Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
ст. 146 Кримінального кодесу України передбачає незаконне позбавлення волі або викрадення людини, яке карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.
- Слід розуміти, що кожен випадок викрадення має різні мотиви, умови та обставини.
- Викрасти людину можуть як з корисливо-злочинницькими намірами (наприклад, отримати викуп), із ревнощів, згвалтування, взяття у полон наших захисників у полон (що прирівнюється до викрадення), навіть, інколи дії військоматів по врученню повісток мають фактичні ознаки викрадення.
- Тому єдиного алгоритму дій у такому випадку взагалі не має.
- Дивлячись на те, що в нашій країні вже більше року ведуться бойові дії випадки із викрадення, зникнення осіб та взяття їх у полон стали просто неймовірно частим явищем. Статистика таких випадків виросла у багато разів порівняно із мирним часом.
Своєю віктимною поведінкою людина може спровокувати своє викрадення (наприклад, дівчина своєю зухвалою, через край відвертою поведінкою може спровокувати збоченця на її викрадення), але, якщо ми говоримо про воєнний час, то майже кожна людина може стати потенційною жертвою викрадення.
- Вам слід розуміти, що, якщо у Вас є підозра, що когось викрали – чи то вашого родича, близьку чи знайому людину, - слід відразу звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з проблемного питання.
- Ці фахівці допоможуть Вам правильно оформити звернення до належних органів та забезпечать оптимально швидку просування розгляду Вашого питання.
- Якщо Ви виявили викрадення людини Вам потрібно негайно звернутися до органів поліції із заявою про її викрадення.
- Поліція на таке звернення відкриє кримінальне провадження за ст. 146 КК України та відразу розпочинає пошук викраденої особи о гарячим слідам.
- Слід розуміти, що, якщо у Вас не має безпосередніх доказів викрадення, то заяву буде прийнято у рахунок як зниклої безвісти особи.
- А, якщо мова йде саме про такий розгляд питання поліцією, то у такому випадку перебіг провадження буде дещо відрізнятися від того, яке стосується саме викрадення людини.
- У будь-якому випадку Вам допоможе звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з даного питання та допоможуть Вам у його вирішенні.
Заяву про викрадення відділи Національної поліції приймають у Вас відразу у момент звернення із такою заявою.
- Вам слід знати, що способів звернення зараз набагато раніше, ніж було минулі десятиліття, зокрема, заяву можна подати шляхом відправлення через пошту, подзвонивши на номер 102, гарячі лінії, які функціонують цілодобово, особисто звернутися до підрозділу Національної поліції.
- З законодавчою грамотністю такої заяви Вам допоможе звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з даного питання та допоможуть Вам у його вирішенні.
У разі дзвінку до колл-центру поліції Вам обов’язково потрібно назватися, надати чітко інформацію про свою особу та місце Вашого перебування та детально описати словесно усі обставини викрадення.
- Якщо Ви знаходитесь в незнайомому місці, то можете визначити своє місце перебування шляхом його відображення геолокації в телефоні або ж детально описати місце Вашого перебування оператору колл-центру поліції.
- За наданою Вами інформацією оператор колл-центру поліції направляє на місце події відразу оперативний наряд поліції, який і зробить огляд місця події, пошук та допит свідків, якщо такі знайдуться, зафіксують усі наявні докази факту викрадення та усі загалом обставини викрадення на місці події.
- Тому Вам слід відразу максимально детально описати всі обставини та події факту викрадення.
- Цим Ви забезпечите потенційність позитивного перебігу справи з пошуку викраденої людини.
- Через це Вам потрібно максимально бути сконцентрованим на подіях та намагатися усе запам’ятати. Розгублений стан може стати у Вас на заваді.
- У заяві зазначається уся інформація про особу викраденого (ПІБ, дата народження, місце проживання, зовнішній опис особи, особливі прикмети особи тощо) та відома інформація про факт викрадення (одяг особи в момент викрадення, обставини викрадення: як відбулося викрадення, у який спосіб, опис осіб, які здійснили викрадення, які знаряддя використовувалися для викрадення, опис машини, якщо була присутня, її номерні знаки, за яким маршрутом поїхала тощо). Все це допоможе у пошуку викраденої особи.
- При чому, чим детальніше буде опис викраденої особи та обставини її викрадення, тим вірогідніше, що цей пошук буде швидко завершено із позитивним результатом. І знову ж, в правильності написання заяви Вам допоможе звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з даного питання та допоможуть Вам у його вирішенні.
Вам важливо розуміти, що уся інформація, яку Ви надаєте до поліції, повинна бути правдивою.
- Оскільки, якщо Ви надасте вигадані, нечесні брехливі тощо дані, Ви понесете кримінальну відповідальність за ст. 383. Завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення.
- Тому, ще раз слід наголосити про сконцентрованість на подіях викрадення та чіткої подачі інформації про його обставини.
- Найкращим варіантом буде виклик поліції на місце події та швидке невідкладне звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з даного питання та допоможуть Вам відразу направити провадження про викрадення людини у необхідному руслі для Вас.
Якщо викрали Вашу дитину чи близького родича, Вам слід зробити проби біологічних зразків, які допоможуть в подальшому для встановлення порівняння із знайденою особою, якщо вона буде загиблою. Для цього Вам потрібно мати із собою документ, який буде ідентифікувати Вашу особу. Слід розуміти, що така відповідна експертиза здійснюється лише на основі винесення постанови слідчим поліції і за державний кошт.