Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Вступна кампанія в Україні вже триває з середини липня. Але для деяких осіб, які виявили бажання здобувати фахову передвищу або вищу освіту, є певні труднощі.
- Мова йде про осіб, які через воєнні дії на території України, перебувають на тимчасово окупованій території.
- Разом із тим, слід пам’ятати, що Україна є правовою державою, та передусім, керується Основним Законом – Конституцією України, яка визначає основні права, свободи та обов’язки людини та громадянина.
- В даному документі зазначається і про право особи на здобуття освіти.
- На сьогодні, українці стикнулися з великою кількістю проблемних питань, зокрема і юридичних, саме через окупацію територій. Деякі дії дуже важко вчинити.
То як бути із вступною кампанією для людей, які знаходяться на тимчасово окупованій території, допоможе розібратися наша письмова консультація.
Правовий аналіз ситуації показує, що закон трактує, що здобуття фахової передвищої чи вищої освіти можливо здійснити на підставі документу про здобуття загальної середньої освіти. Так, до зазначених закладі освіти для вступу слід подавати наступні документи:
- заява;
- результати національного мультипредметного тесту (2022-2023 рр.) чи документ (сертифікат) зовнішнього незалежного оцінювання (2020-2021 рр.);
- у разі, якщо особа має статус ВПО, слід подати довідку;
- паспорт громадянина України або у разі відсутності – свідоцтво про народження;
- фотокартки у кількості 4 шт., форматом 3х4;
- документ про здобуття загальної середньої освіти із додатком;
- довідка про проходження державної підсумкової атестації, у разі, якщо особа не здавала зовнішнє незалежне оцінювання чи національний мультипредметний тест.
- Але у разі, якщо абітурієнт перебуває на тимчасово окупованій території та все ж таки не має можливості подати документи на вступ особисто, у такому разі це можна зробити в онлайн форматі, направивши документи до освітнього центру «Крим-Україна» чи «Донбас-Україна», які працюють на базі різних закладів вищої чи фахової передвищої освіти. У такому разі всі документи повинні бути направлені в сканованому форматі.
Аналіз документів свідчить, що вступник має право до освітнього центру направити не більше заяв на вступ.
Направлені документи на вступ за процедурою приймаються у 2 етапи:
- 1 етап – зарахування вступників на бюджетну форму навчання, який триває з 19 липня до вісімнадцятої години 31 липня;
- 2 етап – зарахування на контракт, що триває до 23 вересня.
Варто відзначити, що зарахування до закладів вищої чи фахової передвищої освіти відбуваються за результатами:
- усної співбесіди абітурієнта чи творчого конкурсу (для спеціальних ЗВО);
- за результатами НМТ чи ЗНО.
Після того, як приймається позитивне рішення про зарахування особи до закладу освіти, у такому випадку подаються оригінали документів, які визначаються основами чинного законодавства.
Однак, за умови, якщо особа не має можливості особисто подати документи, це також можна зробити через електронну пошту освітнього центру, що функціонує при приймальній комісії закладів освіти.
Варто також зробити юридичний висновок, що документи буде потрібно студенту подавати не пізніше 3 місяців з моменту навчання. У разі, якщо студентом не було подано документи, таке рішення про зарахування скасовується.