Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Основні аспекти прийняття спадщини:
Прийняття спадщини - це процес вчинення дій безпосередньо спадкоємцем, що виражають його волю і направлені на отримання спадкового майна. Загалом приймаючи спадщину, спадкоємець засвідчує свою згоду на вступ у правовідносини спадкування. Процедура прийняття спадщини передбачає дотримання певного переліку умов, а саме:
- Наявність волі спадкоємця, тобто вступ у спадкові відносини без фізичного або психологічного впливу.
- Відповідність порядку прийняття спадщини встановленим у законодавству вимогам.
- Безумовність прийняття спадщини, тобто спадкоємець не має права висувати певні умови за яких він би прийняв спадкове майно.
- Беззастережність прийняття спадщини. Спадкодавець ніяким чином не може використовувати певні обставини, які дають йому можливість на власну користь змінювати порядок спадкування, тим самим обмежуючи обсяг спадкових прав інших спадкоємців.
Варто зазначити, що чинним законодавством передбачено декілька способів прийняття спадщини:
- пасивний
- активний.
При пасивному спадкуванні від спадкоємця не вимагається вираження волевиявлення, тобто не потрібно подавати заяви на прийняття спадщини.
- Важливою умовою за якої можливий саме пасивний спосіб - спільне проживання із спадкодавцем.
- Факт спільного проживання повинен підтверджуватися документально.
- До речі, якщо спадкоємець прописаний у квартирі спадкодавця, це не є підставою вважати, що вони проживали разом.
- У випадку, коли спадкоємець не проживає спільно зі спадкодавцем актуальним буде саме активне спадкування.
- Передбачається у шестимісячний строк подача заяви до нотаріуса, що засвідчить волевиявлення спадкоємця на прийняття спадщини.
- Важливою деталлю є те, що така заява повинна подаватися особисто спадкоємцем, тобто довіреність в цьому випадку втрачає сенс. Варто подавати заяву до нотаріуса саме за місцем відкриття спадщини. Відповідно до ст. 1270 ЦКУ встановлюється строк для прийняття спадщини у 6 місяців.
Що робити коли спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини?
- Існує два способи, які дають можливість все ж таки прийняти спадщину спадкоємцю.
- Першим і більш простим є звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але за умови, що всі інші спадкоємці не виступають проти прийняття спадщини не дивлячись на пропущені строки.
- Якщо ж спадкоємці проти такого прийняття або спадкоємець взагалі один, то необхідно звертатися до суду із позовом з метою встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
- Для реалізації другого способу у спадкоємця повинні бути істотні причини з яких він пропустив строк прийняття спадщини.
До істотних причин можна віднести: хворобу, перебування за межами України, перебування у лавах ЗСУ на строковій службі, відбування покарання.
Звісно, суд братиме до уваги й інші причини, якщо їх можна визнати істотними, об’єктивними та такими, що пов’язані з непереборною силою (повені, пожежі, війна).
Варто зазначити, що не визнаються поважними причини для відновлення строку прийняття спадщини: похилий вік спадкоємця, непрацездатність, необізнаність про наявність спадкового майна, невизначеність про частку майна у спадщині між самими спадкоємцями, юридична необізнаність про строк, який встановлюється для прийняття спадщини, або ж непоінформованість про смерть спадкодавця.
Особливості судового розгляду:
- Якщо ж спадкоємець вирішив відновлювати пропущений строк за допомогою судового рішення, необхідно якісно підготувати позовну заяву, зібрати необхідні докази.
- Варто зазначити, що в подібних справах велике значення має правильно складений позов, тому рекомендується залучитися допомогою адвоката.
- Зазвичай в позові коротко викладаються обставини справи, зміст позовних вимог, обґрунтування істотності та об’єктивності причин з яких був пропущений строк для прийняття спадщини, а також додаються всі необхідні докази, що підтверджують викладене у позовній заяві.
- Справи такого характеру розглядаються судом протягом 6 місяців, але вчасно зібрані докази та подані всі необхідні документи, можуть пришвидшити цей процес.
- Підсудність справи варто визначати за місцем розташування спадкового майна.
- При подачі позову може виникнути питання про те, хто саме буде відповідачем.
- Якщо ж є спадкоємці, які не дали згоду на прийняття спадщини у досудовому порядку - відповідачами будуть саме вони.
У випадку, коди спадкоємець один - відповідачами виступають органи місцевого самоврядування.
Варто зазначити, що законодавством передбачається сплата судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Результатом судового розгляду є рішення суду про відновлення строку, а від спадкоємця вимагатиметься звернення із заявою до нотаріуса.