Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Від факту викрадення дитини не застрахована жодна сім’я, навіть та, де дуже пильно та ретельно слідкують за дитиною, виховуючи її за усіма правилами та цінностями.
- В цьому питанні не має жодних алгоритмів, щоб максимально попередити подібні інциденти.
- Оскільки дитина, за фактом, має високий показник віктимних характеристик у своїй поведінці через незрілість особистості, нездатності постояти за себе, хоч то слабкість фізична, хоч психологічна тощо – все це робить дитину потенційною жертвою будь-якого кримінального правопорушення та насилля.
- Якщо Ви зіштовхнулися з такою будою, як викрадення, то Вам слід звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є у такому випадку.
При викраденні кривдники користуються різними методами : заманювання різними обіцянками, навіювання дитині відчуття, що вона дуже доросла і нав’язує позиції, що знає сама, не так, як казали батьки, що їй робити і куди, за ким і чим іти, думки, від яких дитина відчуває себе важливою, потрібною, значимою тощо – усі ці тактичні прийоми дозволяють кривднику відволікти увагу дитини та з легкістю заманити її до авто, чи, навіть, щоб дитина пішки пішла за ним.
Часто викрадення відбувається без будь-яких психологічних тактик, а просто захоплення дитини зненацька.
- Таке викрадення дуже часто є притаманним для викрадачів, які викрадають дітей для викупу.
- Інколи викрадення дитини здійснюється безпосередньо одним із батьків.
- Таке викрадення може бути присутнім, коли у батьків чи то складні відносини, де є маніпуляція дитиною, що у свою чергу просто знищує її психіку, чи то відбулося вже скандальне розлучення тощо.
- При кваліфікації дій стосовно викрадення хоч, дії іншого чужого викрадача, хоч дії одного із батьків будуть кваліфікуватись однаково за ст. 146 КК України.
- Хоч у разі, якщо викрадач є одним із батьків, здавалося би могло би рахуватися як спеціальний суб’єкт кримінального правопорушення, але законодавець у даному злочинному діянні не виділив жодних спеціальних суб’єктів.
Інколи, коли викрадачем є один із батьків, інша сторона не завжди звертається за допомогою, оскільки намагається врегулювати питання самостійно, бо є певний сором за іншу сторону, інколи навіть намагаються захищати дії партнера. Але така позиція є дещо не правильною і якщо Ви знаходитесь у такому становищі і Вам соромно звернутись за допомогою відповідних органів, то зверніться до викрадення дитини за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є наявними та самостійно захистять Ваші права та права Вашої дитини.
Якщо брати до уваги блок, де викрадачем може бути стороння особа, то в такому разі для попередження потенційного викрадення дитини потрібна значна психологічно виховна робота з нею.
- Перш за все, дитину вже змалечку потрібно потрохи вчити розбиратися в людях, які погані, які добрі, які схильні до того, щоб спричинити їй шкоду, які ні.
- Дитина не повинна шукатися людей, не формуйте в ній замкнутість, а формуйте обережність, тому треба звертати увагу, що є люди й з добрим серцем.
- Треба вчити дитину, починаючи вже з трьох років, що не брати жодних речей у незнайомих, підозрілих людей, не йти без батьків за незнайомцями тощо.
- Пояснювати дитині, що, якщо її починають тягнути кудись силоміць, треба здійняти галас, кричати, звати на допомогу батьків, інших людей тощо.
- Вчить дитину не ходити по одинці будь-де.
- Звертайте увагу також на те з ким Ваша дитина спілкується, грається на майданчиках тощо.
- Вам слід розуміти, що доносити подібну інформацію потрібно легким не лячним тоном, без різких слів та фраз, щоб не викликати у дитини непомірний страх перед людьми та суспільством загалом.
- Слід пам’ятати, що на соціалізацію дитини перша за все впливаєте Ви як батьки.
Такому питанню потрібно приділяти значну увагу, оскільки воно безпосередньо впиває на формування безпеки Вашої дитини. Адже чим більш дитина буде досвідченою в таких питаннях, тим більше буде знижуватись показник віктимності в її поведінці і вірогідність стати жертвою викрадення або будь-якого іншого виду правопорушення, чи насилля щодо неї.
Вам слід пам’ятати, що у питаннях викрадення дитини Вам допоможе звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є у такій ситуації.
Як же діяти, якщо дитину так вирали?
1. Потрібно бути у такій ситуації максимально зібраним, не галасувати та не панікувати, не втрачати часу, раціонально мислити та чітко вистроювати лан своїх дій.
2. Вам відразу, невідкладно, необхідно подзвонити на номер102. Оператору колл-центру поліції Ви повідомляєте наступну інформацію:
- Ваше ПІБ;
- Надайте особисту інформацію про дитину : ПІБ, вік,
- Вказуєте адресу місця, де знаходитесь. Якщо не знаєте описуєте місцевість за ознаками, які бачите;
- Опишіть в якому одязі дитина зникла, які її особливі зовнішні прикмети тощо;
- Пояснюєте усі обставини викрадення, чітко описуючи кожну деталь події.
Якщо є нагода і відділ національної поліції є поблизу, зверніться туди із заявою безпосередньо.
За адресою, яку Ви надаєте оператору колл-центру поліції, невідкладно прибуде патруль.
3. На місці викрадення до прибуття патруля, який почне пошуки протягом доби, можете розпочати пошуки відразу після зникнення та самостійно будь-якої інформації стосовно викрадення – шукайте свідків викрадення, звертайтеся за відеозаписами з камер спостереження на закладах, які є поряд, розклейте оголошення про зникнення дитини тощо. Залучайте до пошуків побільше людей – родичів, знайомих, вихователів, викладачів, волонтерів тощо. Залучайте до пошуків і можливі соціальні служби.
4. Якщо дитина зникла в центрах відпочинку та інших громадських місяцях повідомте відразу охорону цих місць. Нехай вони оголосять про те, що зникла дитина і цим привернуть увагу городян, які могли її бачити.
5. Ведіть пошуки цілодобово. В будь-яку мить дитина може засвітитися будь-де. Тому потрібно бути пильними і не знижувати активності в пошуках.
6. Розумійте, що при викрадені дитину викрадачі можуть переодіти, змінити її зовнішність таким чином, тому треба бути пильними за усіма дітьми такого віку, який має зникла дитина.
Якщо Вам пощастить і коли дитина знайдеться, то не починайте на неї галасувати. Оскільки те, що вона зникла є і доля Вашої вини. Краще після того, як вона знайшлася звернутися за допомогою до психолога, оскільки те, що дитина пережила такий досвід, спричинило їй значні душевні переживання. Від такого випадку є вірогідність, що дитина може стати дуже замкнутою, тому допомога психолога повинна бути обов’язковою.
Відповідальність за викрадення дитини передбачено у ст. 146. ККУ»:
Незаконне позбавлення волі або викрадення людини караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.
Тому по факту викрадення Вашої дитини поліція відкриє кримінальне провадження. А, як відомо, законодавець передбачив обов’язкову участь адвоката у кримінальних провадженнях. Тому Вам слід звернутися відразу за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є у такому проваджені.