юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Мікропозики в Україні стали популярними, процес їх видачі відбувається швидше, вони не вимагають документації та узгодження, як і банківські кредити. Однак, не розуміючи принципових умов цього виду кредитування, можна потрапити в боргову яму.
Що таке мікрокредит: переваги та недоліки?
Мікропозика – це кредит на обмежений термін, як правило, від 5 до 20 тисяч гривень, який видається фінансовими установами на короткий термін.
Для оформлення мікрокредиту знадобляться лише паспорт, обліковий запис платника податків та кредитна картка.
Основними перевагами мікрокредиту є:
- мінімум складності, тому що не потрібно купувати довідки, які б підтверджували борг.
- швидкість оформлення цього кредиту (приблизно 15 хвилин);
- переказ грошей на картку обраної фінансової установи;
- різноманітність великих установ, які займаються мікрозапозиченнями та різноманітність різних тарифних схем, за якими здійснюється кредитування.
Але не варто забувати про те, що мікропозики мають значний ризик, це високі процентні ставки. Тобто якщо хтось вчасно не сплачує борг, то в боргу може утворитися яма. У цьому випадку загальна сума повернутого боргу буде більшою за початкові мікрокредити. У деяких випадках від фізичних осіб вимагають брати додаткові мікрокредити або позики в банках.
На що звернути увагу під час оформлення мікрокредиту?
Перш ніж взяти мікрокредит, важливо звернути увагу на наступні аспекти:
- Організація, яка надає мікрокредити, повинна бути офіційно визнаною та мати ліцензію на провадження відповідної діяльності (уточнити цю інформацію можна на сайті НБУ). Якщо відповідна інформація про обрану фінансову установу невідома, краще уникати підписання з нею кредитного договору.
- умови договору та умови оплати. Важливо повністю ознайомитися з кредитним договором, який, крім іншого, може містити приховані умови, що передбачають сплату відсотків у разі несплати договору тощо. Особливу увагу слід звернути на написання маленькими літерами місця;
- Процентна ставка та штрафи, пов’язані із затримкою (навіть кілька днів затримки можуть мати значний вплив).
Які основні вимоги до мікрокредиту?
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування», прийнятого 15 вересня 2020 року № 891-IX, перераховано основні вимоги до мікрокредитів.
Спочатку це кредитні договори, які розраховані на термін до одного місяця, крім того, також розглядаються договори, тривалість яких перевищує один місяць, вони обмежені розміром однієї мінімальної заробітної плати та регулюються положеннями Закон України «Про споживче кредитування». У зв’язку з цим максимальний сукупний розмір штрафу (штрафу, пені) за порушення ним (або його представником) зобов’язань споживача не може перевищувати суми, отриманої споживачем за таким договором, і не може бути збільшений за домовленістю між сторони.
Крім того, у разі порушення споживачем умов кредитного договору із споживачем загальна сума кредиту не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, відсоткова ставка за кредитом, спосіб її розрахунку та порядок виплати не можуть бути зміненим на користь споживача.
По-третє, під час оформлення мікрокредиту клієнту надається доступ до інформації про його кредитну історію, а також збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію про нього та кредит. Потім ця інформація доступна через його кредитну історію. Якщо споживач не може надати цю згоду, позикодавець має відмовити у запиті на мікрокредит.
І, нарешті. Законодавство зобов’язує фінансові установи публічно розкривати основні характеристики кредитних продуктів (зокрема, мікропозик) на своїх веб-сайтах.
Юридичний сервіс «Консультант» підбере юриста чи адвоката, що проведе правовий аналіз ситуації, сформує відповідний процессуальний документ (заяву, позовну заяву, клопотання, тощо), а також допоможе у зборі доказової бази для найефективнішого вирішення питання. Спеціалісти сервісу супроводять процес від початку до виконання судового рішення. Також нададуть консультацію та допоможуть у вирішення таких питань як: підготовка мирової угоди з кредитором, зняття арешту з нерухомості, банкрутство фізичної особи, зменшення боргу, та інше.