Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Як відомо, чинне пенсійне та соціальне законодавство передбачає різні види пенсій, одним з яких є пенсія для осіб, які залишилися без годувальника. Як показує практика та правовий аналіз ситуації, зазначений вид пенсії призначається для дітей годувальника, який помер (батька, опікуна тощо). Рядом із тим, в сьогоденних умовах є досить актуальним питання відносно призначення пенсії через втрату годувальника для осіб, які перебували на утриманні військовослужбовців.
- Але чи можна призначати дітям такий вид пенсії у разі, якщо годувальник-військовослужбовець визнаний не мертвим, а безвісті відсутнім?
- Дана письмова консультація допоможе розібратися в цьому питанні. Отже, саме через велику кількість звернень, Пенсійним Фондом України було надано роз’яснення щодо такого питання.
Якщо звернути увагу на чинне законодавство в сфері державного загальнообов’язкового пенсійного страхування, можна зрозуміти, що така пенсія, яка призначається державою через втрату годувальника, може призначатися наступним категоріям осіб:
- членам сім’ї, які є непрацездатними;
- дітям годувальника – особи, яка визнана мертвою чи визнана такою, що зникла безвісті через особливі обставини.
Таке правило встановлено в статті тридцять шостій зазначеного вище закону, який регламентує пенсійне страхування.
Відтепер поговоримо більш детальніше саме про даних категорій осіб.
Зокрема, мова йде про дітей, які мають право на пенсію. Така пенсія буде призначатися дітям, які не досягли вісімнадцяти років, а також дітям, які здійснюють навчання, або є дітьми-сиротами. У такому випадку граничний вік для отримання пенсії – двадцять три роки.
Аналіз документів показує, що закон передбачає і надання зазначеного виду пенсії для дітей, які є старші вісімнадцяти чи двадцяти трьох років, але за умови, якщо вони визнані такими, що є інвалідами ще до досягнення вісімнадцяти років.
- Також варто зауважити, що право на отримання пенсії через втрату годувальника у визначених вище осіб виникає через один місяць з моменту визнання особи померлою або безвісті відсутньою, та за умови внесення відповідних даних до реєстру – ЄРДР (Єдиного реєстру досудового розслідування) чи Єдиного реєстру осіб, які зникли безвісті через особливі обставини.
- Після того, як визначені категорії осіб отримали право на зазначений вид пенсії (де сплив строк в один місяць), вони мають право звернутися до місцевого (територіального) відділення Пенсійного Фонду України. Також таку дії можна зробити і в онлайн форматі – через офіційний сайт Пенсійного Фонду України.
Таке звернення повинно бути підкріпленим заявою та наступним переліком документів:
- документ, що посвідчує особу (паспорт);
- у разі наявності – ідентифікаційний код;
- документ, що посвідчує народження дитини – свідоцтво;
- витяг з зазначеного Єдиного реєстру.
Крім того, слід зробити юридичний висновок про те, що така пенсія має бути призначена в незалежності від того, який страховий стаж має померла чи зникла безвісті особа. Але від цього залежить розмір пенсії, а тому також подати і документ, який підтверджує тривалість страхового стажу годувальника.