юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Єдині принципи та правила юрисдикції судів в Україні
ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина охороняються судом. Кожен має право захищати свої права і свободу від посягань і протиправних посягань у будь-який не заборонений законом спосіб.
Відповідно до частини першої ст. 3 ЦПК України порядок розгляду цивільних справ регулюється Конституцією України, цим Кодексом, Законом України "Про міжнародне приватне право", законами України, що визначають особливості розгляду окремих видів справ. , а також міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Підставою ч. 1 ст. 4 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свого права, свободи чи інтересу, який порушений, визнається або оспорюється.
Відповідно до частини першої ст. Кожен в Україні має право на захист своїх громадянських прав, якщо вони порушуються, у них відмовляються чи оспорюються. Як таке, з юридичної точки зору, суб’єктивне право на захист розглядається як можливість використати правоохоронні органи для повторення порушеного права та припинення дій, які порушують це право.
Доктрина юрисдикції щодо цивільних справ — це розподіл повноважень між окремими судовими системами та між різними судами в одній системі щодо розгляду цивільних справ. Юрисдикція — це здатність судової системи визначати відповідний суд для розгляду конкретної цивільної справи.
Територіальна підсудність - це підсудність цивільної справи загальному суду залежно від території знаходження справи. З її допомогою вирішується питання про те, в якому з однорідних судів підсудний повинен розглядати відповідну справу.
Критеріями даного виду підсудності зокрема виступають:
· місце проживання відповідача;
· місце заподіяння шкоди;
· місце знаходження спірного майна;
· місце розгляду первісного позову тощо.
Частиною 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи порушуються в суді за місцем проживання або за місцем проживання фізичної особи в порядку, встановленому законом, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 28 КАС України визначено підсудність справ за вибором позивача, а саме позовів про стягнення аліментів, їх збільшення, виплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) на про несвоєчасну сплату аліментів, про індексацію аліментів, про зміну способу їх стягнення, про визнання батьківства відповідача, а також позови з питань трудових відносин можуть бути пред'явлені також за місцем проживання чи роботи позивача, згідно з п. 9 ст. , 10 Кодексу позови до відповідача, місце проживання чи роботи якого невідомі, передаються за місцезнаходженням майна відповідача або, у разі застосування Кодексу, за місцем його проживання чи роботи. Позови до відповідача, який не має місця проживання або не зареєстрований як резидент України, можуть пред'являтися за місцем його проживання або за місцем останньої реєстрації його проживання чи перебування в країні.
Частини 1, 2 ст. 75 Закону юрисдикція судів України у справах, які мають іноземний склад, визначається на момент початку провадження у справі, незважаючи на те, що під час провадження у справі зникли або змінилися підстави цієї підсудності, крім випадках, зазначених у статті 76 Закону. Суд не порушить справу, якщо суд або інший уповноважений орган іноземної держави вже порушив справу проти тих самих сторін, щодо того самого предмета та з тими ж аргументами.
Частина перша статті 76 дозволяє судам розглядати та приймати до провадження будь-які справи, у провадженні яких є іноземний склад. Ці випадки перелічені в частині другій статті 76.
- 1. Якщо сторони домовилися про те, що справа іноземного змісту підсудна судам України, крім випадків, зазначених у статті 77 цього Закону.
2. Якщо відповідач проживає на території України, враховується місце його проживання або роботи. Якщо у них є майно, яке є мобільним або не фінансовим, або філія чи представництво іноземної корпорації, фізична особа вважається відповідачем.
3. у справах про відшкодування шкоди, якщо вона була вчинена на території України.
4. якщо позивач має місце проживання в Україні щодо сплати аліментів або встановлення батьківства.
5. У разі надання компенсації збитків позивач має право на отримання посвідки на проживання в Україні або юридичної особи. Якщо так, то відповідач має право на отримання посвідки на проживання в Україні.
6. якщо спадкодавець на момент смерті був громадянином України або мав останнє місце проживання в Україні;
7. дія або подія, яка стала підставою для звернення до суду, сталася на території України.
8. якщо особу визнано безвісно відсутньою або померлою, останнє завідоме місце її проживання на території України.
Якщо справа стосується окремого судового процесу, який стосується особистого стану чи дієздатності громадянина України,
10. Якщо подано скаргу на громадянина України, який діє як дипломат, або з інших підстав має імунітет від місцевого законодавства, справа може бути порушена відповідно до договору між Україною та іноземною державою.
11. Якщо заборгованість виникла у випадку банкрутства, основні інтереси або основна діяльність боржника знаходяться в Україні.
В інших випадках перевагу мають закон України та міжнародний договір України.
Якщо іноземець документально оформлений на території України, позов необхідно подати до суду того міста чи району, в якому він документований. Це також стосується випадків, коли зареєстрована адреса відповідача невідома, ми просимо суд отримати дозвіл на використання адреси остаточного проживання іноземця.
Кваліфікований адвокат чи юрист Юридичного сервісу «Консультант» надасть кваліфікований правовий аналіз ситуації та допоможе при складання необхідних документів. Послуги юриста або послуги адвокати, при підготовці та подачі документів в категорія сімейних правовідносин є доволі суттєвими. Судовий процес в вказаній категорії справ може бути тяжким та довготривалими, у зв"язку з чим послуги адвоката при супроводі таких справ є вкрай необхідними.