Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Згвалтування передбачає вчинення факту насилля над іншою людиною, що виражається у реалізації статевого акту або проникненні в тіло іншої людини геніталіями чи будь-якими іншими предметами без згоди на подібні дії іншої людини.
- В зґвалтуванні майже весь об’єм вини лягає безпосередньо на насильника, оскільки психічно здорова людина не дозволить собі навіть подумати про вчинення факту зґвалтування. Але ж слід пам’ятати про таке поняття, як віктимність.
- Дійсно у кожного ґвалтівника є свій фетиш, яким інтимно й володіє та чи інша жертва насилля.
- Саме цей фетиш і надає віктимного потенціалу тій чи інші людині, яка й потенційно стає жертвою ґвалтівника.
- Наприклад, у своїй практиці правоохоронці фіксували, що одні ґвалтівники обирали жертв за кольором волосся, шкіри, стилем одягу, тактикою поведінки тощо.
- Багато маніяків обирають своїх жертв саме блондинок чи дівчат із манерою поведінки «сірої миші» тощо. Яскравість в одязі, короткі спідниці давно не в «тренді» у ґвалтівників.
- Цього на вулицях вдосталь і сьогоденний ґвалтівник вже звик до такого, тому й шукає «вишуканості» в своїй жертві.
Також слід розуміти, що ґвалтівником, зокрема, для жінки може бути будь-хто: маніяк, знайомий, незнайомий чоловік, сусід, загарбник з іншої країни, навіть чоловік.
- Звісно, жоден з нас не може знати якому ґвалтівнику може бути до смаку. Але ж, очевидно, що майже кожен з нас має свій відсоток віктимності і є потенційною жертвою того чи іншого ґвалтівника. Тож, треба жити з обачністю та дбати про свою безпеку.
- Але ж, якщо Ви стали жертвою згвалтування Вам слід відразу звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з проблемного питання
- Відповідальність за зґвалтування передбачена в ст.152 КК України, де вказується, що зґвалтування карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років. Зґвалтування, вчинене повторно або особою карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
- Зґвалтування, вчинене групою осіб, або зґвалтування неповнолітньої особи карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років.
Так що ж робити у разі, якщо Ви стали жертвою зґвалтування?
Знову ж, єдиного алгоритму дій в такій ситуації ніяк не може бути. Але ж, спробуємо максимально наблизити можливу тактику поведінки жертви покроково під час зґвалтування.
1. Максимально контролюйте свої емоції, сконцентруйтеся на своїх діях та діях ґвалтівника, щоб спіймати його слабке місце й на ньому виграти усю ситуацію. Це можливо майже у 90 % випадків зґвалтувань.
2. Не намагайтеся чинити опір ґвалтівнику. Відбитись від нього оВи навряд чи зможете, а ось розігріти в ньому ще більшу жагу точно зможете цим. Тож одне з головних правил: уникайте опору.
3. Намагайтеся за обставинами ситуації уникнути насилля усіма можливими шляхами: хитрощами, завести в оману насильника, що Ви піддаєтесь йому, треба сформувати у гвалтівника відчуття, що уся ситуація лиш під його контролем, а при нагоді тікайте чим душ, ізолюйтеся в інше приміщення, вибігайте на вулицю й галасуйте, кличте на допомогу тощо.
4. Якщо ж згвалтування Вам не вдалося уникнути, намагайтеся, хоч це дуже важко, збирати докази про його вчинення. Докази допоможуть Вам без сумнівно притягти ґвалтівника до кримінальної відповідальності за свої вчинки та уникнути зайвих допитів і тому подібного, що буде спричиняти Вам тільки більшу психологічну травму.
Якщо вдасться, то відразу дзвоніть на 102 і назвіться і кажіть про те, що стаєте жертвою зґвалтування, вкажіть адресу, де знаходитесь, щоб патруль поліції відразу прибув на місце події.
4. Після завершення згвалтування, якщо ж таке сталося, треба провести значну роботу над своїм психологічним станом. Адже зґвалтування – це не тільки фізичне насилля, а й психологічне, його результатами є як фізична, так і психологічні травми. Адже саме цей Ваш стан стане підгрунттям для подальшого звільнення від такого негативного та жорстокого досвіду, та й загалом взаємодії зі світом. Пережитий досвід не повинен стати причиною Вашої замкненості та стопі в становленні Вашої соціалізації. Для уникнення таких наслідків можете самі пропрацювати свої відчуття, але це складно після пережитих обставин, тому краще звертатись за психологічною підтримкою та реабілітацією до різних соціальних центрів реабілітації жертв, що зазнали насилля.
6. Обов’язково відразу зверніться за допомогою до лікаря. В лікарні зафіксують усі фізичні пошкодження.
7. Намагайтеся не чіпати одяг, в яку Ви були під час зґвалтування, до моменту огляду Вас та фіксування травм, усіх наслідків від зґвалтування.
8. Треба зібратися й піти до поліції написати заяву про вчинене згвалтування. Пережиті події звісно будуть викликати відразу, сором, не бажання про них говорити, але ці відчуття потрібно перебороти й піти до поліції, щоб написати заяву про зґвалтування для того, щоб ґвалтівника притягнули до кримінальної відповідальності за причинену Вам травму та й відповів загалом за свою жорстокість. Такі люди мають бути ізольовані від суспільства.
Поліції треба детально розповісти усі обставини згвалтування та все, що запам’ятали чи знаєте про особу ґвалтівника. Надати усі докази зґвалтування, якщо Вам вдалося щось зафіксувати. Після отримання заяви про зґвалтування поліція відкриє кримінальне провадження по справі про зґвалтування.
Такий негативний та жорстокий досвід забути не можливо, але, пам’ятайте, що з ним жити дуже важко, тому не тримайте в собі, не замовчуйте факти насилля, а йдіть на контакт, шукайте свого психолога, який допоможе хоч трішки зменшити рівень спогадів від пережитого.