Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Домашнє насилля є темою усіх часів, бо в більшій, чи в меншій мірі воно у суспільстві було і залишається гострою проблемою.
- Щоб максимально уникнути домашнього насилля, перш за все, треба ретельно підбирати собі партнера для життя – вивчати психотип його особистості, схильність до диспотизму та насилля загалом тощо.
- Потрібно й праювати над налагодженням зв’язків у сім’ї для взаєморозуміння один одного.
- Також слід вивчати й себе, працювати над собою, адже у багатьох людей присутня модель максимально віктимної поведінки.
- Віктимні характеристки у своїй поведінці має кожен з нас.
- Але саме схильність людини до максимальної віктимності і обумовлює той факт, що насильник притягується до жертви.
- Тому Вам важливо вивчати та розуміти, які саме характеристики можуть робити Вас максимально віктимною особою та потенційною жертвою домашнього насилля, зокрема.
- У цьому Вам допоможе відвідування психолога чи кримінального психолога, який безпосередньо займається питаннями віктимності особи.
Якщо Ви вже зіштовхнулися із застосуванням доманього насилля не соромтесь звертатися за допомогою, звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з проблемного питання.
- Але ж, все одно, треба пам’ятати, що від домашнього насилля не застрахована жодна особа.
- Оскільки домашнє насилля буває різним і стосується як дорослих людей, так і дітей та підлітків.
- Саме для того, щоб зрозуміти як правильно діяти у вирішенні питання домашнього насилля Вам слід звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з проблемного питання.
Базове законодавство, що регулює питання домашнього насилля:
- Кримінальний кодекс України.
- Кримінально-процесуальний кодекс
- Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»
- Стамбульська конвенція
Ст. 121-1 КК України:
Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, - карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.
Згідно Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». цього закону домашнім насильством визнаються діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
- Слід підкреслити те, що вказаний закон передбачає різні види насилля – економічне, психологічне, сексуальне та фізичне. У будь-якому із вказаних видів насилля Вам доможе адвокат, тому Вам звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з проблемного питання.
- Жоден із вказаних видів не існує вам по собі, вони усі знаходяться у тісному взаємозв’яку. Тому будь-яка із членів родини може стати жертвою того чи іншого виду домашнього насилля. Але ж, як показує практика, що від домашнього насилля страждають, як правило, жінки та діти.
- Для того, щоб зрозуміти як саме діяти в ситуації, коли до Вас вчиняється той чи інший вид домашнього насилля, треба сконцентруватися на самій ситуації, бо єдиного алгоритму дій в цій ситуації не буває.
- У разі застосування фізичного та сексуального насилля, перш за все, Вам потрібно уникати паніки та нестриманості. Зрозуміло, що в стресовій ситуації це важко, але саме те, що Ви можете піддатися розгубленості, провокуючій поведінці з свого боку тощо, Ви не зможете сконцентруватися та гірші наслідки в результаті вчинення насилля по відношенню до Вас. Тому, пропонується наступна модель Вашої поведінки під час вчинення домашнього насилля щодо Вас.
Дії жертви під час вчинення домашнього насилля щодо неї:
- Діяти без паніки, намагайтися раціонально мислити;
- Вистроїти в голові план дій, намагайтеся для цього максимально сконцентруватися на ситуації на тому як діє насильник;
- Намагайтеся у будь-який спосіб покинути приміщення, де на Вас намагається накинутися насильник. Якщо є змога зачиніться у іншому приміщені, перекривши кривднику доступ до Вас. Якщо Ви мати і з Вами є діти, дітей обв’язково намагайтеся забрати їх з собою;
- Для підтвердження факту домашнього насильства при нагоді намагайтеся зафіксувати чи на фото, чи відео дії кривдника;
- Здійміть галас, надайте резонансу, щоб можна було залучити свідків, які потім також зможуть підтвердити факт вчиненого насилля щодо Вас;
- При найменшій нагоді викликайте поліцію та пишіть заяву про вчинення факту насилля щодо Вас;
- Пам’ятайте, що будуть потрібні докази факту вчинення домашнього насилля щодо Вас, тому зберігайте усі речові та інформаційні доказові джерела такого факту;
- Коли прибуде поліція прослідкуйте, щоб вони зафіксували усі обставини інциденту;
- Якщо під час застосування насилля кривдник спричинив Вам чи Вашим дітям хоч якісь фізичні пошкодження, відразу викликайте й швидку. При чому, поки Вас і Ваших дітей не оглянуть лікарі швидкої допомоги до того моменту не чіпайте одяг, в якому Ви були вдягнені в момент вчинення насилля, хай на ньому залишаються явні фактичні докази слідів крові тощо, які будуть зафіксовані лікарями швидкої при огляді Вас;
- Якщо під час вчинення насилля Вашим дітям було заподіяно значну психологічну шкоду, то Вам необхідно звернутися до служби у справах дітей за наданням відповідної психологічної допомоги Вашим дітям.
Дивлячись на складність алгоритму дій під час вчинення домашнього насилля, очевидно, що це потребує значної концентрації. Тому, слід знову на цьому акцентувати увагу – Вам необхідно буде мислити та діяти раціонально та стримано, щоб забезпечити можливість уникнення негативних наслідків від вчинення домашнього насилля.
Не терпіть домашнього насилля, адже цим Ви губите психіку не тільки собі, а й у дітям, якщо вони у Вас є, оскільки вони стають безпосередніми свідками таких дій і це дуже негативний досвід для них в раньому віці. За психологічною допомогою звертайтеся до Державного кол-центру з питань запобігання домашньому насильству, де Ви зможете отримати значну психологічну підтримку та пройти курс психологічної реабілітації.
Не має чого соромитись того, що про це хтось дізнається і це повинно бути тільки в рамках родини.
- Відстоюйте свої права, не давайте можливості кривдити Вас будь-кому, навіть, якщо це близька людина.
- Слід розуміти, що особа, яка прибігає до методів домашнього насилля, як правило вважає себе невинуватою, тому «повторити методи виховання» у такому дусі людині такій нічого не варто, тобто рецидив буде в майбутньому майже 100 % вірогідністю.
- Тож, будь-який факт вчинення домашнього насилля має бути зафіксований у поліції, яка застосує відповідний припис щодо Вашого кривдника та обмежить його можливості.
- Тож, перш за все, саме поліція зможе розібратися із кривдником та попередити потенційні факти вчинення рецидиву домашнього насилля щодо Вас та Ваших дітей.
Правильно розібратися у питанні застосування домашнього насилля щодо Вам доможе адвокат, тому Вам звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з проблемного питання.