніх послуг.
- Так чи повинен освітній процес відбуватися вітчизняною українською мовою розберемо в даній статті, а наша письмова публікація цьому допоможе.
- А у разі виникнення питань, правова консультація юриста чи кваліфікована консультація адвоката може допомогти вирішити питання різної складності, адже юридичний маркетплейс «Консультант» працює саме з метою допомоги та захисту у вирішенні юридичних проблем.
Питання мови не зовсім однозначне з точки зору законодавства.
- Так, в Україні проживають і корінні народи та національні меншини, які також мають право на спілкування своєю рідною мовою.
- Таке право існує і під час освітнього процесу, адже держава регламентує, що такі особи можуть здобувати освіту відповідною своєю рідною мовою так само, як і державною.
- Натомість якщо говорити про освітян та уповноважених осіб органів державної чи місцевої влади, вони повинні володіти українською мовою та відповідно і використовувати її під час виконання своїх посадових обов’язків.
- Тут мова йде і про керівників закладів освіти, посадових осіб органів управління освіти та педагогічних (науково-педагогічних) працівників. Таке правило встановлено в Законі України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
- Аналіз документів та зазначеного вище закону регламентує, що українська мова повинна бути основною та робочою мовою під час виконання своїх трудових обов’язків.
- Різні заходи, засідання та зустрічі також повинні здійснюватися державною мовою.
Таким чином і освітній процес повинен відбуватися на цих основах, має бути дотримання чинного українського законодавства з питань визначення провадження мови і освітньому процесі.
- Також слід зазначити і про перехід на державну мову.
- Справа в тому, що деякі заклади освіти проводили свій освітній процес не українською мовою.
- Тому чинний Закон України «Про освіту» передбачає, що такі освітні заклади та установи мають здійснити перехід на мову державного рівня в більшому та переважному обсязі.
- Для того, аби захистити інтереси суспільства та гарантувати провадження української мови в закладах освіти та інших установах, було створено інститут Уповноваженого щодо захисту державної української мови.
Станом на сьогодні мета даного інституту – провадження всіх заходів та дій з захисту української мови і в сфері освітнього середовища. До прикладу, уповноваженими особами інституту здійснюється процедура моніторингу відносно переходу освітніх закладів на виключно державну мову.