Булінг: правові наслідки та кримінальна відповідальність
Булінг (цькування) - серйозна проблема, яка може мати згубні наслідки як для психічного, так і для фізичного стану жертви. Законодавство України передбачає адміністративну та навіть кримінальну відповідальність за такі протиправні дії. Розглянемо це питання детальніше.
Насамперед варто розуміти, що за булінг може наставати цивільна відповідальність - відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної жертві. Кривдники чи їхні батьки (якщо булінгом займалися неповнолітні) повинні будуть компенсувати витрати на лікування, відновлення майна тощо. Розмір компенсації визначає суд.
У разі вчинення окремих протиправних дій під час булінгу (образи, побої, розбій, пошкодження майна тощо) може наставати адміністративна відповідальність. За дрібне хуліганство передбачений штраф, за завдання легких тілесних ушкоджень - або штраф до 51 грн, або адміністративний арешт до 15 діб.
Окрім цього, за певні тяжкі вияви булінгу в Україні передбачена кримінальна відповідальність. Згідно з Кримінальним кодексом, кримінальне покарання може загрожувати за образи, погрози вбивством, нанесення тілесних ушкоджень, хуліганські дії з особливою зухвалістю, знущання з неповнолітніх тощо. У найсерйозніших випадках може бути навіть порушена кримінальна справа за статтями про вбивство, згвалтування, крадіжку чи пограбування.
Якщо проти вас чи вашої дитини було відкрите кримінальне провадження за підозрою у булінгу, найкраще рішення - звернутися по допомогу до кваліфікованого адвоката з кримінальних справ. Досвідчений юрист кримінального права допоможе розібратися в обставинах справи, оцінити всі докази та ризики, розробить ефективну стратегію захисту.
Вартість послуг адвоката у кримінальній справі залежатиме від регіону, досвіду фахівця і складності провадження. Але не забувайте, що грамотний захист адвоката по кримінальних справах може врятувати від в'язниці, допомогти зняти арешт з майна чи домогтися суттєвого пом'якшення покарання.
Адвокат кримінальні справи, залежно від обставин, може спробувати довести відсутність умислу на заподіяння шкоди чи акту цькування. Також він може наголосити на провокаційній поведінці іншої сторони, спробувати звести обвинувачення до менш тяжкого злочину або адміністративного проступку.
За необхідності адвокат у кримінальних справах клопотатиме про застосування обставин, що пом'якшують відповідальність. Це може бути щире розкаяння, наявність неповнолітніх дітей, похилий вік, стан здоров'я тощо.
Безумовно, булінг - це не таке тяжке кримінальне правопорушення, як вбивство чи згвалтування. Проте за певних обставин цькування цілком може підпадати під ознаки злочину і потягти за собою кримінальну відповідальність і навіть арешт. Саме тому, якщо проти вас порушили кримінальну справу у зв'язку з випадками булінгу, не зволікайте і негайно звертайтеся по допомогу до досвідченого адвоката по кримінальних справах. Лише фахівець з кримінального права зможе належним чином захистити ваші права та інтереси.