Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Процедура санації як ключовий захід відновлення платоспроможності боржника:
- Бувають випадки, коли юридична особа потрапляє у стан неплатоспроможності і при вчасному виявленні такої обставини є можливість використати заходи щодо поліпшення становища боржника та унеможливлення його ліквідації.
- Одним із ключових заходів є санація, що являє собою комплекс засобів, які сприяють поліпшенню фінансового становища боржника та запобігають визнанню його банкрутом.
- Загалом в цей комплекс засобів можна включити: задоволення вимог кредиторів шляхом реструктуризації бізнесу, заміна організаційно-правової форми та внесення змін до виробничої структури.
- Процедура санації вимагає звернення до суду, оскільки підставою для її проведення є ухвала господарського суду.
- При реалізації всіх стадій санації, права, яким володіє боржник щодо управління власним бізнесом, будуть дещо обмежені компетенціями керуючого санацією, який призначається судом.
Стадії процедури санації:
- Як було зазначено, підставою для проведення санації є ухвала суду, але її винесенню передують ряд заходів, що допомагають визначити основні завдання санації, план здійснення та його погодження із кредиторами.
- Отже, перешим кроком є розроблення плану у відповідності до якого здійснюватимуться всі передбачені стадії.
- Відповідно до ст. 51 КУзПБ такий план повинен містити строки проведення санації та всі можливі заходи, які сприяли б поліпшенню фінансово-організаційного становища боржника, а також порядок погашення боргів перед кредиторами з урахуванням черговості.
- Якщо всі заходи належним чином затверджені та викладені у плані, наступним кроком є розгляд плану кредиторами.
- Варто зазначити, що всі кредитори поділяються на класи та приймають свої рішення кожним класом окремо шляхом голосування.
- Під час кожного голосування складається відповідний протокол, який потім подається до суду разом із планом санації.
- Для відкриття провадження до господарського суду подається відповідна заява до якої додаються вищезазначені документи.
- Розглянувши заяву та дослідивши план санації, суд виносить ухвалу про введення даної процедури. Згідно з ч.8 ст. 52 КУзПБ судом може бути відмовлено у затвердженні плану санації, якщо він не відповідає вимогам чинного законодавства.
- Також суд у встановленому порядку призначає керуючого санацією, якому після винесення ухвали передається ряд повноважень визначених чинним законодавством. Результатом цього є виникнення у керуючого певних прав та обов’язків правлінського характеру, а саме:
Права керуючого санацією:
- розпоряджатися майном боржника
- укладати угоди від імені боржника, як цивільно-правового, так і трудового характеру
- у судовому порядку добиватися визнання угод боржника недійсними
Обов’язки, які покладаються на керуючого санацією:
- відкрити рахунок для забезпечення проведення санації
- прийняти майно боржника на правах господарського відання
- вести фінансової звітності боржника
- надсилати повідомлення за вимогою до суду щодо виконання плану санації
- звітувати перед кредиторами про виконання плану
Отже, головною метою діяльності керуючого є контроль за виконанням плану санації та забезпечити інформування кредиторів про стадії виконання плану.
По закінченню процедури санації, а саме за 15 днів, керуючий подає звіт до кредиторів, який обов’язково повинен містити інформацію про фінансове становище боржника та обсяг коштів, за рахунок яких задовольнятимуться вимоги кредиторів, відомості про наявність заборгованостей.
Наступним кроком є проведення протягом десяти днів після надходження звіту від керуючого, зборів кредиторів для прийняття рішення про схвалення виконання плану та закінчення процедури санації і подання відповідного клопотання до суду.
Підставою для припинення є ухвала суду, яка виноситься в результаті дослідження клопотання та звіту керуючого санацією. Процес розрахування з кредиторами є обов’язком керуючого та проводиться у відповідності до схваленого плану.
Допомога юриста при проведенні процедури санації:
Оскільки процедура санації є досить багатоскладовою та має велику кількість особливостей, рекомендовано звертатися до юристів з питань банкрутства, що допоможе уникнути багатьох помилок.
Відкриття справи шляхом подачі заяви, підготовка плану санації, судове врегулювання спорів шляхом представлення інтересів боржника - це основні завдання, які стоять перед адвокатом у подібних справах.