Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Особливості та значення договору страхування:
- Для забезпечення виплати коштів при виникненні збитків внаслідок ДТП варто укладати договір страхування з уповноваженими на це компаніями.
- В такому договорі визначається перелік страхових випадків, тобто подій внаслідок який страхова компанія виплачуватиме кошти, розмір страхової суми, та порядок відшкодування витрат, а також визначається обсяг прав та обов’язків сторін договору.
- Для його укладення власнику авто необхідно звернутися до страховика, попередньо ознайомившись з умовами страхування.
- Страховик в свою чергу формує оферту (пропозицію укласти договір) а страхувальник акцепт (відповідь на пропозицію). Договір вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.
Дії страховика у разі настання страхового випадку:
- Після потрапляння в ДТП власник авто повинен звернутися до страхової компанії із відповідним повідомленням протягом трьох днів.
- Важливо не затягувати зі зверненням до страховика, адже це може спричинити складнощі в процесі відшкодування збитків.
- Наступним кроком є початок розслідування страховиком, протягом двох днів з дня отримання повідомлення від власника авто.
- Вже протягом десяти днів страхова компанія забов’язана надіслати свого експерта або ж працівника на місце вчинення ДТП, чи за місцем розташування пошкодженого авто.
- Метою такого заходу є оцінка завданих збитків, встановлення причин ДТП та загалом відповідності події, що сталася тим страховим випадкам, які зазначені в договорі.
- Цей етап є вкрай важливим, адже саме на висновку експерта буде ґрунтуватися позиція страхової компанії при здійсненні відшкодування, або ж відмови в ньому.
- Для отримання відшкодування варто подати відповідну заяву до страхової компанії, в якій визначається зміст майнових вимог.
- Підставою для прийняття рішення про здійснення відшкодування є заява страхувальника, або рішення суду, у випадку, коли справа розглядалась у судовому порядку.
Алгоритм дій для оскарження неправомірної відмови у відшкодуванні:
- Загалом відносини в процесі відшкодування багато в чому залежать від самої страхової компанії та досить часто виникають випадки неправомірних дій пов’язаних з відмовою у виплаті страхової суми.
- Страховик може вдатися до зменшення розміру відшкодування ще на етапі проведення експертизи, або ж безпідставно затягнути даний процес.
- При настанні вищезазначених випадків рекомендується не зволікати з оскарженням та захищати порушені права використовуючи як досудові способи захисту, так і шляхом звернення до суду.
- Звісно у страхувальника є можливість направляти скарги безпосередньо до страхової компанії, але виходячи з практики, можна дійти висновку, що даний спосіб не є ефективним та не викличе бажаних наслідків.
- Державний орган, який вповноважений контролювати діяльність страховиків є Національний банк України, тому першим дієвим способом є направлення скарги саме туди.
- Ефективність спричинена тим, що у разі великої кількості скарг на страховика, Нацбанк може ініціювати проведення перевірок, а в деякий випадках взагалі припинити дію ліцензії.
- Відправити скаргу можна на офіційному сайті, або ж рекомендованим листом. Відповідь скаржник повинен отримати протягом 30 днів.
Варто зазначити, що у випадку подачі адвокатського запиту строк розгляду скарги складатиме не більше 5 днів, а отже адвокат зі страхування зможе значно прискорити процес оскарження.
Наступним способом досудового врегулювання спору зі страховою компанією є подання скарги у Моторне (транспортне) страхове бюро України.
- Загалом звернення може прискорити процес здійснення відшкодування через формування негативного рейтингу страхової компанії та буде вагомим вже на процесі судового оскарження.
- Строки розгляду скарги аналогічні з вищезазначеним способом.
Заключним етапом є звернення до суду з позовом, що є найбільш ефективним та доцільним, якщо страхувальник бажає виплати відшкодування, адже саме рішення суду може змусити страховика виконати свої забов’язання.
- Даний вид справ розглядається судами за принципом альтернативної підсудності, тобто позивач може направляти позовну заяву за місцем своєї реєстрації чи проживання.
- В самій позовній заяві варто коротко описати обставини справи, сформулювати позові вимоги та визначити ціну позову, зазначити способи досудового врегулювання спору, навести правове регулювання викладених обставин і найголовніше підкріпити викладене доказами.
- В якості доказів можна використовувати письмову відмову у виплаті відшкодування, направлену заву до страхової компанії, висновки незалежний експертів щодо завданих збитків та дійсної їх вартості, а також протокол, що складався за місцем вчинення ДТП.
Юридична допомога в отриманні страхового відшкодування:
Адвокат зі страхових випадків здійснюватиме захист ваших прав починаючи з моменту вчинення ДТП, закінчуючи стягненням відшкодування. звісно написання заяв, скарг, позову - досить кропіткий процес, який потребує детального правового аналізу та розуміння процесуальних особливостей. Адвокат зі страхових справ допоможе зібрати необхідні докази та представити ваші інтереси для успішного захисту порушеного права в судову порядку.