Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Україна була практично завжди тією державою, де були присутні ті чи інші види катувань. Були часи, коли катування дуже активно застосовували як дієвий метод допиту підозрюваного чи обвинуваченого в правоохоронних органах. Але останні два роки катування, як таке, набуло іншої форми. Мова йде про воєнні дії, які розпочалися у лютому 2022 року і з того часу катування знову розквітло на теренах нашої держави.
- Якщо Ви стали жертвою катування відразу звертайтеся за за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого проблемного питання.
- Але найбільш дивує те, що катування є присутнім навіть у нинішні часи серед наших громадян та державних органів.
- Здавалося би наразі правоохоронна система стала більш гуманною та знайшла більш цивілізовані методи допиту, але є випадки, коли ще досі трапляються подібні інциденти.
- Зокрема, не так давно закінчилося провадження щодо катування, побиття та ґвалтування у поліцейському відділку Кагарлика на Київщині.
- У даному випадку жертвою катування та насилля з боку правоохоронців стала дівчина, яка була залучена до провадження про розслідування крадіжки як свідок.
- Тож, з цього випадку, очевидно, що кожна людина має значний відсоток віктимності у справах про катування.
- Жоден з нас не застрахований не стати жертвою того чи іншого виду катувань.
- Також за інформацією Харківського інституту соціальних досліджень, щороку сотні і тисячі людей піддаються різним видам катувань з боку поліції.
- Хоч держава і намагається законодавчо протидіяти цій проблемі. 29 жовтня Уряд схвалив Стратегію протидії катуванням, але такі випадки все ж фіксуються.
Законодавство, яке передбачає відповідальність за катування:
- Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання
- Конституці України;
- Кримінальний кодексу України;
- Кримінально-процесуальний кодекс України тощо.
Ст. 1 Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання визначає катування як будь-яку дію, якою будь-якій особі навмисне заподіюються сильний біль або страждання, фізичне чи моральне, щоб отримати від неї або від третьої особи відомості чи визнання, покарати її за дії, які вчинила вона або третя особа чи у вчиненні яких вона підозрюється, а також залякати чи примусити її або третю особу, чи з будь-якої причини, що грунтується на дискримінації будь-якого виду, коли такий біль або страждання заподіюються державними посадовими особами чи іншими особами, які виступають як офіційні, чи з їх підбурювання, чи з їх відома, чи за їх мовчазної згоди.
Ст. 28 Конституції України передбачає, що кожен має право на повагу до його гідності.Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.
Ст. 127 КК України передбачає, що катування, тобто будь-яке умисне діяння, спрямоване на заподіяння особі сильного фізичного болю чи морального страждання, вчинене з метою примусити її чи іншу особу вчинити дії, що суперечать їх волі, у тому числі отримати інформацію чи зізнання, або з метою покарати її чи іншу особу за дії, вчинені нею або іншою особою чи у вчиненні яких вона або інша особа підозрюється, або з метою залякування її або інших осіб, - карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років.
Що ж робити, щоб попередити потенційну можливість застосування катування щодо Вас та як діяти, якщо ж таки Ви стали жертвою катування? Відповідаючи на це питання і спробуємо вивести певний алгоритм дій.
Слід розуміти, що єдиного алгоритму дій не існує ні в одній життєвій ситуації, така ж справа відносно і з нормами права.
Тому, якщо Ви стали жертвою катування відразу звертайтеся за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого проблемного питання і допоможуть Вам напрацювати більш вірний план дій для захисту своїх прав та інтересів.
Перш за все, запам’ятайте, з якого питання та при яких умовах обставинах Ви би не спілкувалися з представниками поліції та інших правоохоронних органів, Вам слід поставити табу на тому, щоб бути безвідповідальним, легкоповажним, будь-які погрози висловлювати, кривдити, вести себе по-хамськи чи іронізувати, лаїтись чи використовувати нецензурні вираження у спілкуванні з правоохоронцями тощо. Такою тактикою поведінки Ви можете тільки спровокувати жорстке та жорстоке ставлення з боку правоохоронців, що в подальшому може призвести й до того, що до Вас буде застосовна фізична сила, тортури й катування. Тому в спілкуванні використовуйте поважну та толерантну тактику поведінки та спілкування з представниками правоохоронних органів.
По-друге, якщо представникам правоохоронних органів все ж таки потрібно Ваше визнання вини в тому чи іншому діянні, якого Ви не скоювали і вони починають Вам щось вимагати з Вас вчинення певних дій, підписання певних документів, які Ви не хочете підписувати, та й загалом починає в спілкуванні «здійматися буря» тощо, тобто Ви розумієте, що все йде того, що до Вас потенційно можуть застосувати силу, відразу викликайте самі адвоката або вимагайте виклику адвоката і кажіть, що тільки з адвокатом Ви будете спілкуватися.
Загалом частіше звертайтеся за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з будь-якого питання, щоб бути досвідченим та знати свої права.
- Якщо правоохоронці починають перевищувати свої можливості та повноваження намагайтеся викликати відразу 102, тобто на одних поліцейських викликайте інших.
- Вимагайте хай ті поліцейські які прибули, обов’язково складуть протокол про виклик, вкажуть усі Ваші покази.
- Якщо, наприклад, Вас силоміць затримують без особливих пояснень на вулиці і Вам не вдається викликати інших поліцейських, то галасуйте, привертайте увагу громадян, просіть викликати поліцію.
- Долученя адвоката можливе на будь-якій стадії, тому Вам слід розуміти, що у такій справі Ви самостійно повноцінно відстояти свої права будете невзмозі.
- Особливо, якщо на виклик прибудуть знайомі одних поліцейських на інших, адже, працюючи, правоохоронці пересікаються, тому знайомств в цій сфері не уникнути.
- Тож, чим скоріше Ви залучите, бажано незалежного адвоката, тим позитив ніше це відобразиться на процесі відстоювання Ваших прав та попередження катування або доведення його факту та отримання належної компенсації за його вчинення щодо Вас.
- Тому не зволікайте, а відразу звертайтеся за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з будь-якого питання, щоб бути досвідченим та знати свої права.
Адвокат допоможе знайти докази катувань, можливих свідків, фото, відео зняте пересічним громадянами, відео з камер спостереження, тощо. Адвокат допоможе й подати належним чином оформлену скаргу на дії правоохоронців, за якою буде відкрито кримінальне провадження за ст. 127 КК України. З допомогою адвоката Вам вдасться довести факт катування та відстояти свої права. Тому звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з питань катування в такому випадку для Вас є просто необхідністю.
Слід психологічно також приготуватися й до можливих значних затяжних процесів щодо розгляду та винесення рішення з Вашого провадження.
Після того, як Вас було відпущено з місць, де відбулося катування, обов’язково пройдіть реабілітацію у відповідних соціально-психологічних центрах. Оскільки такий негативний досвід не дасть нагоди повноцінно Вам жити. Багато людей соромляться визнати, що отримали значний негативний досвід, значні психологічні травми, оскільки відвідування психологів за багатьма стереотипами у нашому суспільстві вважається я слабкістю. Але, хочеш чи ні, такий досвід впливає на психічний стан будь-якої людини та на її соціалізацію. Тому соромитись не має чого, жодна людина не застрахована від отримання тих чи інших психологічних та й загалом життєвих травм. Слід розуміти, що кожен з нас є частиною суспільства, тому взаємозв’язок із суспільством не повинен розриватися, тому обв’язково зверніться за психологічною підтримкою.