юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
При отриманні майна у спадщину чи дарування спадкоємець несе відповідальність за сплату ПДФО (далі – ПДФО), причому орієнтується на оціночну вартість отриманого ним майна (п. 163.2. 2 ЦПК).
При придбанні майна платником податку є покупець, а об’єктом оподаткування є дохід від продажу майна (пп. 163.1.2 ПКУ).
Оціночна вартість нерухомого майна, отриманого в подарунок, або дохід від фізичної особи, яка продала свою квартиру, оподатковувалась військовим збором за ставкою 1,5% (п. 16-1 Перехідних положень ПКУ).
При переході права власності матері на квартиру до сина чи доньки виникають наступні податкові ефекти.
Дарунок, який є об’єктом нерухомого майна, передається фізичній особі іншою фізичною особою. На цю фізичну особу поширюються правила оподаткування фізичних осіб щодо спадщини (п. 174.1, 174.6 ЦПК).
Будь-який об’єкт, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця, який не є резидентом, оподатковується ПДФО за ставкою 18%.
Спадкоємці-нерезиденти зобов’язані сплачувати ПДФО з вартості спадкового майна до його нотаріального посвідчення (пп. 167.1, 174.2.3 ПКУ).
Метою оподаткування доходів як виду спадщини є оцінка вартості або ринкової вартості об’єкта (п. 174.8 ПКУ).
Якби обдарований був уродженцем України, він мав би ставку ПДФО 0% і не сплачував би жодного податку (п. 174.2 ПКУ).
Членами сім'ї першого і другого ступеня споріднення є батьки, подружжя, діти, брати і сестри, дід і баба по лінії матері і батька. Ці особи належать до першого та другого ступеня споріднення (14.1.263 Цивільного процесуального кодексу).
Якщо обдарований першої чи другої ступеню споріднення не є резидентом України, він зобов’язаний сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% від вартості об’єкта нерухомості, що оцінюється, а також ставку 1,5% податку.
Коли мати передає право власності на свою квартиру сину чи доньці, які народилися за кордоном, виникають наступні податкові наслідки.
Дохід від продажу протягом податкового року першого володіння нерухомим майном, яке перебуває у власності продавця менше трьох років, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5% (пп. 172.2, 167.2 ПКУ).
Метою оподаткування доходу від продажу майна є ціна, зазначена в договорі купівлі-продажу, але вона не може бути меншою за вартість об’єкта, визначену модулем електронного визначення вартості Єдиної бази звітів про оцінку, або вона не повинна бути меншою за ринкову вартість об'єкта, визначену суб'єктом оціночної діяльності відповідно до закону та задокументовану в звіті про оцінку (п. 172.3 ГПК).
Якщо мати-продавець володіє квартирою менше трьох років, вона повинна сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від оціночної вартості нерухомості, плюс соціальне страхування за ставкою 1,5%.
Дохід, отриманий продавцем від продажу житлового будинку, квартири або її частини, кімнати, садового (дачного) будинку, земельної ділянки під ними, що перебувають у його власності понад три роки, є не є об’єктом оподаткування ПДФО та податком на доходи фізичних осіб ( п. п. 172.1 ПКУ ). Вимога про те, що це майно повинно перебувати у власності продавця протягом періоду часу, що перевищує 3 роки, не стосується нерухомого майна, яке він успадковує.
Враховуючи вищесказане, це найбільш вигідно з точки зору економії податків, на відміну від подарунка, це продаж, а не подарунок.
Юридичний сервіс «Консультант» надає всі види юридичних послуг у тому числі і юридичні послуги онлайн. Спеціалісти нашого сервісу складуть правовий аналіз ситуації для визначення дія у відповідні ситуації та допоможуть зібрати необхідні документи та при необхідності супроводять судовий процес.