Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Не дивлячись на сьогоденні воєнні умови життя, українська вступна кампанія продовжує діяти на всій вітчизняній території, адже не дивлячись на дані важкі часи, держава забезпечує конституційне право українців на освіту, та впроваджує певні механізми, аби дотримуватися такого права.
- Не виключення є і те, що багато абітурієнтів знаходиться на тимчасово окупованій території (далі-ТОТ).
- Аби реалізувати право громадян на здобуття освіти вищого рівня для осіб, які знаходяться на тимчасово окупованій території, державні органи утворили певний алгоритм дій, аби майбутні студенти змогли здійснити вступ в заклад освіти.
- Так, важливим моментом в цьому питанні є отримання з закладу загальної середньої освіти довідку про проходження державної підсумкової атестації.
- Що саме потрібно зробити, та які особливості є у такого алгоритму дій, розглянемо в даній статті, адже дана письмова консультація буде корисною для всіх абітурієнтів.
Отже, по-перше особа (заявник), який хоче отримати підсумковий документ, повинен пройти підсумкову атестацію державного рівня в закладі загальної середньої освіти. Враховуючи обставини перебування на ТОТ існує можливість це зробити за допомогою екстернатної форми навчання.
Крім того, після того, як було проведено ДПА (державну підсумкову атестацію), наступним кроком буде подання документів на вступ до закладу фахової передвищої чи вищої освіти. Такі дії можна здійснити за допомогою утворених спеціальних освітніх центрів, що функціонують з українськими органами влади. На сьогодні в Україні існують такі центри:
- «Крим-Україна»;
- «Донбас-Україна».
Дані центри утворюються на базі зазначених вище закладів освіти України.
Аналіз документів свідчить, що до даних центрів подати заяву (в письмовому вигляді) та наступні документи:
- паспорт громадянина України, у разі відсутності – свідоцтво про народження;
- спеціальна освітня декларація із фотокарткою вступника;
- документи, що підтверджують правдиву інформацію у декларації (не обов’язково).
У разі, якщо особа не може очно подати документи, вона має право це зробити в онлайн форматі через сайти освітніх центрів. У такому разі потрібно подавати:
- скан-копії зазначених документів, (чи у вигляді фотокопій);
- фотокартка особи (розмір-3х4, або не більше 1 МБ в електронному форматі);
- інші матеріали, що можуть підтвердити інформацію в декларації.
Правовий аналіз ситуації показує, що у разі, коли особа вже подала документи до певного освітнього центру, буде потрібно складати підсумкову атестацію.
- Як вже було визначено, така атестація проводиться в закладах загальної середньої освіти з таких предметів: історія України та українська мова.
- Слід відзначити, що здійснити державну підсумкову атестацію можливо в 2023 році не пізніше 30 вересня.
- Але за загальним правилом це роблять на наступний день після подання заяви та документів до освітнього центру.
- Тут можна зробити юридичний висновок, що у разі, якщо існують обставини, через які особа не може очно прибути до закладу загальної середньої освіти для складання ДПА, це можливо зробити в онлайн форматі (індивідуальна бесіда з відеокамерою).
- За результатами атестації, заклад загальної середньої освіти повинен видати довідку про проходження ДПА особі або, якщо вона не може отримати її, тоді заклад надсилає довідку до освітнього центру.