Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання оскарження висновків військово-лікарських комісій (далі-ВЛК) станом на зараз є досить актуальним як для військовозобов’язаних, так і для військовослужбовців.
- Аби детальніше розібратися в цій ситуації, чи можливо оскаржувати таке рішення, що робити та яка існує процедура в Україні, варто зробити аналіз документів галузевого нормативно-правового акту, а саме Положення, яке визначає основні важливі нюанси в військово-лікарській експертизі.
- Саме на підставі такого документа слід зробити юридичний висновок, що висновки (постанови) ВЛК місцевих регіонів можуть оскаржуватися до вищих органів, в тому числі до Центральної військово-лікарської комісії (далі-ЦВЛК), яка знаходиться у місті Києві.
- Також рішення, висновки (постанови) ЦВЛК можуть буди оскарженими в судових органах.
- Таким чином, здійснюючи правовий аналіз ситуації слід сказати, що таке оскарження можливе двома шляхами: в досудовому та судовому порядку. Наша письмова консультація допоможе розібратися в обох випадках.
- Отже, до компетенції обласних, столичного (ЦВЛК) та Автономної Республіки Крим (за законодавством) ВЛК належить право на розгляд висновків районних, міських ВЛК. Виключенням є такі постанови, які мають розглядатися виключно через ЦВЛК.
Тут слід відзначити, що перевіряти чи оскаржувати висновки ВЛК, що є підпорядкованими, можуть ВЛК регіональні, але, наприклад висновок (постанову) щодо придатності до служби в лавах ЗСУ військовослужбовців, що раніше служили та є колишніми, може переглядати лише ЦВЛК.
- Крім того, ЦВЛК користуються правом розгляду, скасування чи затвердження або контролю висновків будь-яких військово-лікарських експертиз.
- Для того, аби в досудовому порядку звернутися до ВЛК вищого рівня або ЦВЛК, варто написати відповідну заяву (наприклад на оскарження) та вказати відповідні причини звернення. Можна додати потрібні медичні висновки та документи.
Після того, як звернення буде розглянуте, ВЛК вищого рівня надає один з наступних висновків:
- відправити особу на повторний огляд медичного характеру;
- відправити особу на контрольний огляд.
У разі, якщо особа не погоджується з висновками ЦВЛК, або ВЛК певного рівня, вона має право звернутися за захистом в судовому порядку. Така процедура відбувається за адміністративним судочинством (згідно положень Кодексу адміністративного судочинства України).
- Чинне законодавство передбачає, що оскаржити рішення ВЛК можна протягом: трьох місяців, за умови застосування досудового порядку (оскарження до вищих органів); шести місяців, після отримання висновку ВЛК.
- У такому випадку в позовній заяві варто зазначити весь зміст позовних вимог, визначити обставини, якими позивач буде обґрунтовувати свої вимоги, докази та інші важливі нюанси. Також слід додавати медичні документи, висновки тощо.
- Тут слід зауважити, що судовий збір при подачі адміністративного позову буде складати тисячу сімдесят три гривні – станом на перше січня 2023 року, не беручи до уваги випадки, коли особа звільняється від його сплати.
- Саме тому можна зробити юридичний висновок про те, що у разі порушення прав військовослужбовця чи військовозобов’язаного, варто оскаржувати такі рішення до вищих органів або в судовому порядку, з метою відновлення своїх прав.