Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Рейдерство - як кримінальне правопорушення:
Рейдерський захват - це комплекс дій різного характеру, що полягають у незаконному заволодінні бізнесу. Рейдери в більшості випадків користуються різними засобами атак: юридичними, економічними, управлінськими. Варто зазначити, що дій рейдерів можна кваліфікувати як: підроблення реєстраційних даних (ст. 205 ККУ); протидія господарській діяльності (ст. 206 ККУ); незаконне заволодіння майном підприємства (ч.2 ст. 206 ККУ). Існують певні ознаки за наявністю яких можна стверджувати, що бізнес є об’єктом уваги рейдерів:
- Масштабне, незаконне скуповування акцій компанії. Варто зазначити, що саме ВАТ, ЗАТ досить часто зазнають рейдерських атак, шляхом придбання через підставних акціонерів акцій підприємства з метою одержання контрольного пакету акцій. На тлі цього можуть відбуватися й зміни керівництва бізнесу. Також незаконні дії рейдерів можуть спричинити банкрутство акціонерного товариства.
- Дискредитація компанії. Мета рейдерів зруйнувати установчу структуру суб'єкта господарювання, а це можна зробити викликавши недовіру як працівників компанії, так і клієнтів, контрагентів, партнерів. Розповсюдження недостовірної інформації, посягання та ділову репутацію, честь та гідність - це найбільш розповсюдженіші засоби, якими користуються рейдери.
- Розголошення інформації про діяльність підприємства. Якщо ж інформація, що становить комерційну таємницю або ж інша документація не буде належним чином захищеною, рейдерська атака супроводжуватиметься розголошенням цієї інформації. що викличе ще більше негативних наслідків.
- Силове захоплення бізнесу. Найбільш жорстким методом є безпосередня атака на об’єкти підприємництва з метою їх захоплення та подальшого встановлення нового керівництва.
Отже, засоби якими користуються рейдери є досить різноманітними починаючи від підробки реєстраційних даних та установчих документів до вчинення злочинів із силовим захопленням компанії. Тому варто подбати про економічний, юридичний та організаційний захист бізнесу.
Юридичний захист бізнесу від рейдерських атак:
Перше з чого слід почати - це приведення документації компанії у відповідність до законодавчо-встановлених вимог.
- В статуті товариства необхідно детально прописувати процедуру виходу учасників з нього, проведення установчих зборів та порядок відчуження часток учасників у статутному капіталі.
- Установчі документи бізнесу мають відповідати чинному законодавству та визначати основну спрямованість суб'єкта підприємництва, розподіл компетенцій між засновниками, встановлення прав та обв’язків кожного із учасників.
- Наступним аспектом юридичного захисту є детальний аналіз договорів компанії.
- Послуги юриста для бізнесу полягатимуть у перевірці вашого контрагента та унеможливлять укладення договорів на невигідних умовах.
- Як вже зазначалося, рейдери нерідко вдаються до махінацій з реєстраційними даними, тому важливим є належна реєстрація активів компанії та дотримання процедури внесення змін до реєстраційних даних.
- Регулярна перевірка національних реєстрів допоможе контролювати правовий статус активів бізнесу.
- Якщо ж виявленні намагання здійснити рейдерську атаку, бізнес-юрист шляхом звернення до державного реєстратора чи нотаріуса зможе домогтися отримання заборони на вчинення реєстраційних дій щодо нерухомого майна компанії.
Алгоритм дій для власників бізнесу після рейдерської атаки:
- Оскільки рейдерські дії мають склад кримінальних правопорушень, то першим кроком є звернення до правоохоронних органів та написання заяви про скоєння злочину.
- Також у власників бізнесу є можливість подати скарги до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, що діє при Міністерстві юстиції України.
- Скарга має містити виклад обставин. які є предметом оскаржування та обґрунтування факту порушення прав скаржника.
- Також є можливість додавати документи, що підтверджують неправомірні дії.
Звісно, власники бізнесу можуть звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів та домогтися накладення арешту на незаконно захоплені активи компанії, оскаржити неправомірні дії державного реєстратора, але варто зазначити, що судовий розгляд передбачає досить тривалий процес, що потребує значних зусиль та допомоги адвоката у представленні ваших інтересів.