Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Вже більше року на теренах нашої держави продовжується масова мобілізація. Добровольців майже не має, а тих, хто патріотично пішов за вказівками повісток ТЦК самостійно на проходження медичної комісії, весь шлях підготовки та в подальшому в гарячі точки запеклих боїв, відсоток незначний. В такій ситуації можна зрозуміти позиції наших громадян, а також позиції ТЦК – у кожного своя правда.
- Не дивлячись на нестачу бійців на фронті, все одно не треба ставати жорстокими.
- Адже наразі в нашій державі жорстокості вистачає більш ніж.
- Тим паче, не слід порушувати законодавчі норми та права громадян.
- ТЦК має діяти в рамках закону все одно.
- Адже, дивлячись на те, що продовжуються воєнні дії на території України, дію Конституції, законів України та інших нормативно-правових актів ніхто не обмежував чи відміняв.
Тепер розберемося чи застосовує ТЦК такі методи, як викрадення, яке передбачено ст. 146 КК України. Усю інформацію про вчинення таких дій в ТЦК, як правило, спростовують. Зокрема, Одеський обласний центр комплектування підтвердив два випадки «затримання» співробітниками, в одному з випадків “людина себе не дуже гарно повела, тож довелося діяти за обставинами” – як заявили.
- Інші випадки прирівняли до фейків.
- Але ж люди зовсім неодноразово фіксують випадки, коли наших громадян ТЦК силоміць «грузять» до фургонів на вулицях, що по-факту, має усі ознаки викрадення перехожої людини з вулиці.
- Інколи навіть фіксували просто по факту викрадення, як таке, без вручення повістки загалом.
- Більш того, коли вже затримали та привезли людину до військомату, дуже багато громадян скаржаться на те, що використовуючи погрози, а інколи й фізичну силу, представники ТЦК намагаються таким чином силоміць змусити громадян підписати заяву про початок проходження військової служби.
- Якщо Ви з таким зіштовхуєтесь, Вам слід пам’ятати, що окрім Вас самих ніхто Ваші прв захищати не буде.
- Тому, якщо Ви вже зіштовхнулися із таким, Вам слід звернутися за допомогою до адвокатів, за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є наразі.
В будь-якому випадку заштовхування пересічних громадян відразу до бусу представниками є незаконними та протиправними діями ТЦК.
Людині, якщо і надають повістку, то вона повинна з’явитися до територіального підрозділу ТЦК, чи то людина відмовляється від отримання повістки, – все це не є кримінально караним діянням і у будь-якому разі таке «затримання», по факту викрадення людини, є незаконним позбавленням волі без слідства та суду або ж, взагалі, викраденням людини. Але, якщо з Вами трапилась така історія, то Вам слід відразу звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з проблемного питання.
Про відмову від отримання повістки чи ухилення громадянина від обов’язків за повісткою працівники ТЦК мають скласти лиш протокол.
- За неявку за повісткою громадянина можуть притягнути до адміністративної відповідальності.
- Але ж, затримувати силоміць, викрадати, звісно, працівники ТЦК не мають жодного права, жодних повноважень.
- Якщо людина ухиляється від призову, то дії по затриманню мають здійснювати працівники поліції після представлення чітких доказів, що людина ухиляється.
- Очевидно, що фактично викрадаючи людей з вулиць, працівники ТЦК не просто перевищують свої повноваження, вони займаються злочинною діяльність, оскільки з точки зору закону інакше ці дії визначити не можна.
- Межа закону для всіх, навіть у воєнний час, адже, наголошуємо, дію законодавства ніхто не відміняв.
- Тож, якщо Вас силоміць заштовхали до бусу працівники ТЦК, Вам слід починати відстоювати порушення своїх прав, перш за все, порушення Вашого права на свободу та особисту недоторканність (ст. 29 Конституції України), а в цьому Вам знадобиться звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого актуально гострого та проблемного питання.
