Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Нещодавно декілька років тому в Кримінальному кодексі України з’явилася цікава стаття, яка стосується шлюбних відносин. Вперше на теренах нашої держави було запроваджено кримінальну відповідальність за примушування вступу до шлюбу одного партнера іншим.
- Здавалося як можна людину примусити вступити до шлюбу, адже це завжди було діло добровільне. І тим паче, як може настати кримінальна відповідальність за примушування вступу до шлюбу?
- На практиці існує значна кількість випадків, коли людину різними маніпуляціями, інтригами та шантажем вимушували вступити до шлюбу.
- Цей варіант більше стосується чоловіків, зокрема, через усілякі маніпуляції та шантаж жінки намагаються часто змусити чоловіка вступити з ними у шлюб з ціллю поділу майна купленого чоловіком у такому шлюбі через певний час.
- Це більше відноситься до психологічного тиску.
- Щодо того, що чоловіки жінок можуть змусити вступити до шлюбу, то у такому випадку може ще додатися фізичне насилля, оскільки саме до цього жорстокого методу інколи чоловіки прибігають для примушування жінки вступити з ним у шлюб, якщо вона того не бажає добровільно.
- Тож, з наведених двох прикладів очевидно, що дана стаття КК України має суттєве підгрунття для свого існування та реалізації на практиці.
- Якщо ж Ви зіштовхнулися із такою ситуацією, то зверніться за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого проблемного питання.
Законодавство, яке передбачає відповідальність за примушування вступу до шлюбу:
- Стамбульська конвенція;
- Конституція України;
- Кримінальний кодекс України;
- Сімейний кодекс України;
Стамбульській конвенції сам термін «примушування до шлюбу» застосовується для представників етнічних груп, де зовсім маленьких дівчаток примушують до шлюбу.
Ст. 51 Конституції України проголошує, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Це ж положення містить ст. 24. СК України передбачає добровільність шлюбу. Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.
Ст. 151-2 КК України передбачає, що примушування особи до вступу в шлюб або до продовження примусово укладеного шлюбу, або до вступу у співжиття без укладання шлюбу, або до продовження такого співжиття, або спонукання з цією метою особи до переміщення на територію іншої держави, ніж та, в якій вона проживає, - караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Суб’єктом, якого можна притягти до кримінальної відповідальності за примушування вступити до шлюбу законодавець визнає будь-яку осудну фізичну особу, яка досягла 16 років.
На практиці дуже часто примушування вступу до шлюбу є «вихідним» кримінальним правопорушенням із такого кримінального правопорушення, як домашнє насилля. Тільки додається ще й факт сам факт примушування вступу до шлюбу одним партнером іншого, який формує інший склад кримінального правопорушення. Якщо у Вас така ситуація, то Вам слід розуміти, що кривдник буде, при наявності доказів, звісно, визнаний у вчиненні двох кримінальних правопорушень. Щоб правильно розібратись у такій ситуації, що потрібно робити, який саме план дій напрацювати, Вам слід звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є щодо такої ситуації.
Слід підкреслити, що Вам треба знати, що ст. 151-2 КК України не чітко визначає, поняття примусу, що наразі і Вам потрібно довести, для того, щоб слідчий, прокурор та судді повірили Вам, що Вас проти волі намагаються примусити вступи до шлюбу.
Що ж вам робити, якщо Вас примушують вступити до шлюбу?
1. Зберіть усі можливі докази тиску, примушування до таких дій, можливого домашнього насилля. Доказами можуть бути:
- фото (наприклад як доказ застосування фізичного насилля);
- відео, яке, зокрема, може бути записаним на приховану камеру, розмов примушування, шантажу тощо ;
- покази свідків, які чули та бачили факти різних способів примусу Вас до вступу у шлюб;
- листи, повідомлення із шантажем та іншими видами примусу;
- записи телефонних дзвінків, де мова йде про примус Вас до вступу у шлюб тощо.
2. Поспішайте до найближчого відділу поліції та напишіть заяву про те, що Вас примушують проти Вашої волі вступити до шлюбу. До заяви додайте усі наявні докази.
3. Готуйтеся до слідчих допитів та судових дебатів.
Для вдалих судових дебатів з потенційним закликом на виграш справи у Ваш бік радимо Вам звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого питання.
- За Вашим зверненням буде відкрито кримінальне провадження.
- Розгляд такого провадження спочатку пройде досудове слідство з відповідним призначеним слідчим, потім потрапить на розгляд прокурора, а вже потім до суду.
- Тож, часу для ретельно підготовки для вирішення Вашого питання по суті у Вас вистачить. На будь-якій із цих стадій можливе доручення адвоката.
- Тому, якщо бачите, що самостійно не справляєтесь і справа може провалитись звертайтеся за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого питання.
- Та долучайте адвоката до справи. Це буде запорукою Вашого виграшу у справі.
- Якщо у результаті примушування Вас до шлюбу, Ви понесли у такому процесі якісь збитки, маєте право вимагати відновлення та компенсації збитків за результатами виграшу у справі та визнання, що Вас дійсно примушували до вступу у шлюб рішенням суду.
- Для цього Вам, знову ж, знадобиться звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого питання.