Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
В Україні нажаль не всі знають та розуміють що при плануванні здійснення правочинів з купівлі-продажу нерухомого майна, варто окрім основного договору купівлі-продажу укладати і попередню угоду. Наша письмова консультація допоможе більш детально розібратися в таких юридичних моментах.
- Отже, перед тим, як укласти договір з приводу купівлі чи продажу нерухомого майна, варто подумати і про укладання попереднього договору.
- Така попередня угода може допомогти як стороні продавця так і стороні покупця в уникненні можливих проблем в майбутніх ситуаціях.
- Такий договір повинен бути укладеним між обома сторонами купівлі-продажу нерухомого майна перед тим, як буде укладена основна угода.
- Правовий аналіз ситуації визначає, що багато з недобросовісних покупців чи продавців домовляються про укладання правочину, а потім не виконують певні умови, які були обговоренні в усній формі.
- Саме тому така попередня угода буде слугувати гарантуванням того, що основний договір буде підписаний у майбутньому, адже основна його значущість – спонукання сторін до укладання основної угоди через визначення певних обов’язкових вимог.
Варто зазначити, що перед тим, як буде укладена основна угода, продавцем майна повинно бути надано необхідні документи, такі як паспортні дані, ідентифікаційний код та документи правовстановлюючого характеру (що підтверджують законність власності нерухомого майна).
- Це може бути документ, що підтверджує право на спадщину, договір дарування, купівлі-продажу тощо.
- Такий попередній договір повинен укладатися в письмовій формі, а також за рішенням сторін може бути завірений нотаріусом, до речі така нотаріальна дія підтверджує його законність та забезпечує обов’язкове дотримання його умов між сторонами майбутнього правочину.
- Слід згадати і про те, що за таке нотаріальне посвідчення сторони будуть повинні сплатити один відсоток державного мита і оплатити послугу нотаріуса.
- На практиці можна визначити багато ситуацій, коли під час судового порядку такий попередній договір визнавався недійсним через відсутність засвідчення нотаріуса.
- Також варто зауважити і на наслідках невиконання сторонами такого договору.
Можна зробити юридичний висновок, що звертаючи увагу на статтю 635 Цивільного кодексу України, слід сказати, що у разі, коли сторона без обґрунтованих підстав не хоч укладати основний договір (ухиляється від укладання), якщо така вимога була встановлена попереднім договором, буде зобов’язана відшкодовувати іншій стороні відповідні збитки за упущений час.
В такому попередньому договорі купівлі-продажу нерухомого майна варто вказати основні та важливі складові, такі як:
сторони, що будуть укладати договір,- їх персональні дані,
- контакти,
- адреса тощо;
- описування нерухомого майна, його вид, юридична адреса, квадратна площа та інші деталі;
- умови ціни майна та спосіб його оплати, в тому числі податки та розмір можливого задатку (за рішенням сторін), терміни такої оплати та інші важливі аспекти;
- терміни укладання основної угоди та питання відсутності юридичних обтяжень відносно нерухомого майна, а також інші важливі правові нюанси.
У складанні такого договору можуть допомогти юристи та адвокати юридичного маркетплейсу «Консультант».