Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
«Спалю хату!» – погроза, яка не має віку. Спокон віків її можна було чути. В наші часи за таку погрозу можна бути притягненим до кримінальної відповідальності. Мотиви знищення Вашого майна можуть бути будь-які: ревнощі, зазрощі, хттось може вважати, що Ви йому чимось повинні, банальне бажання Вам "насолити" тощо. Тож, якщо, Ви зіштовхнулися із погрозами знищення Вашого майна, то зверніться за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого питання.
- Часто людина, яка висловлює погрозу знищення Вашого майна, може бути спровокована Вашою же поведінкою.
- Мова йде про віктимність Вашої поведінки – самостійно своїми висловлюваннями, діями провокувати іншу особу на висловлювання погрозу знищення Вашого майна та реалізацію таких дій.
- Тож, через провокативність Вашої поведінки винними у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 195 КК України, опосередковано будете і Ви.
- Тому, пам’ятайте про врівноваженість, обачність та обережність поведінки.
- Адже можете самостійно накликати на себе несприятливі наслідки, ставши жертвою кримінального правопорушення, передбаченого ст. 195 КК України.
- Суть погрози знищення Вашого майна зводиться до того, що вона повинна бути реальною, для її реалізації повинні бути наявні підстави так вважати, тобто після просто залякування на рівні слів, послідують в подальшому активні дії, які спричинять шкоду Вашому майну.
- Знищення майна може реалізовуватись шляхом підпалу, фізичного пошкодження, буквального знищення, побиття, шляхом вибуху тощо.
- Уявність, безпідставність вважати, що потім послідують в подальшому активні дії з боку погрожувача, виключає кримінальну караність. У такому разі слова залишаються просто словами.
- Реальність погрози знищення Вашого майна, щоб погрожувача притягли до кримінальної відповідальності, повинна бути підтверджена доказами.
- Визначити чи є реальною погрози знищення Вашого майна Вам допоможе звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з такого питання.
Також важливою характеристикою, щоб особу притягнути до відповідальності за погрози знищення Вашого майна, Вам слід розуміти, що відповідне майно повинно бути у Вашій власності, погрози щодо майна, яке Вам не належить не формують складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 195 КК України.
Способи вираження погрози знищення майна:
- усно;
- письмово (листи, телефоні повідомлення тощо);
- жестами;
- демонстрацією засобів, якими можна знищити майно тощо.
Яким би чином не виражалася погроза знищення Вашого майна Вам допоможе звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є.
Відповідальність за погроза знищення майна передбачена у ст. 195 КК України. Яка передбачає, що погроза знищення чужого майна шляхом підпалу, вибуху або іншим загальнонебезпечним способом, якщо були реальні підстави побоюватися здійснення цієї погрози, карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від шістдесяти до ста двадцяти годин, або виправними роботами на строк до одного року, або арештом на строк до шести місяців.
Притягти до відповідальності погрожувача Вам допоможе звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є. Ці фахівці Вам допоможуть напрацювати план дій та відстояти свої інтереси та права.
Які ж Ваші дії, якщо Вам погрожують знищенням майна?
- Якщо Вам погрожують знищенням майна, Вам тримати свої емоції під контролем. Не вести себе провокуюче, на розпалювати ситуацію ще більше.
- У разі таких різких усних висловлювань щодо Вашого майна відразу починайте збирати докази. Запишіть розмову на відео з обличчям погрожувача бажано. Можете записати на диктофон, але щоб було максимально чутно голос погрожувача та його чіткі наміри. Якщо погрожують письмово збирайте листи чи робіть скріншоти погроз у разі телефонних повідомлень. У разі погроз жестами зніймайте погрози на фото та відео.
- Зачекайте певний незначний час, якщо особа продовжує наполягати на своїх погрозах, це дає все цілу можливість вважати, що погроза реальна. Якщо чекати ніколи, наприклад у разі погрози шляхом демонстрацією засобів, якими можна знищити майно (граната, вибухівка наприклад), ддійте в залежності від ситуації : фіксуйте дії погрожувача, намагайтеся з ним домовитись, залучайте інших людей, хто відверне його увагу і надасть змогу забрати в погрожувача засоби, якими можна знищити майно, тощо.
- Після визначення реальності погрози зателефонуйте в колл-центр поліції, яка приїде на виклик. Якщо маєте змогу, то зверніться до поліції безпосередньо особисто, напишіть заяву про те, що Вам погрожують знищенням майна. До заяви надайте наявні у Вас докази таких погроз. Після отримання Вашої заяви поліція відкриє кримінальне провадження за ст. 195 КК України.
- Якщо під час чи за результатами погроз знищенням майна, Вашому майну таки була завдана шкода. То Вам сліз звернутися і до суду із вимогою до погрожувача компенсувати понесені Вами збитки та втрати.
Памятайте, що звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є надасть Вам змогу швидше вирішити Ваше питання та отримати можливу компенсацію за втрати, які Ви могли понести.