Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Переривання та продовження строку позовної давності враховуючи воєнний стан та карантин.

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
PRO 71.56
Реклама
Собяніна Олена Вадимівна
Собяніна Олена Вадимівна
Юрист
Україна / Одеська область
Собяніна Олена Вадимівна

i

Час прочитання: 10 хвилин Кількість переглядів: 927
Рейтинг:
0
Дата публікації: 07.06.2024

юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.

Частиною 1 ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, який характеризує здатність особи звернутися до суду з позовом про свої цивільні права або інтереси.
 

Частиною 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася про порушення свого права або особа, яка його порушила.

За годину 2.3 ст. 264 ЦК позовна давність порушується, якщо особа звернеться з позовом до одного з кількох кредиторів, а також якщо предметом позову є лише частина загальної суми боргу скаржника. Після періоду зриву ліміт заборгованості починає діяти знову.

Законом від 30.03.2020 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на надання додаткових соціально-економічних переваг у зв’язку з поширенням вірусу COVID-19 (COVID-19)» розд. «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу доповнено пунктом 12 – «Протягом строку, визначеного Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню вірусу COVID-19 (COVID-19), до статей 257, 258... цього Кодексу внесено зміни.

Крім того, 17 березня 2022 року набрав чинності закон від 15 березня 2022 року 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період воєнного стану», це додало до Цивільного кодексу пункт, який дає змогу продовжити термін дії воєнного та надзвичайного стану в Україні.

У зв'язку з цим позивач протягом трьох років з дня повідомлення про їх порушення зобов'язаний звернутися до суду з позовом про захист свого цивільного права чи інтересу.

Цей термін порушується судовим позовом принаймні до одного з кількох кредиторів або поданням скарги, яка є лише частиною повної скарги, яку він повинен отримати.

Якщо дата закінчення цього терміну наступає після 30.03.2020 або 17.03.2022, то термін продовжується на час дії Ковідного карантину та воєнного стану.
 

Початок зворотного відліку. НАСЛІДКИ ПРОПУСКУ ОБМЕЖЕННЯ ОБМЕЖЕННЯ.
 

У рішенні суду від 16 листопада 2016 року у справі № 6-2469цс16 зазначено, що порівняння термінів «дізнався» та «міг з’ясувати» свідчить про ймовірність обов’язку особи знати про стан своїх майнових прав. , якби вони доводили необізнаність позивача щодо своїх цивільних прав, цього було б недостатньо для їх захисту.

Позивач також повинен довести, що він не знав про порушення своїх цивільних прав, це випливає із загального правила, згідно з яким сторона у спорі повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач повинен продемонструвати, що інформація про порушення була б доступна раніше.

Правило про початок перебігу позовної давності пов'язане з моментом його безпосереднього знання конкретних ситуацій (фактів порушення ним прав), а також потенційної мети цього знання. Можливість знати про порушення свого права випливає із загальних засад захисту цивільних прав та інтересів (статті 15, 16, 20 ЦК), якими передбачено, що особа, яка має право на захист, реалізує його при здійсненні ним. на власний розсуд відповідно до закону, що створює можливість знати про порушення прав. Обов'язок довести тривалість усвідомлення факту порушення своїх прав покладається на позивача.

 

Остаточна постанова МВС щодо Закону 907/50/16 від 20 листопада 2018 року вказує на те, що аналіз статті 261 ЦК привів до висновку про початок перебігу позовної давності. збігається з моментом, коли зацікавлена ​​сторона має право подати до суду.... Рішення судів були точними: позивач також повинен продемонструвати, що він не знав про порушення своїх цивільних прав, ці права також випливають із загального правила, що сторона спору повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач повинен продемонструвати, що можна дізнатися більше про порушення відповідного права раніше.

Аналіз стану свідомості людини, вираженого дієсловами «навчився» і «міг би навчитися» в ст. 261 ЦК встановлює для позивача презумпцію обізнаності про стан свого майнового права, внаслідок чого він не знав про порушення свого цивільного права, а тому не звертався за захистом до суду. Не вистачило, щоб захистити позивача. 33 Цивільного процесуального кодексу (у редакції до 15 грудня 2017 року) та статті 74 Цивільного кодексу (зі змінами від 15 грудня 2017 року), вимагає від сторони спору продемонструвати обставини, які вона описує як основу своїх вимог і контраргументів. Відповідач повинен продемонструвати, що відомості про порушення могли бути отримані раніше» (ВПВС від 26.11.2019 №914/3224/16).

У постанові МВС від 30 січня 2019 року № 706/1272/14-4 зазначено, що «позовна давність не є інституційною складовою процесуального права і не може бути поновлена ​​(повторно -створена), але позивач може отримати судовий захист, якщо вони визнані поважними. Про наявність обставин, які унеможливили або істотно утруднили своєчасне пред'явлення позову, вирішує суд у кожному разі. конкретному випадку з урахуванням наявних фактичних даних про обставини, що призвели до пропуску строку позовної давності як правомірного. докази.

У постанові суду від 28.01.2020 р. № У ст.9 зазначено: 910/20564/16 зазначається, що зміст ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається з моменту, коли у сторін з'являється можливість пред'явити позов, тобто коли вона може в законному порядку через суд реалізувати свої права.

Якщо суд визнає позовні вимоги обґрунтованими, а сторона у справі стверджує, що строк позовної давності вже пропущено, суд має застосувати до спірних правовідносин положення статті 267 ЦК України. та вирішити питання про наслідки такого стану речей (відмова у позові у зв'язку з перевищенням строку позовної давності або за наявності поважних причин його пропуску - про захист порушеного права).

Метою строку позовної давності є забезпечення юридичної визначеності та остаточності, захист потенційних відповідачів від застарілих претензій та запобігання несправедливості, яка може статися, коли суди змушені вирішувати справи, які мали місце в далекому минулому, на основі щодо доказів, які вже втратили свою дійсність і більше не є повними (рішення від 22.10.1996 р. щодо заяв № 22083/93, стор. 22153/93 у справі «Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства»; п. «справа» рішення від 20.09.2011 у справі «ВАТ «НК «ЮКОС» проти Росії».

 

Юридичний сервіс «Консультант» надає всі види юридичних послуг у тому числі і юридичні послуги онлайн. Спеціалісти нашого сервісу складуть правовий аналіз ситуації для визначення дія у відповідні ситуації та допоможуть зібрати необхідні документи та при необхідності супроводять судовий процес.

image
image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

  • АН
    Андрій

    Звертався щодо ситуації з СЗЧ. Дуже допомогли – грамотно оформили позицію, підготували пояснення для слідства.

  • ВІ
    Віктор

    Оформлював ОГД після поранення. Все зробили швидко – допомогли з документами, пояснили порядок дій, підтримка була з перших хвилин.

  • НА
    Настя

    Чіткий сервіс, грамотні юристи. Я зверталась по аліментному спору – все вирішили без суду, що дуже важливо.

  • ОЛ
    Олександр

    Оперативно отримала консультацію по штрафу з податкової. Підказали, як правильно оскаржити і виграти.

  • МА
    Марія

    Допомогли скласти договір оренди і врахували всі ризики.Зробили доволі швидко, співпрацею задоволена

  • ОЛ
    Олексій

    Отримав якісну консультацію щодо реєстрації ФОП. Все чітко, зрозуміло, професійно і без води. Рекомендую!

  • СЕ
    Сергій

    Звернувся за консультацією з господарського спору. Отримав чіткий план дій і готові документи. Дуже задоволена послугами

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.31 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 59.94 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.59 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.76 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.34 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.51 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.19 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.62 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 37.79 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.