Таким чином, з усього сказаного, можна зробити висновок щодо затримання, зштовхування до бусу силоміць, фактичного викрадення громадян з вулиці для необхідності в їх подальшій мобілізації – всі подібні дії співробітників ТЦК є протиправними, незаконними та такими, що порушують права громадян, особливо право на свободу та особисту недоторканість. Відштовхуючись від реальних обставин дій співробітників ТЦК їх можна кваліфікувати чи то, як незаконне позбавлення волі або викрадення людини (ст. 146 КК України), як завідомо незаконне затримання (ст. 371 КК України), а також як нанесення тілесних ушкоджень при затриманні, викрадені починаючи від рівня тяжкості від побоїв – мордування (ст. 126 КК України) до тяжких тілесних ушкоджень (ст. 121 КК України). На допомогу в кваліфікації подібних дій ТЦК та можливості напрацювання дієвої стратегії захисту порушених прав Вам знадобиться звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є у такому випадку.
Які ж Ваші дії при насильному затриманні представниками ТЦК?
- Перш за все, слідкуйте за своїми словами та поведінкою. Супротив представникам ТЦК має бути пасивного характеру. Яскраво виражені активні дії можуть спровокувати небажаний інцедент у такому випадку. Мисліть раціонально, чітко висловлюйте свою позицію, але без різких доводів.
- Якщо Вам просто намагаються вручити повістку, то, якщо процедура законна, то беріть її без зайвих доказувань та з’ясування стосунків чи що подібного. Потім підійдете до ТЦК і дізнаєтесь, що від Вас вимагають. Якщо відразу Вам намагаються вручити мобілізаційне розпорядження також при явці до ТЦК надасте пояснювальні документи, чому не підлягаєте мобілізації чи що інше.
- У разі жорсткого нажиму з боку представників ТЦК на Вашу особі, вимагайте адвоката. Без адвоката кажіть, що нічого не будете приймати чи підписувати.
- Якщо Вас вже намагаються безпосередньо силою заштовхувати до бусу, то Вам потрібно намагатися викликати поліцію. Якщо Вам це не вдається намагайтеся підняти галас, надати резонансу випадку, який коїться з Вами. Просіть когось викликати поліцію. Також просіть перехожих людей викликати Вам адвоката.
- Якщо поліція суттєво затримується в дорозі, а то й взагалі не приїхала на місце події, Вам потрібно буде звернутися із скаргою на бездіяльність поліції. В цьому Вам допоможе саме адвокат, оскільки, навряд чи Ви зможете це зробити самостійно, перебуваючи затриманим на території ТЦК.
- Якщо під час зштовхування Вас до бусу Вам було нанесено фізичні ушкодження, Вам слід викликати і швидку допомогу, щоб лікарі зафіксувати такі пошкодження. Якщо не можете самі, знову ж, кричіть про допомогу, щоб хтось це зробив із перехожих.
- Слід звернутися з заявою до обласного ТЦКСП, на гарячу лінію Національного амбуцмена, Міністерства оборони України, Військової служби правопорядку у ЗСУ та спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері.
- Всі події, які можуть відбуватися при Вашому затриманні, намагайтеся фіксувати на камеру. Якщо не можете самі, кличте когось на допомогу із перехожих, щоб фіксували усі події. Оскільки всі зібрані докази будуть слугувати підтвердженням протиправних дій представниками ТЦК щодо Вас. На підставі написаної Вами заяви до поліції та доручення до неї усіх зібраних доказів може бути відкрито кримінальне провадження на незаконні, протиправні дії співробітників ТЦК.
- На основі усіх зібраних доказів звертайтеся до окружного адміністративного суду та оскаржуйте дії представників ТЦК.
Види доказів викрадення людини з вулиці представниками ТЦК:
- Фото;
- Відео;
- Показання свідків;
- Проведення медичної експертизи, яка зафіксує факт нанесення фізичних ушкоджень тощо.
Намагайтеся відразу вимагати адвоката. Адже своєчасне звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є у такому випадку попередить небажані для Вас наслідки.