Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
На разі досить актуальним залишаються міграційні питання з приводу виїзду за кордон та оформлення необхідного статусу.
- Загалом у більшості випадків оформляються такі види правових статусів: тимчасовий захист, або ж біженство.
- Між ними є велика різниця, що полягає у підставах для їх отримання та обсязі прав, якими наділяється особа після набуття статусу.
- Біженці - це особи, що покинули свою країну в результаті переслідувань за різними ознаками, а саме: раси, кольору шкіри, національності, або ж політичних переконань.
- Такий статус має індивідуальний характер та надається особі після проходження досить тривалої процедури, мета якої - встановлення обгрунтованості побоювань та наявності факту переслідувань.
- Питання вибору статусу є досить складним тому необхідною є консультація юриста з міграційних питань.
- Варто зазначити, що у разі повернення до своєї країни або ж зміни громадянства, особа втратить наданий їй статус.
- Тимчасовий захист - статус, що має на меті забезпечення негайного захисту особам, які вимушено покинули свою країну з різних причин, однією з яких є війна.
- У випадку отримання тимчасового захисту не потребується звертатися до уповноважених органів із особистою заявою.
- Тимчасовий захист є актуальним при великому напливі переселенців, що втратили можливість повернення до своєї країни через небезпеку.
Особливості, які варто знати при отриманні статусу біженця:
Спершу варто визначити, хто саме може отримати статусу біженця: особа, що має побоювання стати жертвою переслідування; перебуває закордоном; не має можливості, або не бажає користуватися захистом, що пропонує країна, з якої вона виїхала. Тільки у разі збігу цих трьох обставин необхідним є отримання статусу біженця. З отриманням статусу особа набуває наступних прав:
- право на медичну допомогу
- право на освіту
- право на соціально-побутові послуги
- право на укладення шлюбу
- право на грошову допомогу
- право на доступ до ринку праці
Отримання статусу біженця буде доцільним, якщо особа планує тривалий час проживати у тій країні, до якої вона виїхала.
Для отримання статусу необхідно подати відповідну заяву до уповноважених органів держави кордон якої вона перетнула вперше.
Загалом процедура отримання статусу може тривати близько шести місяців.
Якщо ж особа вирішила стати біженцем необхідно бути готовим до певних обмежень , що встановлюються у кожній країні окремо, серед них:
- вилучення документів, що посвідчують особу (замість них відається спеціальне посвідчення), заборона працевлаштування;
- заборона виїзду за межі країни в якій розглядається питання про отримання статусу;
- проживання у спеціально відведеному місці.
Ці обмеження триватимуть поки здійснюватиметься розгляд заяви. Особа, якій надано статус біженця має право постійного проживання, а строк на який видається статус підлягає поновленню.
Особливості та актуальність тимчасового захисту:
Можливість отримати тимчасовий захист мають: громадяни, що проживали в країні до початку війни; особи без громадянства, що користувалися міжнародним захистом до початку війни; та члени сімей вищезазначених категорій осіб. Особи, що мають тимчасовий захист володіють досить великою кількістю прав, а саме:
- право бути працевлаштованим.
- право на проживання в тій країні, в якій був отриманий захист
- право на медичну, соціальну допомогу
- право на доступ до освіти
- право на доступ до житла
Якщо особа прямує до країни ЕС то вже при перетині кордону державні органи тієї країни в, яку вона переїздить, повинні роз’яснити їй про право на отримання тимчасового захисту.
- Не передбачається проходження довгих адміністративних процедур як у випадку з отриманням статусу біженця.
- Отримання відбувається автоматично, але рекомендується звертатися до уповноважених органів з метою підтвердження надання статусу.
- Особа може змінювати країну тимчасового захисту. Щодо строків, то такий захист здійснюється протягом одного року, але з можливістю поновлення.
Чим може допомогти юрист з міграційних питань:
Юридична консультація з міграційних питань допоможе визначитися з тим, отримання якого статусу необхідно саме вам, виходячи з національних та правових особливостей країни, в яку ви переїжджаєте. Навіть в межах країн ЕС діють різноманітні правила та юридичні тонкощів знання яких, допоможе при отриманні необхідного статусу . Міграційний юрист буде керуватися тим, з якою метою ви отримуєте статус та обставинами, які вас при цьому супроводжують.