Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
В нашому суспільстві співіснують та взаємодіють люди з різними характерами та психотипами особистості.
- Одні виражають свої емоція дуже яскраво, інші ніяк, а ще інші стримано та виважено.
- Останній тип особистості є врівноваженою людиною з високим інтелектом, як правило, тому пориви своїх емоцій вміють контролювати.
- Що ж стосується того типу людей, у яких дуже яскраво виражений емоційний стан, саме вони не завжди взмозі контролювати весь спектр своїх емоції і тому саме цей тип людей схильний до такого вчинку як погрожувати вбивством іншим.
- Це стосується погроз вбивством на неконтрольованому емоційному підґрунті.
- Інший же випадок, де особа навмисно та усвідомлено погрожує вбивством іншій людині.
Погрози зустрічаються повсяк час і дуже часто. Слід розуміти, що погроза вбивством може бути викликана й Вашою поведінкою. Віктимність Вашої поведінки може на сто відсотків спровокувати такий вчинок з боку іншої людини. На рівному місці, просто так навряд чи Вам хтось стане погрожувати. Тому Вам треба розуміти, що стримана толерантна поведінка буде запорукою попередження будь-яких погроз в вашу сторону від сторонніх осіб. Тож, коли Ви потрапили в екстримальну ситуацію, слід слідкувати і за власним ставленням до людини, за власною стриманістю.
Але, якщо Ви вже зіштовхнулися із ситуацією, де Вам погрожують вбивством, то Вам слід звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого питання.
- Слід розуміти, що для притягнення до відповідальності за погрозу вбивством погроза повинна бути реальною, не надуманою Вами.
- Наприклад, якщо Вам погрозу висловлять подзвонивши по телефону, це важко довести як реальну погрозу.
- Тому що чи є реальний факт погрози в цьому, потрібно виявляти тільки через проведення слідчих дій.
- Але,якщо погрожували Вам фізичною розправою, погрожуючи зброєю, – це і є безпосередній факт погрози, склад того кримінального правопорушення, яке міститься у ст. 129 КК України.
- В будь-якому випадку Вам слід звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого питання.
- Ст.129 КК України і передбачає, що погроза вбивством, якщо були реальні підстави побоюватися здійснення цієї погрози, - карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до двох років.
Давайте розберемося, які можуть бути конкретні випадки погроз і за які безпосередньо настає відповідальність, а також як діяти в такому випадку.
Види погроз можуть бути залежно від способу їх вираження:
- Погроза виражена по телефону;
- Усна при безпосередньому фізичному спілкування з особою, що погрозу висловлює;
- Письмова у вигляді смс повідомлення, листа тощо;
- Погроза, яка передається словесно Вам від третіх осіб тощо.
Вам слід розуміти, що головною характеристикою будь-якого з цих видів погроз повинна бути реальний намір кривдника спричинити Вашому життю шкоду. При чому, мова йде саме погрози про позбавлення життя. Якщо Вам погрожують залишити Вас без якого-небудь майна чи причинити йому шкоду, навіть спричинити тілесні ушкодження – все це не є об’єктом посягання за ст.129 КК України.
В будь-якому випадку із вказаних видів погроз Вам слід звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого питання. Саме ці фахівці зможуть допомогти Вам визнатись з планом дій в будь-якому з наведених випадків.
Що ж робити, якщо погрожують Вам вбивством?
- Не панікувати. Це зайва реакція на такі події. Більш того, така реакція буде стояти Вам на заваді сконцентруватися і вистроїти план дій.
- Не ставтесь легковажно до вираженої погрози, оскільки вона може бути реальною, чим можете поставити під загрозу своє життя. Вивчіть особу, яка Вам погрожує, все, що обіцяє реалізувати в Вашу сторону.
- Ви повинні чітко усвідомити чи погроза вбивством справжня або ж особа в пориві емоційного хвилювання просто сказала, а потім забуде сказане і не буде жодними вчинками підкріплювати свої погрози.
- З самого початку як Вам почали погрожувати збирати усі можливі інформаційні, речові та інші докази про такий інцидент. Чим більше доказів Вам вдасться зібрати, тим більше є вірогідність довести реальність переходу від погрози до реалізації вчинення злочину;
- При явній погрозі вбивством, тобто при зустрічі, викликайте поліцію – подзвоніть чи при нагоді самостійно зверніться до відділу поліції. Якщо будете телефонувати Вам треба вказати таке:
- Ваше ПІБ;
- Адреса, де знаходитесь чи детально опишіть місцевість, щоб поліція змогла Вас знайти;
- Детально опишіть особу, яка Вам погрожувала;
- Усі деталі самої погрози: час погрози, як виражалася погроза, у який спосіб, які знаряддя для погрози використовувались кривдником, якщо були тощо.
Патруль прибуде на місце і, якщо погроза буде визнана реальною, а це можливо виходячи із обставин самої погрози вбивством та за тими доказами, які у Вас будуть наявними, представники поліції відкриють кримінальне провадження за ст. 129 КК України. Особу, яка вам погрожувала у такому разі буде притягнено до кримінальної відповідальності.
Слід розуміти, що звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого питання допоможе Вам чітко діяти та уберегти себе від будь-яких небажаних проявів щодо Вашого життя. Тому нехтувати зверненням до адвоката у такій ситуації не бажано.