Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Від домагань, як правило, страждали в усі часи саме жінки. Чим гарніша жінка,тим частіше вона може потерпати від небажаних домагань чоловіків.
Слід зазначити, що домагання – примушування до вступу у статевий зв'язок – передує, як правило на практиці, вчиненню більш жорстокого злочину – зґвалтуванню.
- Тому, замовчування факту домагання може мати потенційно дуже негативні наслідки. Вочевидь, що замовчувати факт домагання зовсім не бажано.
- Якщо Ви зіштовхнулися із такою проблемою, як примушування до вступу у статевий зв'язок, то звертайтеся за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого проблемного питання і допоможуть Вам розібратися як діяти у вашій особистій ситуації.
- Примушення до вступу у статевий зв'язок може проявлятися ким завгодно, де і як завгодно.
- Це може бути: незнайома людина, знайомий, друг, навіть чоловік, роботодавець, викладач університету, правоохоронець тощо.
- Жоден із зустрічних людей не є сто відсоткового безпечною людиною.
- Не треба закриватися, відходити від соціалізації, треба намагатися бути обачними та обережними у спілкуванні та й взагалі взаємодії.
- Місцями домагань можуть бути робоче місце, місце навчання, суспільний транспорт, тощо.
Особливо із проблемою примушення до вступу у статевий зв'язок часто зіштовхуються дівчата при навчанні в закладах освіти. Викладачі часто дозволяють собі такі непристойні жести в бік студенток.
- І саме цікаве має майже ніякої судової практики у таких справах. Хоч і дуже багато гучних випадків, просочилися навіть у ЗМІ.
- Але через залежність студенток від викладача із-за навчання такі випадки замовчуються, як правило.
- Треба розуміти, що при найменших таких проявах з боку викладачів не потрібно мовчати.
- Якщо Ваша дитина почала скаржитись на те, що її примушують до вступу у статевий зв'язок, не ігноруйте, відразу звертайтеся за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є і допоможуть Вам напрацювати план необхідних дій протистояння статевим домаганням.
Слід нагадати й про потенційну віктимність. Особливо кожна жінка має характеристики віктимності, тобто схильність стати жертвою примушення до вступу у статевий зв'язок. Тому, треба мати певні межі пристойності, ввічливості, толерантності тощо, не вести себе провокуючим чином. Показувати відразу своєю поведінко як з Вами поводитись можна, а як ні. Оскільки слід розуміти, що сексуальні домагання – це і є порушення встановлених меж особи. Тож, вистроювання певних бар’єрів у взаємодії із протилежною статтю є необхідністю.
Класифікація способів примушування до вступу у статевий зв'язок:
-вербальні (повідомлення з фото оголених інтимних органів, різні образливі висказування сексуального характеру, обзивання тощо)
-невербальні (образливі непристойні рухи, кривляння, порівняння тощо);
- фізичні (непристойні зазіхання на жертву з безпосереднім фізичним контактом, дотиками тощо).
Щоб розуміти за які домагання і як можна притягнути кривдника до відповідальності звертайтеся за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є.
Питання відповідальності за примушування до вступу у статевий зв'язок передбачено у таких законодавчих актах:
- Кримінальний кодекс України;
- Кримінально-процесуальний кодекс України;
- Закон України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" тощо.
Ст. 154 КК України передбачає, що примушування особи без її добровільної згоди до здійснення акту сексуального характеру з іншою особою карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців. Примушування особи без її добровільної згоди до здійснення акту сексуального характеру з особою, від якої потерпіла особа матеріально або службово залежна, карається штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років.
Які ж саме дії вжити, якщо Вас примушують до вступу у статевий зв'язок?
Усі випадки індивідуальні і діяти необхідно в залежності від виду домагання, ситуації, враховуючи особистість людини, яка Вас домагається. Тож, очевидно, що єдиного алгоритму дій не існує. Але спробуємо певні загальні правила виділити.
1. Якщо до чіпляються не важливо хто і де не терпіть, не ігноруйте. Треба відразу відказати, ввічливо, серйозним тоном дати людині зрозуміти, щоб вона перестала себе вести непристойним чином у Ваш бік. Якщо людина продовжує в тому же дусі, подзвоніть комусь, заговоріть з кимось, хто може зустріти, якщо їдете в суспільному транспорті, наприклад. Приверніть увагу інших людей, хто поряд і може втрутитись і підтримати Вас тощо.
2. Якщо знаходитесь десь ізольовано із кривдником на одинці, то вийдіть із приміщення, йдіть у сторону великої кількості людей, натовпу. В таких умовах кривдник розгубиться і залишить Вас у спокої.
3. Якщо домагання відбувається на роботі, то можете поговорити з колегою, якщо це колега, коли ж ві не зупиняється, то зверніться до керівництва напишіть заяву про примушення до вступу у статевий зв'язок. Якщо це керівник, то можете подзвонити у поліцію.
4. Якщо кривдник намагається Вас домагатися вербально – через повідомлення, дзвінки – скажіть, щоб перестав дзвонити якщо не впиває це на кривдника, тоді просто не відповідайте, нічого не пояснюйте і заблокуйте його номер.
5. У разі серйозних проявів примушення до вступу у статевий зв'язок, намагайтеся зберігати можливі докази такого прояву кривдника :
-фото та скріншоти непристойних повідомлень на телефоні;
-скріншоти геолокації, за якою можна визнати, що кривдник був поруч з Вами у той чи інший момент (телеграм – люди поруч тощо);
- відео бажано із видимим обличчям кривдника у камері;
- записи розмови з голосом кривдника на диктофоні тощо.
6. Якщо все серйозно і кривдник не зупиняється ніяк і продовжує усіляко примушувати до вступу у статевий зв'язок верніться із заявою до поліції та суду. До заяви обов’язково додайте наявні у Вас докази. Поліція відкриє кримінальне провадження за ст. 154 КК України. Також можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
7.В заяві також можете вказати, що Вам дії кривдника у вигляді примушування до вступу у статевий зв'язок принесли значні психологічні травми та страждання, а відповідно маєте право вимагати певної моральної компенсації.
Загалом, щоб напрацювати потенційно правильний алгоритм дій, звертайтеся за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є і Вам допоможуть розібратися у Вашій справі на Вашу користь.