Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Позбавлення батьківських прав - це міра відповідальності батьків, яка застосовується з метою захисту прав та інтересів в першу чергу самої дитини.
- Якщо ж батьки усвідомили свої помилки та виправили їх, передбачається можливість відновлення батьківських прав.
- Законодавством, а саме ст. 169 ЦКУ визначено порядок поновлення позбавлених батьківських прав, що здійснюється судом в рамках цивільного судочинства.
- Отже, якщо батьки бажають будувати міцні та здорові відносини зі своєю дитиною, варто готувати позовну заяву та збирати необхідні докази.
- Допомогти в цьому можуть послуги адвоката у сімейних спорах.
- Законодавством не встановлюється строку, протягом якого батьки можуть звернутися з позовом про поновлення прав, але є випадки, за настанням яких.відновлення батьківських прав є неможливим: настання повноліття дитиною, усиновлення дитини, яке не є скасованим та не визнано судом недійсним.
- Варто зазначити, що звертатися з позовною заявою про відновлення батьківських прав, необхідно особисто особі, у яка їх позбавлена.
Які докази варто збирати для відновлення батьківських прав?
Спершу варто визначитися з тим, на що саме суд буде звертати увагу при розгляді даної справи.
Зазвичай головним завданням судового розгляду є дослідження питання зміни поведінки, способу життя самих батьків.
Також до уваги береться особисте ставлення батька чи матері до дитини, факт здійснення догляду, виховання, сплати аліментів.
Згідно зі ст. 166 ЦКУ одночасно з позбавленням батьківських прав, особа забов’язується сплачувати аліменти на дитину, а отже несплата їх може бути вагомим переконанням для суду не на користь батьків.
Також звертають увагу на висновки органів опіки, що ґрунтуються на дослідженнях умов проживання дитини та інших важливих аспектах у її вихованні.
В деяких випадках може заслуховуватись окрема думка самої дитини з приводу предмета судового розгляду.
Виходячи з вищезазначеного можна дійти до висновку, що до позовної заяви необхідно додавати докази, що підтверджують факт належного ставлення до дитини, активної участі в її вихованні та догляді і виправленні всіх помилок, що призвели до позбавлення прав.
Зазвичай до позовної заяви додають:
- акти, про обстеження умов проживання.
- характеристики, що видаються за місцем роботи, або ж від сусідів за місцем проживання.
- якщо ж передбачається певний курс лікування, довідка, що підтвердить проходження такого курсу
- висновки органів опіки.
- до позову додаються й інші докази, якщо позивач вважає, що вони мають вагоме значення для стратегії захисту.
Особливості судового розгляду справи:
- Справи про відновлення батьківських прав розглядаються в порядку цивільного судочинства у формі загального позовного провадження.
- Застосовується загальна підсудність, тобто позов необхідно подавати за місцем проживання відповідача.
- Варто зазначити, що відповідачем може бути другий із батьків, або ж орган опіки.
- Перед розглядом справи до суду направляється письмовий висновок органу опіки, що в більшості випадків матиме вагоме значення, але зберігається вірогідніть того, що суд не погодиться з таким висновком.
- Розгляд справи полягає у повному та змістовному дослідження доказів та заслуховуванні думок сторін, зазвичай це може бути один із батьків з яким проживає дитина, тобто відповідач, а також як вже зазначалося, дитині надається право висловлювати свою думку щодо предмета спору.
- Результатом розгляду є винесене судове рішення. Варто зазначити, що законодавством передбачається можливість подання апеляційної скарги протягом 30 днів.
Допомога сімейного адвоката при відновленні батьківських прав:
Докази у такому процесі є ключовим аспектом, якому варто приділити увагу. Адвокат у сімейних справах зможе визначити перелік необхідних доказів та правильно викласти обставини справи у позові, що збільшить вірогідність задоволення позовних вимог. Первинне консультування, збір доказів, підготовка позову, обрання стратегії захисту, а уразі потреби, апеляційне та касаційне оскарження - це основні завдання, які стоять перед адвокатом у веденні таких справ. Виходячи з інтересів в першу чергу дитини та клієнта сімейний адвокат представить вас у суді та допоможе добитися позитивного результату.