Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Нещодавно уповноваженим Верховної Ради України було надано роз’яснення відносно того, що відбулися зміни на законодавчому різні з приводу оновлення переліку осіб, які самі можуть звертатися за безоплатною правовою допомогою.
- Мова йде про дітей, недієздатних осіб та осіб, які визнані постраждалими від торгівлі людьми.
- Чинне законодавство вносить зміни до нормативно-правових актів, що регламентують спрощений доступ до юридичної безоплатної допомоги.
- Такі новели мають місце в українському юридичному просторі з початку серпня цього року. Для того, аби детально зрозуміти всі особливості та нюанси, визначена дана письмова консультація.
Отже, здійснюючи аналіз документів, та розуміючи правовий аналіз ситуації можна відзначити, що на сьогодні чинне законодавство оновило перелік осіб, які самостійно мають право на звернення за безоплатною правовою допомогою. Так, до таких осіб належать:
- діти (малолітні та неповнолітні особи);
- особи з обмеженою дієздатністю;
- недієздатні особи.
Мета таких звернень полягає в тому, аби отримати кваліфіковану правову юридичну консультацію і відповідне грамотне юридичне роз’яснення на безкоштовній основі.
- Крім того, кваліфікована юридична консультація юриста таким особам допомагає у вирішенні питання відносно звернення до судових органів за захистом свого порушеного права.
- Важливим нюансом є те, що окрім зазначених вище категорій осіб, таке право на звернення за безоплатною правовою допомогою можуть отримувати і ті особи, які є постраждалими від торгівлі людьми, з метою роз’яснення питань щодо захисту порушення їх прав, що зокрема, визначається і в чинному законодавстві, яке визначає основи боротьби з торгівлею людьми.
- Такі постраждалі особи також зможуть окрім роз’яснень та консультацій на безкоштовній основі, користуватися і послугою щодо роботи з процесуальними документами з боку юристів та представництва їх інтересів в суді (через безоплатну правову допомогу).
- Крім того, згаданий вище законодавчий акт передбачає і участь адвоката в обов’язковому порядку для розгляду справ, які пов’язані з обмеженням дієздатності особи, або з визнання її недієздатною, чи потребі в психіатричної допомоги.
Також важливо відмітити, у разі, якщо визначені особи, не можуть володіти державною мовою, у такому разі для надання їх правової допомоги буде залучено перекладача – за рахунок бюджетних коштів.
- Слід визначити, що виокремлюють два види безкоштовної правової допомоги: первинна та вторинна.
- Первинна правова допомога – це юридична консультація, яка полягає в розясненні щодо прав, свобод та обов’язків особи, відновлення прав тощо (як державна гарантія).
- Вторинна правова допомога – це гарантія на державному рівні, що визначає утворення для особи однакових можливостей з приводу доступу до українського правосуддя.
- Право звернутися за такою допомогою мають і громадяни України і особи без громадянства чи іноземці. Принцип один –всі категорії осіб повинні знаходитися під юрисдикцією української держави.
- Тут слід зробити юридичний висновок, що в сьогоденних умовах дані правки до закону дозволяють реагувати на порушення прав таких осіб на належному рівні, що передбачає існування для людини та громадянина певних державних юридичних гарантій.